Umysł, maszyny i matematyka. Sztuczna inteligencja i wyzwania, które przed nią stoją

Wydawnictwo: RBA
Mentes, máquinas y matemáticas : la inteligencia artificial y sus retos
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-08-15

Jaka to książka? Nie jest to książka prorokująca, nie należy też do dziedziny fantastyki naukowej. Nie ma w tej książce wizji i opisów robotów niczym z "Gwiezdnych Wojen". Nie ma w niej wielu długich wzorów, ciągów cyfr i liczb oraz trudnej matematyki. Jest to rzetelna książka mówiąca co udało się osiągnąć w dziedzinie sztucznej inteligencji i jak trudno było to osiągnąć. Omawia też najważniejsze wyzwania, które stoją przed przyszłymi twórcami sztucznej inteligencji.
Po krótkim i treściwym wstępie następuje sześć rozdziałów. Najpierw autor próbuje odpowiedzieć na pytanie "Co to jest sztuczna inteligencja?". W następnych rozdziałach omawia szukanie i sztuczne uczenie się, planowanie i automatyczne wnioskowanie oraz porusza kwestię analizy danych w kontekście informatycznej sztucznej inteligencji. Ostatni rozdział jest poświęcony sztucznemu życiu. Po szóstym rozdziale następuje krótki epilog i pojawia się załącznik w postaci rozmowy z Elizą ("automatycznym psychologiem"...

artrac | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016