9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Planeta matemático. Un viaje numérico por el mundo
matematyka
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-09-04

Niesamowicie, niezwykle i super ciekawa książka. Takie książki o matematyce powinno się pisać dla laików i niezbyt wtajemniczonych w jej trudne arkana, żeby zainteresować więcej ludzi do jej poznawania. Ja przeczytałem ją bardzo szybko, a to już świadczy o tym, że jest wielce interesująca i wciągająca.

Książka składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów, epilogu, bibliografii i skorowidza. Rozdział pierwszy mówi o etnicznych korzeniach matematyki, drugi stara się odpowiedzieć na pytanie "Liczyć i obliczać więcej i lepiej?" w kontekście etnomatematyki. Rozdział trzeci nosi tytuł "Matematyka dla bogów" i traktuje głównie o związkach matematyki i architektury sakralnej. Rozdział czwarty udowadnia, że piękno geometryczne jest jeszcze piękniejsze, a piąty zajmuje się etnomatematyką w życiu codziennym. Książka zawiera wiele czarno-białych fotografii, tabel, rysunków i wykresów. Czytanie tejże książki to przyjemność prawdziwa i gdyby nie drobne niedociągnięcia (tu i tam przydałaby się...

bartekzarebski | 2017-08-19
Agata Musiał | 2016-12-04