Czekając, aż przyjdzie. Radykalizm chrześcijański w epoce postindustrialnej

Wydawnictwo: Fronda
83-60335-00-1
chrześcijaństwo, duchowość
religia
autofikcja

Czy żyjemy w czasach ostatecznych Czy w niepokojących rysach dzisiejszego świata można dostrzec znaki Opatrzności Czy śmierć kultury, która była kolebką chrześcijaństwa stanowi etap w drodze ku Bogu Jak w tym, co najważniejsze oddzielić historyczny ornament od Ewangelii I przede wszystkim - jakie znaczenie posiadają dziś rady ewangeliczne, które ukształtowały oblicze zakonnego życia: posłuszeństwo, ubóstwo, czystość I nie chodzi tylko o to by przypomnieć, że chrześcijańskie posłuszeństwo nie jest wyłącznie zagadnieniem organizacyjnej dyscypliny, ubóstwo kwestię notarialną, a czystość seksuologiczną anomalią.

Znakomita książka ks. Krzysztofa Paczosa idzie dalej - stanowi odważną próbę gruntownego przemyślenia celu tych rad, dodajmy, próbę podjętą w poszukiwaniu formy właściwej czasom, które nadeszły. To praca, którą podejmowały kolejne pokolenia chrześcijan, praca w której łatwo o błąd, robota trudna, bardzo ryzykowna, ale konieczna. Dlatego nawet ci, którzy nie zgodzą się z diagnozami ks. Paczosa przyznać muszę, że tej dyskusji nie można odłożyć na później jeśli naprawdę czekamy, aż przyjdzie, jeśli wierzymy, że "jest już blisko, we drzwiach".
Dariusz Karłowicz, Teologia Polityczna

Książka ks. Krzysztofa Paczosa to jedno z niewielu dzieł polskich autorów, które stanowi ważny głos na temat przyszłości Kościoła w skali globalnej. Autor stara się odczytywać "znaki czasu" drogą zarówno Tomaszowego intelektu, jak i rozeznawania duchowego, a wnioski, do jakich dochodzi, choć wielu mogą wydać się gorszące, z pewnością dla innych staną się inspiracją. Poważne podejście do tej lektury powinno zaowocować gorącą dyskusją.
Grzegorz Górny, Ozon

źródło opisu: poczytaj.pl

źródło okładki: poczytaj.pl

Snoopy | 2012-03-12
Przeczytana: luty 2006

Przeczytałem tę książkę na początku 2006 roku i wówczas napisałem o niej tak:

Mam kłopot z tą książką. Z jednej bowiem strony sprawia mi ona wiele radości - nieczęsto widzimy rzeczy tak oryginalne i poniekąd odkrywcze, wychodzące spod pióra polskiego autora. Książka ta w wielu fragmentach inspiruje, porywa, a nawet zachwyca swoim profetycznym rozmachem. Ale niestety - tylko we fragmentach. Z drugiej bowiem strony jest to książka bardzo nierówna i niejednorodna. Tak naprawdę nie wiadomo, dla kogo jest przeznaczona. Dwie pierwsze części - traktujące o posłuszeństwie i ubóstwie - zdają się być skierowane głównie do zakonników. Część ostatnia, o czystości (o wiele bardziej obszerna niż poprzednie - co ma jednak swoje uzasadnienie w zamyśle autora) wydaje się skierowana bardziej do małżonków - pomimo tego, że odwołuje się mocno do doświadczeń dwóch zakonników: Tomasza Mertona i Teilharda de Chardin. Ponadto są w tej książce obszerne fragmenty zdecydowanie nużące i nie do końca...

Hebdomas | 2016-05-31
autofikcja | 2012-03-12