Przekształcające się kształty. Topologia

Wydawnictwo: RBA
Formas que se deforman. La topología
matematyka, topolgia
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka: modele świata cyfrowego symetria w sztuce i pięknie podstawy...

modele świata cyfrowego
symetria w sztuce i pięknie
podstawy logiki i racjonalnego myślenia
Tom 32 - Przekształcające się kształty

Topologia

Topologia bada kształty obiektów oraz ich deformacje, uważając dwa kształty za jednakowe, jeśli nowy obiekt możemy uzyskać z pierwotnego ?bez rozcinania go?. Z tego właśnie powodu topolog czasami bywa nazywany matematykiem, który nie odróżnia filiżanki od opony. Topologia jest jednym z najważniejszych działów matematyki. Jednak w oczach laików ma ona z matematyką niewiele wspólnego: bez wzorów, bez równań, bez funkcji... żadnych liczb ani symboli! Niewiele dyscyplin jest równie abstrakcyjnych i zarazem równie fascynujących: witajcie we wspaniałym świecie topologii!

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: sklep.rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-09-19

Naprawdę dobra książka. Można nawet powiedzieć rewelacyjna książka. Choć (uprzedzam od razu) czasami dla laika trudna. Nie przeszkadza to jednak w jej zgłębianiu. Dlaczego? Dlatego, że opowiada o niezwykle ciekawym dziale matematyki. Mowa o topologii. Fascynująca tematyka i dobrze napisana książka - nic więcej nie trzeba.
Książka rozpoczyna się wstępem i wprowadzeniem w świat topologii. W rozdziale drugim czytelnik wniknie do dwuwymiarowego świata Płasklandii. W rozdziale trzecim autor omówi topologię powierzchni, aby w trzecim rozdziale przybliżyć nam geometrię poznanej Płasklandii. Następnie zainteresowany tą tematyką czytelnik dowie się o topologii i geometrii w trzech wymiarach oraz poszuka z autorem odpowiedzi na nurtujące wielu pytanie o kształt naszego Wszechświata. Książka kończy się króciutkim epilogiem, bibliografią i skorowidzem.
Książka zawiera wiele rycin, rysunków, zdjęć, które pozwalają lepiej i łatwiej zrozumieć opisywane przez autora kwestie. Ogólnie jest to...

Adam Kumiszcza | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Dobre wprowadzenie. Trochę błędów zauważyłem („=” zamiast „<” i gdzieś brak negacji — trzeba uważnie czytać).

Artur W | 2015-09-24
gwynbleidd | 2018-07-09