Okładka książki Zanim zasnę

Sonia Draga
typ
papier
atram_78
7.63 (881 ocen i 181 opinii)

Opis książki

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz...nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste. Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma na przykład swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką. Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna się ona staje.

źródło opisu: Sonia Draga, 2012

Polecamy

Opinie czytelników
Małgorzata | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Na wstępie muszę się Wam do czegoś przyznać.
Otóż był moment, że chciałam odpuścić i odłożyć ją na półkę. Początek książki dłużył mi się niemiłosiernie. Ale, że uparta baba jestem i nie lubię zostawiać zaczętych i niedoczytanych książek dlatego brnęłam dalej. Nie żałuję tej decyzji.
"Zanim zasnę" to historia kobiety cierpiącej na amnezję spowodowaną nieszczęśliwym wypadkiem.
Czy aby tylko to był wypadek?
Pan Watson stworzył dobrze skonstruowany i przerażający thriller psychologiczny. Książka naprawdę godna uwagi i tego aby po nią sięgnąć.
Z czystym sumieniem polecam.

Ania | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Książka wywarła na mnie duże wrażenie!!!
Czytając ją cały czas byłam ciekawa co się dalej wydarzy,pod koniec dosłownie nie mogłam oderwać się od niej,pochłonełam ją.
Śledząc losy Christine cały czas myślałam o tym jak ciężko żyć z amnezją,budzić się codziennie nie wiedząć kompletnie nic o sobie,aż trudno sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji.Po mimo tej choroby podziwiałam ją za to jak walczyła do poznania prawdy o przeszłości,która jest wielkim zaskoczeniem dla niej i czytelnika.Kompletnie nie spodziewałam się tego czego dowiadywała się z biegiem czasu Christiane,bardzo zaskoczyło mnie to jak zakończyła się ta książka.Serdecznie polecam!!! Trzymająca w napięciu do samego końca a takie książki warto czytać.

motyl43 | 2013-05-06
Przeczytana: maj 2013

Za co gwiazdka:
* za okładkę- niepozwalającą oderwać wzroku,
* za tytuł- dający wiele do myślenia,
* za niesamowitą historię kobiety chorej na amnezję,
* za snucie powieści w zupełnie niekonwencjonalny sposób,
* za pamiętnik Christine, dzięki któremu bohaterka staje nam się bliższa,
* za klimat, budowanie napięcia co zmusza czytelnika do ciągłego czytania
* za nieprzewidywalne zakończenie,
* za moje ulubione wydawnictwo Sonia Draga- dobre tłumaczenie, brak literówek,
* za to, że mimo iż historia kompletnie zniewala czytelnika wiedziałam dzisiaj rano kim jestem, ile mam lat i kto śpi obok mnie- dziękuję, doceniam.
POLECAM!

Zanim zasnę S.J.Watsona to książka, od której nie można się oderwać. To świetnie skonstruowany i bardzo pomysłowy thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszych stron i niesamowicie pobudza wyobraźnię. Książkę czyta się z nieustająco napiętymi nerwami i chociaż w pewnym momencie domyślałam się już zakończenia, niemniej jednak książka nadal niezmiennie mnie ciekawiła. Uwielbiam tak napisane powieści, które przez cały czas czytania intrygują, a po zakończeniu skłaniają mnie do refleksji.

Historia Christine, pełnej wątpliwości kobiety przedstawiona w tej książce jest przede wszystkim bardzo prawdopodobna, co sprawia, że czytając książkę faktycznie mamy wrażenie, że śledzimy zapiski osoby, którą spotkał straszliwy los związany z zanikiem pamięci. To przerażające uczucie budzić się codziennie i nie wiedzieć, kim się jest, kim jest mężczyzna obok, nie rozpoznawać domu, w którym się mieszka, nie mieć wspomnień związanych z najważniejszymi wydarzeniami w swoim życiu, a nawet nie rozpoz...

