8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka, kartografia
A--

Czy wiecie, dlaczego na niektórych mapach kontynenty nie są proporcjonalne? To dlatego, że nie da się przedstawić kuli ziemskiej w dwu wymiarze bez zniekształceń. Dlatego też mapa idealna przypomina nierealny świat - taki jak z opowieści o magicznych jednorożcach i leśnych krasnoludkach. To wszystko znajdziecie w najnowszym, XXV tomie "Marzenie o mapie doskonałej. Kartografia i matematyka" kolekcji "Świat jest matematyczny"!

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: RBA, 2012

Jarosław Wiśniewski | 2015-02-15

Książka jest bardzo ciekawa. Po krótkim wstępie autor rozpoczyna swoją podróż po związkach kartografii i matematyki od omówienia kształtu Ziemi i jej wymiarów. Następnie w przystępny sposób mówi o południkach, równoleżnikach i kołach wielkich oraz wybiera się z nami w intelektualną wędrówkę w poszukiwaniu dokładnej mapy Ziemi. Kolejne rozdziały traktują o odwzorowaniach. Rozdział piąty omawia odwzorowanie Archimedesa, czyli równopolowe Lamberta, rozdział szósty o odwzorowaniu środkowym albo gnomonicznym a rozdział siódmy o odwzorowaniu stereograficznym. Pod koniec książki dowiemy się jaką wiadomość przyniósł Euler kartografom i poznamy odwzorowanie Merkatora. Na końcu książki epilog, bibliografia i skorowidz. Choć książka traktuje o dość poważnych sprawach z zakresu matematyki i kartografii jest pasjonująca i napisana przystępnym językiem. Rewelacyjna jednym słowem.

gwynbleidd | 2018-07-09
kejtżmija | 2018-01-12