Zuch

Okładka książki Zuch
Edmund White Wydawnictwo: Biuro Literackie Seria: Proza klasyka
235 str. 3 godz. 55 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Proza
Tytuł oryginału:
A Boy's Own Story
Wydawnictwo:
Biuro Literackie
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Data 1. wydania:
1983-01-01
Liczba stron:
235
Czas czytania
3 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-62006-99-1
Tłumacz:
Jerzy Jarniewicz
Tagi:
zuch white homoseksualizm
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Literatura zuch(wała) i piękna



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Trudna droga do dorosłości, tym trudniejsza, że związana z odkryciem swojej własnej odmiennej seksualności, która zewsząd jest wyraźnie negatywnie oceniana. Ta ocena płynie z wypowiedzi najbliższych w domu - rodziców, słychać ją od nauczycieli w szkole, powtarzają ją jak mantrę uczniowie, mając przy okazji powód do żartów, często bolesnych, złośliwych i wyśmiewających, taką naukę głosi również Kościół ustami swego przedstawiciela. A jeśli od tego dojdą wypaczone i przekłamane informacje pochodzące z mediów, nie można się dziwić, że dorastanie w takiej atmosferze i w takim napięciu naprawdę jest trudne. Wprawdzie musimy uwzględnić konteksty, inne odniesienia i doświadczania, Polska to nie Ameryka, ale opisane zdarzenia mogą być z dużym stopniem prawdopodobieństwa udziałem wielu młodych ludzi. Nie da się uniknąć wrażenia, że to wszystko wcale nie musiałoby takie być, gdyby nie narosłe przez lata stereotypy i mity, które skutecznie narzucają określoną wizję wraz ze swymi ocenami, ale nie da się też ukryć, że wiele z tych surowych werdyktów podyktowanych jest tchórzostwem i strachem przed opinią przed instytucjami, które z jednej strony bardzo surowo oceniają i krytycznie odnoszą się do wszelkich zachowań, które uznają za niemoralne a z drugiej strony pełne są hipokryzji i zakłamania, mając we własnych szeregach tych „innych”, o których wiedzą, i których nie pozbawiają funkcji, chowając głowę w piasek czy stosując zasadę podwójnej moralności, innych potępiamy, swoich chronimy i usprawiedliwiamy, a powstałe problemy zamiatamy pod dywan. A w tym wszystkim jest młody człowiek stojący na rozdrożu, mający tysiące pytań i mnóstwo wątpliwości, niepewny co wybrać i którędy iść. I wszędzie tam, gdzie szuka odpowiedzi spotyka go zawód lub, co gorsza, staje się częścią rozrywki obłudnego obłudnego świata. To go też niszczy, powoduje że zamiast wrażliwości na pragnienie piękna i dobra rodzi się w nim cynizm i pokusa maksymalnego korzystania z życia bez zahamowań. Jeśli dodamy do tego toczącą go samotności, gdzie zderzenie marzeń z rzeczywistością jest brutalne i przykre, i że zamiast miłości odstaje tylko przyjemność i zaspokojenie, to pytając o to kim będzie i jaki będzie, niejako sami możemy dać opowiedz śledząc z uwagą jego kolejne doświadczenia. Taki obraz otaczającego nas świata, z tym choćby jednym zmagającym się ze swym problemem młodym człowiekiem, to wyzwanie dla nas, jaki świat chcemy by był naszym udziałem, i czy będzie tam miejsce dla tych, którzy są jakkolwiek inni.

Trudna droga do dorosłości, tym trudniejsza, że związana z odkryciem swojej własnej odmiennej seksualności, która zewsząd jest wyraźnie negatywnie oceniana. Ta ocena płynie z wypowiedzi najbliższych w domu - rodziców, słychać ją od nauczycieli w szkole, powtarzają ją jak mantrę uczniowie, mając przy okazji powód do żartów, często bolesnych, złośliwych i wyśmiewających, taką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    519
  • Przeczytane
    278
  • Posiadam
    118
  • LGBT
    32
  • Teraz czytam
    12
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2013
    7
  • 2012
    5
  • Ulubione
    4
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Edmund White Zuch Zobacz więcej
Edmund White Zuch Zobacz więcej
Edmund White Zuch Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także