Hjertevirus
duński
Gwyn

Klamme håndflader, hjertebanken og kriller i maven? Forklaringen kan være virus - den skånselsløse og smitsomme hjertevirus, som rammer i flæng. "Hjertevirus" er en antologi for unge om kærlighed, der går på tværs - af køn, alder, etnisk tilhørsforhold, social baggrund og ikke mindst den sunde fornuft. "Hjertevirus" indeholder ti noveller, en tegneserie og en raptekst og lader også de unge...

"Hjertevirus" indeholder ti noveller, en tegneserie og en raptekst og lader også de unge selv komme til orde. Bidragene kommer fra både kendte og nye forfattere: Kim Fupz Aakeson, Charlotte Blay, Kåre Bluitgen, Nanna Gyldenkærne, Bent Haller, Lene Kaaberbøl, Henrik Nilaus, Martin Petersen, Tina With Vedelsby, Jesper Wung-Sung, Sara Skaarup, BestTellers og Malk De Koijn.

"Hjertevirus" udgives i forbindelse mes 'Den gode historie - på tværs' 30. september - 13. oktober 2002.

źródło opisu: Den gode historie - på tværs

źródło okładki: www.norhaven.com