Monika | 2013-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

"Budzi się z nocy nowy dzień
Nieskalanie czyste niebo
Co było wczoraj odeszło w cień
Niepamięci, niech się święci
Cud niepamięci
Cud niepamięci
Cud... "
S.Sojka

Budzę się rano i pierwsza myśl poraża mnie jak grom z jasnego nieba. Wczoraj (przedwczoraj czy jeszcze wcześniej) wydarzyło się to ZŁE (śmierć bliskiej osoby, poważna choroba czy inny horror) i świat już nie jest taki sam. Mam ochotą ponownie zapaść w sen. Nie wierzę, że to ZŁE naprawdę się stało, nie wierzę, że dopadło akurat mnie. Z tkliwością wspominam poranki przed tym ZŁEM, kiedy świat był piękny, a moim jedynym ogromnym problemem po rannym przebudzeniu był fakt, że należy wstać i powędrować do pracy czy szkoły. Nie mogę przeboleć faktu, że od teraz dla mnie każde przebudzenie będzie już zabarwione tym ZŁEM, o którym chcę, ale nie mogę zapomnieć.
Znacie te uczucia z autopsji...?

Często budząc się prosiłam o CUD NIEPAMIĘCI.
Po przeczytaniu tej książki więcej już o niego prosić nie będę.

Anika | 2014-02-02
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Thriller psychologiczny, którego fabuła intryguje. Brawo dla autora za bardzo pomysłowe wykorzystanie problemu utraty pamięci długotrwałej. Jednakże samo rozwiązanie zagadki kryminalnej nie zaskakuje, bo da się go przewidzieć dużo wcześniej i dlatego tylko sześć gwiazdek.

Booka | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Christine Lucas codziennie budzi się rano u boku faceta. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że codziennie rano nie wie co to za facet leży koło niej. Żeby tego było mało nie pamięta jak znalazła się w tym łóżku, ba - w tym domu. Z czasem wyjaśnia się, że ten facet to jej mąż, a ona jest we własnym domu. Jutro obudzi się z taką samą niewiedzą jak dziś rano i tak każdego następnego dnia...

Christine ma problemy z pamięcią po fatalnym wydarzeniu jakiego doświadczyła. Jakie to dokładnie wydarzenie? Jak do niego doszło? Czy w sytuacji, w której Christine się znalazła może ona komuś zaufać? Czy może ufać lekarzom? Mężowi? Lekarzom? Czy może ufać samej sobie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce.

Jakie jest moje zdanie o książce? Czytało mi się ją niewiarygodnie szybko. Historia Christine pochłania czytelnika bez reszty. Jest w tej opowieści coś, co każe nam nie odkładać książki. Stopniowo razem z Christine czytelnik chce poznać prawdę nie tylko o tym jaka jest...

kasandra_85 | 2012-03-30
Przeczytana: marzec 2012

Ela | 2013-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2013

"Zanim zasnę" to książka, po przeczytaniu której musiałam trochę odczekać. Odczekać zanim sięgnę po kolejną książkę i zanim wrażenia po jej lekturze uporządkują się nieco w mojej głowie. Rewelacyjny thriller, które nie daje się przestać czytać. Świetny pomysł na fabułę książki i - co ważniejsze - równie dobre wykonanie. To, że w pewnej chwili domyśliłam się rozwiązania zagadki w niczym nie umniejszyło przyjemności z lektury. Po raz pierwszy od dawna poczułam się tak blisko bohaterki książki, dosłownie byłam obok niej, czułam jej strach, niepewność, zagubienie... I miałam nadzieję, że jej się uda. Z niecierpliwością będę czekać na kolejne książki S. J. Watsona - po takim debiucie można spodziewać się wszystkiego :)

magda | 2012-09-14

Christine budzi się każdego ranka w obcej sypialni u boku mężczyzny, którego nie zna. Nie potrafi sobie przypomnieć jak właściwie się tam znalazła, ani co robiła poprzedniego dnia. Z przerażeniem przygląda się własnemu odbiciu w lustrze. Chociaż czuje się jak młoda dziewczyna, to jej oczom ukazuje się pokryta drobnymi zmarszczkami twarz- twarz dojrzałej kobiety, jej twarz… Ogarnia ją obezwładniająca panika, gorączkowo próbuje sobie przypomnieć wydarzenia z poprzedniego wieczoru, cokolwiek, co wyjaśniłoby jej obecną sytuację, ale nie pamięta nawet kim jest…

Każdego dnia ten obcy mężczyzna tłumaczy jej cierpliwie, że jest jej mężem i że przed dwudziestu laty na skutek ciężkiego wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Kobieta codziennie odkrywa okrutną prawdę, jednak w nocy podczas snu wszystkie wspomnienia przepadają i następnego dnia jej umysł jest znowu czystą kartą.

Życie Christine wydaje się bardzo proste, schematyczne, jednak ta codzienna rutyna i powtarzalność wydarzeń są tylko...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto