Zanim zasnę

Sonia Draga
typ
papier
atram_78
7,6 (1108 ocen i 230 opinii)

Opis książki

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz...nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste. Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje.

źródło opisu: Sonia Draga, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
motyl43 | 2013-05-06
Przeczytana: maj 2013

Za co gwiazdka:
* za okładkę- niepozwalającą oderwać wzroku,
* za tytuł- dający wiele do myślenia,
* za niesamowitą historię kobiety chorej na amnezję,
* za snucie powieści w zupełnie niekonwencjonalny sposób,
* za pamiętnik Christine, dzięki któremu bohaterka staje nam się bliższa,
* za klimat, budowanie napięcia co zmusza czytelnika do ciągłego czytania
* za nieprzewidywalne zakończenie,
* za moje ulubione wydawnictwo Sonia Draga- dobre tłumaczenie, brak literówek,
* za to, że mimo iż historia kompletnie zniewala czytelnika wiedziałam dzisiaj rano kim jestem, ile mam lat i kto śpi obok mnie- dziękuję, doceniam.
POLECAM!

Ania | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka wywarła na mnie duże wrażenie!!!
Czytając ją cały czas byłam ciekawa co się dalej wydarzy,pod koniec dosłownie nie mogłam oderwać się od niej,pochłonełam ją.
Śledząc losy Christine cały czas myślałam o tym jak ciężko żyć z amnezją,budzić się codziennie nie wiedząć kompletnie nic o sobie,aż trudno sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji.Po mimo tej choroby podziwiałam ją za to jak walczyła do poznania prawdy o przeszłości,która jest wielkim zaskoczeniem dla niej i czytelnika.Kompletnie nie spodziewałam się tego czego dowiadywała się z biegiem czasu Christiane,bardzo zaskoczyło mnie to jak zakończyła się ta książka.Serdecznie polecam!!! Trzymająca w napięciu do samego końca a takie książki warto czytać.

Film jest również bardzo dobry jak książka.Przedstawia nam tą opowieść dokładnie taką jak została ona napisana w powieśći.Po mimo tego że czytałam wcześniej książkę to oglądając film trzymał mnie w napięciu.POLECAM!

Zanim zasnę S.J.Watsona to książka, od której nie można się oderwać. To świetnie skonstruowany i bardzo pomysłowy thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszych stron i niesamowicie pobudza wyobraźnię. Książkę czyta się z nieustająco napiętymi nerwami i chociaż w pewnym momencie domyślałam się już zakończenia, niemniej jednak książka nadal niezmiennie mnie ciekawiła. Uwielbiam tak napisane powieści, które przez cały czas czytania intrygują, a po zakończeniu skłaniają mnie do refleksji.

Historia Christine, pełnej wątpliwości kobiety przedstawiona w tej książce jest przede wszystkim bardzo prawdopodobna, co sprawia, że czytając książkę faktycznie mamy wrażenie, że śledzimy zapiski osoby, którą spotkał straszliwy los związany z zanikiem pamięci. To przerażające uczucie budzić się codziennie i nie wiedzieć, kim się jest, kim jest mężczyzna obok, nie rozpoznawać domu, w którym się mieszka, nie mieć wspomnień związanych z najważniejszymi wydarzeniami w swoim życiu, a nawet nie...

Monika | 2013-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

"Budzi się z nocy nowy dzień
Nieskalanie czyste niebo
Co było wczoraj odeszło w cień
Niepamięci, niech się święci
Cud niepamięci
Cud niepamięci
Cud... "
S.Sojka

Budzę się rano i pierwsza myśl poraża mnie jak grom z jasnego nieba. Wczoraj (przedwczoraj czy jeszcze wcześniej) wydarzyło się to ZŁE (śmierć bliskiej osoby, poważna choroba czy inny horror) i świat już nie jest taki sam. Mam ochotą ponownie zapaść w sen. Nie wierzę, że to ZŁE naprawdę się stało, nie wierzę, że dopadło akurat mnie. Z tkliwością wspominam poranki przed tym ZŁEM, kiedy świat był piękny, a moim jedynym ogromnym problemem po rannym przebudzeniu był fakt, że należy wstać i powędrować do pracy czy szkoły. Nie mogę przeboleć faktu, że od teraz dla mnie każde przebudzenie będzie już zabarwione tym ZŁEM, o którym chcę, ale nie mogę zapomnieć.
Znacie te uczucia z autopsji...?

