rozwiń zwiń

Przeprawa

Okładka książki Przeprawa
Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Trylogia Pogranicza (tom 2) literatura piękna
600 str. 10 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Trylogia Pogranicza (tom 2)
Tytuł oryginału:
The Crossing
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2012-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-08-01
Liczba stron:
600
Czas czytania
10 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308048795
Tłumacz:
Jędrzej Polak
Tagi:
Ameryka przygoda wędrówka powieść amerykańska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Drogą numer 666 prosto w kierunku Sodomy i Gomory



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
459 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
289

Na półkach:

Opinia pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

„Przeprawa” jest drugą częścią tzw. trylogii pogranicza. Nie czytamy tu o dalszych losach bohatera „Rączych Koni”, lecz poznajemy nowego - szesnastoletniego Billy’ego Parhama. Akcja rozpoczyna się na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, gdzieś niedaleko granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Rodzina Billy’ego zajmuje się hodowlą bydła i codziennym zmaganiem z Cormacowskim, ponurym światem, w którym kołdra ciągle jest za krótka a w garnku często widać dno. Na domiar złego, w okolicy zaczyna grasować oderwana od stada wilczyca, w pościg za którą rusza Billy. Pomiędzy schwytanym zwierzęciem a młodym chłopakiem zaczyna powstawać więź, dziwne instynktowne porozumienie, które pcha Billy’ego na pierwszą przeprawę przez amerykańsko-meksykańską granicę. Wilczyca, według zamysłu chłopaka, będzie tam bezpieczna, znajdzie swoje miejsce a jednocześnie nie będzie już zagrażać stadu. Ta wyprawa będzie pierwszą z trzech, które Billy podejmie - za każdym razem z innych pobudek.

Świat pogranicza amerykańsko-meksykańskiego lat czterdziestych XX wieku to ponury, straszny sen. Wyprawy Billy’ego Parhama są jak podróż przez popioły Mordoru, wszędzie buro, brudno, głodno, zimno i potwornie daleko. McCarthy kreuje świat, który jest wręcz wynaturzony, przyprawiający o gęsią skórkę i grymas niedowierzania. Autor kładzie mocny nacisk na jeden z elementów swej filozofii, na nieistotność i banalność ludzkiego życia w świecie, które dobry Bóg opuścił. Ludzie i ich życia wymazywani są z kart powieści bez najmniejszego wahania, na pstryknięcie palcami. Okrucieństwo jest sposobem na życie podobnie jak w „Krwawym Południku”. Każda kolejna przeprawa Billy’ego to coraz większa trauma, nie tylko dla niego ale i dla czytelnika. Przekraczanie granicy z Meksykiem to przechodzenie pomiędzy kolejnymi kręgami dantejskiego piekła. I z każdą kolejną wyprawą przekraczamy coraz wyższy numer kręgu. Tylko, że grzesznicy nie są u McCarthy’ego karani za swoje przewiny, zazwyczaj umierają z honorami w otoczeniu rodziny. A zwykli ludzie nie mają co liczyć na jakąś ponadludzko sytuowaną sprawiedliwość – przecież wiatr nie stawia liści zdmuchniętych na trawę ponad te, które lądują w rynsztoku. One nic nie znaczą, ich upadek nic nie znaczy, świat jest ponad to.

„Przeprawa” jest smutniejsza i o wiele bardziej przygnębiająca niż „Rącze Konie”. Jest też jednocześnie bardzo do niej podobna, przez większość czasu miałem wrażenie, że czytam o tym samym. Autor dodał trochę więcej filozofii i metafizyki, dołożył beznadziei i polał krwią. Ale w ostatecznym rozrachunku wyszła jedna ze słabszych książek, trochę nużąca i tym razem nieco podcoelhizowana. Niepotrzebnie chyba. Bo delikatnie trzeszczy od tego w szwach.

W ostatniej części zatytułowanej „Sodoma i Gomora” spotykają się główni bohaterowie Rączych Koni i Przeprawy. Podobno najlepsza część trylogii.

Opinia pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

„Przeprawa” jest drugą częścią tzw. trylogii pogranicza. Nie czytamy tu o dalszych losach bohatera „Rączych Koni”, lecz poznajemy nowego - szesnastoletniego Billy’ego Parhama. Akcja rozpoczyna się na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, gdzieś niedaleko granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Rodzina...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    978
  • Przeczytane
    560
  • Posiadam
    189
  • Ulubione
    29
  • Chcę w prezencie
    12
  • Do kupienia
    10
  • Cormac McCarthy
    9
  • Teraz czytam
    9
  • 2013
    8
  • Literatura amerykańska
    8

Cytaty

Więcej
Cormac McCarthy Przeprawa Zobacz więcej
Cormac McCarthy Przeprawa Zobacz więcej
Cormac McCarthy Przeprawa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także