Zanim zasnę

Wydawnictwo: Sonia Draga
Before I Go to Sleep
atram_78

Inne wydania

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz...nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste. Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje.

źródło opisu: Sonia Draga, 2012

źródło okładki: www.soniadraga.pl

motyl43 | 2013-05-06
Przeczytana: maj 2013

Za co gwiazdka:
* za okładkę- niepozwalającą oderwać wzroku,
* za tytuł- dający wiele do myślenia,
* za niesamowitą historię kobiety chorej na amnezję,
* za snucie powieści w zupełnie niekonwencjonalny sposób,
* za pamiętnik Christine, dzięki któremu bohaterka staje nam się bliższa,
* za klimat, budowanie napięcia co zmusza czytelnika do ciągłego czytania
* za nieprzewidywalne zakończenie,
* za moje ulubione wydawnictwo Sonia Draga- dobre tłumaczenie, brak literówek,
* za to, że mimo iż historia kompletnie zniewala czytelnika wiedziałam dzisiaj rano kim jestem, ile mam lat i kto śpi obok mnie- dziękuję, doceniam.
POLECAM!

Ania | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka wywarła na mnie duże wrażenie!!!
Czytając ją cały czas byłam ciekawa co się dalej wydarzy,pod koniec dosłownie nie mogłam oderwać się od niej,pochłonełam ją.
Śledząc losy Christine cały czas myślałam o tym jak ciężko żyć z amnezją,budzić się codziennie nie wiedząć kompletnie nic o sobie,aż trudno sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji.Po mimo tej choroby podziwiałam ją za to jak walczyła do poznania prawdy o przeszłości,która jest wielkim zaskoczeniem dla niej i czytelnika.Kompletnie nie spodziewałam się tego czego dowiadywała się z biegiem czasu Christiane,bardzo zaskoczyło mnie to jak zakończyła się ta książka.Serdecznie polecam!!! Trzymająca w napięciu do samego końca a takie książki warto czytać.

Film jest również bardzo dobry jak książka.Przedstawia nam tą opowieść dokładnie taką jak została ona napisana w powieśći.Po mimo tego że czytałam wcześniej książkę to oglądając film trzymał mnie w napięciu.POLECAM!

Monika | 2013-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

"Budzi się z nocy nowy dzień
Nieskalanie czyste niebo
Co było wczoraj odeszło w cień
Niepamięci, niech się święci
Cud niepamięci
Cud niepamięci
Cud... "
S.Sojka

Budzę się rano i pierwsza myśl poraża mnie jak grom z jasnego nieba. Wczoraj (przedwczoraj czy jeszcze wcześniej) wydarzyło się to ZŁE (śmierć bliskiej osoby, poważna choroba czy inny horror) i świat już nie jest taki sam. Mam ochotą ponownie zapaść w sen. Nie wierzę, że to ZŁE naprawdę się stało, nie wierzę, że dopadło akurat mnie. Z tkliwością wspominam poranki przed tym ZŁEM, kiedy świat był piękny, a moim jedynym ogromnym problemem po rannym przebudzeniu był fakt, że należy wstać i powędrować do pracy czy szkoły. Nie mogę przeboleć faktu, że od teraz dla mnie każde przebudzenie będzie już zabarwione tym ZŁEM, o którym chcę, ale nie mogę zapomnieć.
Znacie te uczucia z autopsji...?

Często budząc się prosiłam o CUD NIEPAMIĘCI.
Po przeczytaniu tej książki więcej już o niego prosić nie będę.

Zanim zasnę S.J.Watsona to książka, od której nie można się oderwać. To świetnie skonstruowany i bardzo pomysłowy thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszych stron i niesamowicie pobudza wyobraźnię. Książkę czyta się z nieustająco napiętymi nerwami i chociaż w pewnym momencie domyślałam się już zakończenia, niemniej jednak książka nadal niezmiennie mnie ciekawiła. Uwielbiam tak napisane powieści, które przez cały czas czytania intrygują, a po zakończeniu skłaniają mnie do refleksji.

Historia Christine, pełnej wątpliwości kobiety przedstawiona w tej książce jest przede wszystkim bardzo prawdopodobna, co sprawia, że czytając książkę faktycznie mamy wrażenie, że śledzimy zapiski osoby, którą spotkał straszliwy los związany z zanikiem pamięci. To przerażające uczucie budzić się codziennie i nie wiedzieć, kim się jest, kim jest mężczyzna obok, nie rozpoznawać domu, w którym się mieszka, nie mieć wspomnień związanych z najważniejszymi wydarzeniami w swoim życiu, a nawet nie...

książek: 1956
Strega | 2015-01-21
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Rewelacyjny thriller psychologiczny. Nie znalazłam w nim żadnych minusów, a biorąc pod uwagę, że jest to debiut literacki, to książka jest naprawdę wyjątkowa. Zaskakująca i bardzo dobra fabuła wciąga aż do ostatniej strony, a postacie wydają się realne. Amnezja, na którą cierpi bohaterka i cała sytuacja, w ktorej się znalazła zmusza do refleksji nad tym jak kruche jest życie i jak wyglądałoby nasza codzienność w uzależnieniu od innych. To co się nam przydarza wplywa na nas, zmienia, określa - a gdyby nas tego pozbawić? Jak być sobą bez wspomnień, bez wiedzy o sobie? Tej książki nie sposób wyrzucić z pamięci, gorąco zachęcam do przeczytania.