Często budząc się prosiłam o CUD NIEPAMIĘCI.
Po przeczytaniu tej książki więcej już o niego prosić nie będę.

| 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Na wstępie muszę się Wam do czegoś przyznać.
Otóż był moment, że chciałam odpuścić i odłożyć ją na półkę. Początek książki dłużył mi się niemiłosiernie. Ale, że uparta baba jestem i nie lubię zostawiać zaczętych i niedoczytanych książek dlatego brnęłam dalej. Nie żałuję tej decyzji.
"Zanim zasnę" to historia kobiety cierpiącej na amnezję spowodowaną nieszczęśliwym wypadkiem.
Czy aby tylko to był wypadek?
Pan Watson stworzył dobrze skonstruowany i przerażający thriller psychologiczny. Książka naprawdę godna uwagi i tego aby po nią sięgnąć.
Z czystym sumieniem polecam.

książek: 1902
Strega | 2015-01-21
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Rewelacyjny thriller psychologiczny. Nie znalazłam w nim żadnych minusów, a biorąc pod uwagę, że jest to debiut literacki, to książka jest naprawdę wyjątkowa. Zaskakująca i bardzo dobra fabuła wciąga aż do ostatniej strony, a postacie wydają się realne. Amnezja, na którą cierpi bohaterka i cała sytuacja, w ktorej się znalazła zmusza do refleksji nad tym jak kruche jest życie i jak wyglądałoby nasza codzienność w uzależnieniu od innych. To co się nam przydarza wplywa na nas, zmienia, określa - a gdyby nas tego pozbawić? Jak być sobą bez wspomnień, bez wiedzy o sobie? Tej książki nie sposób wyrzucić z pamięci, gorąco zachęcam do przeczytania.

Ela | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Zanim zasnę" to książka, po przeczytaniu której musiałam trochę odczekać. Odczekać zanim sięgnę po kolejną książkę i zanim wrażenia po jej lekturze uporządkują się nieco w mojej głowie. Rewelacyjny thriller, które nie daje się przestać czytać. Świetny pomysł na fabułę książki i - co ważniejsze - równie dobre wykonanie. To, że w pewnej chwili domyśliłam się rozwiązania zagadki w niczym nie umniejszyło przyjemności z lektury. Po raz pierwszy od dawna poczułam się tak blisko bohaterki książki, dosłownie byłam obok niej, czułam jej strach, niepewność, zagubienie... I miałam nadzieję, że jej się uda. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne książki S. J. Watsona - po takim debiucie można spodziewać się wszystkiego :)

Booka | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Christine Lucas codziennie budzi się rano u boku faceta. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że codziennie rano nie wie co to za facet leży koło niej. Żeby tego było mało nie pamięta jak znalazła się w tym łóżku, ba - w tym domu. Z czasem wyjaśnia się, że ten facet to jej mąż, a ona jest we własnym domu. Jutro obudzi się z taką samą niewiedzą jak dziś rano i tak każdego następnego dnia...

Christine ma problemy z pamięcią po fatalnym wydarzeniu jakiego doświadczyła. Jakie to dokładnie wydarzenie? Jak do niego doszło? Czy w sytuacji, w której Christine się znalazła może ona komuś zaufać? Czy może ufać lekarzom? Mężowi? Lekarzom? Czy może ufać samej sobie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce.

Jakie jest moje zdanie o książce? Czytało mi się ją niewiarygodnie szybko. Historia Christine pochłania czytelnika bez reszty. Jest w tej opowieści coś, co każe nam nie odkładać książki. Stopniowo razem z Christine czytelnik chce poznać prawdę nie tylko o tym jaka...

Anika | 2014-02-02
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Thriller psychologiczny, którego fabuła intryguje. Brawo dla autora za bardzo pomysłowe wykorzystanie problemu utraty pamięci długotrwałej. Jednakże samo rozwiązanie zagadki kryminalnej nie zaskakuje, bo da się go przewidzieć dużo wcześniej i dlatego tylko sześć gwiazdek.

Kiwi_Agnik | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

"Wspomnienia nas definiują."

Piorunująca powieść o tym, jak można manipulować czyimś życiem.
Uświadamiająca czytelnikowi, jak bardzo ważna jest pamięć.

Czyta się ze zrozumieniem, dobrze i szybko, jednakże po przeczytaniu całości, czuję jakiś, taki nieopisany niedosyt, jakby niedopowiedzenie, po prostu "czegoś" mi w tej historii zabrakło.

Niemniej, parokrotnie, jak udawało mi się wczytać w fabułę powieści "przelatywały" mi ciarki po plecach.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica