978-83-85705-98-7
psychiatria, neurobiologia
mantra

Wraz z rozwojem techniki stało się możliwe badanie coraz bardziej subtelnych procesów psychicznych człowieka. Neurobiologia zainteresowała się takimi zjawiskami jak przywiązanie, wpływ stresu urazowego na mózg, biologiczne podłoże relacji społecznych czy psychoterapia. Doprowadziło to do próby integracji rozdzielonych dotychczas dziedzin poznania jakimi były neurobiologia i psychoterapia. Próby integracji podejmowane są w takich obszarach jak neurobiologia emocji, neurobiologia interpersonalna, neuropsychoanaliza czy psychopatologia rozwojowa. Również część psychoterapeutów zainteresowała się naukami biologicznymi, które dostarczają dziś komplementarnych wobec psychoterapii modeli funkcjonowania psychicznego. Książka, którą przedstawiamy zawiera przegląd prac z pogranicza neurobiologii, psychologii eksperymentalnej, psychologii klinicznej i psychoanalizy. Dzięki uprzejmości autorów możemy zaprezentować Czytelnikowi prace czołowych zagranicznych teoretyków i badaczy takich jak A. Schore, O. Solms, V. Kapsambelis czy D. Westen, którzy poruszają zagadnienia statusu nieświadomości w nauce, wpływu traumy wczesnodziecięcej na rozwój mózgu, neurobiologii snu, czy psychodynamicznych podstaw leczenia farmakologicznego. Z kolei polscy autorzy – S. Murawiec, C. Żechowski, J. Brągoszewska, P. Rok-Bujko – podejmują takie zagadnienia jak neuropsychoanalityczne rozumienie schizofrenii i farmakoterapii, neurobiologia psychoterapii czy empiryczne podstawy badań nad psychoterapią. Prezentowana książka jest jedną z pierwszych na polskim rynku pozycji przedstawiających ten intensywnie rozwijający się nurt w myśleniu o człowieku, który ma szanse istotnie wzbogacić pracę kliniczną każdego psychologa, terapeuty czy psychiatry.

źródło opisu: http://www.ipin.edu.pl/wordpress/?s=neurobiologii

źródło okładki: http://www.ipin.edu.pl/wordpress/?s=neurobiologii