00122041
Dialog, teatr, dramat
czasopisma
A--

Październikowy numer zdominowały kobiety. W dramaturgii - Maria Wojtyszko sztuką zatytułowaną „Macica” oraz Antonina Grzegorzewska monodramem „Zapnij się, ze skrótami”. W historii teatru - postacie wielkich aktorek w artykule Dariusza Kosińskiego poszukującego „matki polskiego teatru”. We współczesnym teatrze – dwa warszawskie przedstawienia: „Helena S.” Moniki Powalisz w reżyserii Aleksandry Koniecznej w TR i „Nora” Henrika Ibsena w reżyserii Agnieszki Olsten w Teatrze Narodowym, o których pisze Agata Zawrzykraj. Poza tym seria artykułów poświęconych głosom kobiecym w literaturze i teatrze: Agata Chałupnik pisze o monologach kobiecych od Molly Bloom do Shirley Valentine. Agata Adamiecka?Sitek analizuje inscenizację „Poskromienia złośnicy” Shakespeare'a w Teatrze Dramatycznym w Warszawie wyreżyserowaną przez Krzysztofa Warlikowskiego pod kątem zawartego w niej oskarżenia tradycyjnej kultury patriarchalnej. Marta Cabianka podsumowuje udany sezon w należącym do Krystyny Jandy warszawskim Teatrze Polonia. Artykuł Jerzego Limona poświęcony jest ideologizacji (także feministycznej i genderowej) współczesnej sztuki i uciekaniu od wieloznaczności w dzisiejszych inscenizacjach teatralnych na rzecz jasnych politycznych tez. Maryla Zielińska przedstawia Antoninę Grzegorzewską, która zadebiutowała w teatrze jako autorka monologu, włączonego przez jej ojca, Jerzego Grzegorzewskiego do jego ostatniego spektaklu „On. Drugi powrót Odysa” w Teatrze Narodowym. Więcej na temat ostatnich lat twórczości tego wybitnego reżysera można przeczytać w artykule Violetty Sajkiewicz. Dramaturgię obcą w tym numerze reprezentuje Jon Fosse dramatem „Sen”. A o jego twórczości piszą: Elżbieta Frątczak-Nowotny i Monika Grossman. Radosław Paczocha przedstawia książkę Erwina Axera „Kłopoty młodości, kłopoty starości” złożoną z felietonów publikowanych w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Relacje z festiwali teatralnych w Finlandii i Bułgarii przedstawiają: Dorota Buchwald i Hanna Karpińska.

PRZYBYLI UŁANI

Justyna Golińska, Marek Beylin, Piotr Semka
GDZIE CI SAMURAJE?

POTĘGA OPERY

FRANZOBEL
WIZJA MOZARTA (MOZARTS VISION)
Przełożył Jerzy Korpanty

Franzobel – sylwetka

Tomasz Cyz
TEATR MOZARTA

Wojciech Michniewski, Olgierd Pisarenko, Jacek Sieradzki, Marek Weiss-Grzesiński
TREŚĆ Z NUT

Lidia Amejko
ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH

VARIA

NOWE SPEKTAKLE:
Opera – krótki kurs, jak przeżyć
Nadzieja wśród fal powodzi

• Kirke
  • Wojna z dziadkiem
  • Patrick Melrose
  • Twarde światło
  • Merhaba. Reportaże z tomu "Zabójca z miasta moreli" i osobisty słownik turecko-polski
  • Kruchy fundament
  • Bad Boy’s Girl 3
  • Głosząca kres
  • Moje serce w dwóch światach
  • Kłamstwo doskonałe

7,43 (14 ocen i opinii)
Głosząca kres
Jay Kristoff

7,43 (14 ocen i opinii)
Moje serce w dwóch światach
Jojo Moyes

7,5 (113 ocen i opinii)