Marzenia umysłu. Logika matematyczna i paradoksy

Wydawnictwo: RBA
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka, logika
A--

W pierwszym trzydziestoleciu ubiegłego wieku dwóch wybitnych logików wstrząsnęło filarami imponującego gmachu matematyki, wznoszonego przez kolejne pokolenia od czasów Euklidesa. Dla niektórych prace Bertranda Russella i Kurta Gödla oznaczały klęskę rozumu, dla innych, przeciwnie: prace te stały się impulsem do wprowadzenia logiki na nowe i fascynujące obszary informatyki i niepewności.

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka

źródło okładki: rp.pl

Jarosław Wiśniewski | 2015-03-26

Niezwykle ciekawa książka o matematyce. Po krótkim i treściwym wstępie autor książki opisuje metodę aksjomatyczną i przełomowe matematyczne paradoksy. Następnie omawia program Hilberta i twierdzenie Godla. W rozdziale piątym czytelnik dowie się o maszynach Turinga. W ostatnim rozdziale pod ciekawym tytułem "Wszystko dobre, co się nie kończy", autor mówi o logice rozmytej, złożoności i sztucznej inteligencji. Książka kończy się bibliografią i skorowidzem. Całość napisana przystępnym językiem i pasjonująca. Godna polecenia pod każdym względem. Zasługuje (moim zdaniem) na osiem gwiazdek.

ArturW | 2018-04-05
Marcin | 2017-11-19