5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka, astronomia
A--

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło okładki: rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-08-10

Książki z cyklu "Świat jest matematyczny" zazwyczaj są bardzo dobre. Nie inaczej jest i tym razem. Nawet wstęp jest ciekawy a co dopiero dalsza część tej książki. Ogólnie książka ma zadanie opisać w skrócie związki między astronomią i matematyką oraz zależności te zilustrować na za pomocą ciekawych przykładów.
Rozdział pierwszy traktuje o najważniejszych kątach i nieuniknionych odległościach w astronomii a zatem mówi o pierwszych zrębach tej dziedziny nauki. W rozdziale drugim autorka stara się odpowiedzieć na pytanie "A gdzie się my znajdujemy?". Ciekawy rozdział trzeci opowiada o zaćmieniach i tranzytach, czyli astronomicznych punktach spotkań. Rozdział czwarty poświęcony jest problemowi pomiarów czasu.
Pasjonujący ostatni rozdział (piąty) jest zatytułowany "Czas wielkich zdarzeń" i mówi o gwiazdach, galaktykach i strukturze wszechświata. Po tym rozdziale jest jeszcze dodatek dla tych, którzy chcą sięgnąć nieco głębiej, albo samodzielnie dokonać różnych obliczeń związanych z...

Aleimug | 2015-04-06
Przeczytana: 03 maja 2015