Zagadka Fermata. Trzy wieki bezskutecznych zmagań matematyków.

Wydawnictwo: RBA
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
matematyka, Fermat
A--

Żadna hipoteza matematyczna nie jest tak sugestywna jak ta, którą zapisał Francuz Pierre de Fermat w 1637 roku. Prostota jej sformułowania kontrastuje z głębią zagadnień matematycznych, do których doprowadziło jej badanie, a które dotąd wydawały się nieprzeniknione. "Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej...

"Świat jest matematyczny" to kolekcja 40 pasjonujących książek dla fanów królowej wszystkich nauk. Najciekawsze i najbardziej intrygujące teorie przedstawione w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób. Wszystko, co nas otacza, od rzeczy codziennych po najbardziej abstrakcyjne, byłoby trudne do zrozumienia, gdyby nie matematyka

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: RBA, 2012

Aleimug | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Pierwsze rozdziały bardzo ciekawe, historyczno-przedpitagoryjskie.
(Kto np. zastanawiał się nad powstaniem systemu dziesiętnego i jego zalet?)
Dalej robi się bardziej mrocznie, dla laików nie-matematyków.
Z oczywistych powodów w książce nie ma przedstawionego dowodu wielkiego twierdzenia Fermata;jego autorowi zajął on ponad 200 stron a dojście do niego ponad 8 lat pracy tylko nad tym tematem. 200 stron ,z których i tak zwykły czytelnik nic by nie zrozumiał. A mimo wszystko chciałoby się zobaczyć te matematyczne "robaczki" pokrywające całe strony dowodzące czegoś co tak rozpalało umysły matematyków przez kilka wieków, a co dla współczesnego zjadacza chleba pozostałoby abstrakcją i być może próżną zabawą.
Mnie zastanawia jedna rzecz. Autor twierdzenia zapisał na słynnym marginesie notkę, iż ma w głowie dowód tegoż twierdzenia. Później przez 300 lat nikt nie może się z tym uporać. Do roku 1995, kiedy to dowód pana Andrew Wiles'a zostaje zaakceptowany przez matematyczny świat. Jego...

Icek | 2012-11-29
nameless | 2017-09-21