| 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Na wstępie muszę się Wam do czegoś przyznać.
Otóż był moment, że chciałam odpuścić i odłożyć ją na półkę. Początek książki dłużył mi się niemiłosiernie. Ale, że uparta baba jestem i nie lubię zostawiać zaczętych i niedoczytanych książek dlatego brnęłam dalej. Nie żałuję tej decyzji.
"Zanim zasnę" to historia kobiety cierpiącej na amnezję spowodowaną nieszczęśliwym wypadkiem.
Czy aby tylko to był wypadek?
Pan Watson stworzył dobrze skonstruowany i przerażający thriller psychologiczny. Książka naprawdę godna uwagi i tego aby po nią sięgnąć.
Z czystym sumieniem polecam.

Ela | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Zanim zasnę" to książka, po przeczytaniu której musiałam trochę odczekać. Odczekać zanim sięgnę po kolejną książkę i zanim wrażenia po jej lekturze uporządkują się nieco w mojej głowie. Rewelacyjny thriller, które nie daje się przestać czytać. Świetny pomysł na fabułę książki i - co ważniejsze - równie dobre wykonanie. To, że w pewnej chwili domyśliłam się rozwiązania zagadki w niczym nie umniejszyło przyjemności z lektury. Po raz pierwszy od dawna poczułam się tak blisko bohaterki książki, dosłownie byłam obok niej, czułam jej strach, niepewność, zagubienie... I miałam nadzieję, że jej się uda. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne książki S. J. Watsona - po takim debiucie można spodziewać się wszystkiego :)

AuroraBorealis | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Z góry przepraszam wszystkich, którym ten tytuł bardzo się podobał za to co znajdą w mojej opinii.
Nie pierwszy (i z pewnością nie ostatni raz) zdarza mi się skrytykować książkę, którą większość osób przeczytała z nieukrywaną przyjemnością.
Ja tej przyjemności tu nie znalazłam i obawiam się, że była chyba bardzo głęboko "zakopana" pod obszernymi opisami często według mnie nic nie wnoszącymi do całości powieści. Rozumiem, że utrata pamięci może być dla człowieka czymś strasznym, szokującym, makabrycznym, frustrującym, przerażającym czy wręcz absurdalnym, ale irytowały mnie ciągłe opisy codziennych czynności mających na celu przypomnienie sobie poszczególnych rzeczy. Nasza bohaterka każdego dnia budzi się koło obcego według niej mężczyzny, żeby potem ze zdumieniem i szokiem dowiedzieć się, że to jej mąż, dodatkowo po telefonie od swojego lekarza dr. Nasha szuka pamiętnika, w którym okazuje się, że zapisuje swoje wspomnienia z całego poprzedniego dnia, żeby ich nie zapomnieć i nie...

Modliszeg | 2015-09-25
Na półkach: 2015!, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 25 września 2015

"Jutro się urodziłem, dzisiaj żyję, wczoraj mnie zabiło."

Christine budzi się co rano nic nie pamiętając. Na nowo poznaje szczegóły swojego życia. Każdego ranka przeżywa wstrząs i rozczarowanie teraźniejszością. Z czasem, w życiu bohaterki dochodzi do przełomu. Kobieta zaczyna prowadzić pamiętnik, który pomaga jej w odkryciu prawdziwej rzeczywistości.

"Wspomnienia nas definiują."

Ekranizacja różni się od treści lektury kilkoma szczegółami.
Tematem przewodnim owej książki jest amnezja. Widoczne jest zaangażowanie autora w powieść, zapoznanie się z tematem choroby. Szczególnie podziwiam artyzm S.J. Watson'a. Wydarzenia są spójne, wątki interesujące. Każda strona była dla mnie zaskoczeniem.

Poznajemy razem z bohaterką jej życie. Jesteśmy świadkami przełomowych momentów, ciągłych intryg.
Christine początkowo nie wie komu ufać, może polegać wyłącznie na swoich przeczuciach. Nie jest świadoma czy buduje swoją przeszłość na fikcji czy rzeczywistych wydarzeniach. Z dnia na dzień...

Anika | 2014-02-02
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Thriller psychologiczny, którego fabuła intryguje. Brawo dla autora za bardzo pomysłowe wykorzystanie problemu utraty pamięci długotrwałej. Jednakże samo rozwiązanie zagadki kryminalnej nie zaskakuje, bo da się go przewidzieć dużo wcześniej i dlatego tylko sześć gwiazdek.

Ulubione książki Jojo Moyes

Jeśli należycie do grona fanów Jojo Moyes, to jest bardzo prawdopodobne, że czekacie na kinową premierę ekranizacji powieści „Zanim się pojawiłeś” (już 10 czerwca). Proponujemy, by czas oczekiwania na film wypełnić lekturą ulubionych książek tej brytyjskiej pisarki. Oto pięć rekomendowanych przez nią tytułów.

Ekranizacja bestsellera Stevena J. Watsona "Zanim zasnę"

Co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy? Czy człowiek jest tylko sumą swych wspomnień? Co z nas pozostanie po odjęciu tych wspomnień? To tylko kilka z ważnych pytań, które pojawiły się w głowie Stevena J. Watsona podczas pracy nad debiutancką powieścią "Zanim zasnę".