10 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gesammelte Schriften
83-7702-369-3
religia
autofikcja

Teologia liturgii jest pierwszym z zaplanowanych w systematycznym układzie 16 tomów Opera omnia Josepha Ratzingera, stanowiącym przekład oryginalnej niemieckiej edycji Gesammelte Schriften Wydawnictwa Herder. Rozpoczęcie edycji od tej księgi jest wyraźnym życzeniem Benedykta XVI, który chce poprzez liturgię ukazać niejako klucz do rozumienia wszystkich jego pism. Prezentowana Teologia...

Prezentowana Teologia liturgii proponuje wędrówkę po niezwykle bogatej drodze rozpoznawania ducha komunikacji między światem ludzkim i boskim, wczytywania się w tę służbę i kult, aż po moment całkowitego oddania się na wzór jedynej w swoim rodzaju Ofiary Syna Bożego na krzyżu. Drogę tę cechuje prymat Boga, a w Jego perspektywie ukazuje się niepowtarzalne piękno każdego człowieka, a przez to i świata. Podstawowa hierarchia: Bóg - człowiek - świat wyznacza pewne ukierunkowanie na określony przez Stwórcę cel, jakim jest ostateczne zjednoczenie człowieka z Bogiem. Zachwianie tej hierarchii, wyrażające się w budowaniu świata bez Boga albo przeciw Bogu, wiedzie nieuchronnie do dramatu samego człowieka, do czego już, niestety, doprowadzały różne ideologie. Ratzinger - jako profesor, kardynał i papież - stoi ciągle na straży tego istotnego aksjomatu cywilizacji chrześcijańskiej, przez co Jego nauka jest nie tylko ze wszech miar uniwersalna, lecz także do głębi humanistyczna i personalistyczna. Ma ona na uwadze nie tyle kształt jakiejś teorii, ile konkretną osobę ludzką w ontycznej relacji do Boga. Chce przez to ukazać pełnię człowieka w obliczu Boga jako odwiecznej Prawdy, Dobra, Miłości i Piękna. Pełnia ta odsłania się w liturgii chrześcijańskiej rozumianej jako działanie Chrystusa i Jego Kościoła. W niej mówi do nas sam Logos - Boży Syn i przychodzi do nas, aby nas zjednoczyć ze sobą i z Bogiem Ojcem. W liturgii obecna jest bowiem cała historia zbawienia, dzieje poszukiwania Boga przez człowieka i przychodzenia Boga do człowieka.

źródło opisu: TN KUL

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jola | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Tom XI Opera omnia pt." Teologia liturgii", zawiera testy pochodzące z czterdziestu lat (1964-2004) i jest podzielony na pięć części. (Od Wydawcy)

Jest to absolutne arcydzieło opisujące liturgię i wszystkie aspekty dotyczące tego tematu. Przeczytanie tej części Opera omnia Josepha Ratzingera to wymagająca, wielomiesięczna podróż, która gwarantuje wielopoziomowy rozwój każdego czytelnika. Ta książka naprawdę zmienia człowieka, poszerza horyzonty, uczy myślenia, skupienia, otwiera oczy na wiele tematów i naprawdę kształtuje w nas kogoś nowego, dzieląc się hojnie mądrością, tak prawdziwą i dojrzałą, jakiej nie spotkamy nigdzie indziej.

Nie jest to pierwsza książka Benedykta XVI, którą przeczytałam i raczej nie polecam jej dla początkujących, ale zdecydowanie zachęcam, by kiedyś po tę książkę sięgnąć. Trudno mi znaleźć teraz słowa, by opisać, jak ta książka mnie rozwinęła i jak wdzięczna jestem papieżowi za całą mądrość w niej zawartą. Głębia i zakres wiedzy oraz wiary zawarty w tym...

Matieuszek | 2015-08-11
Mikolaj Frycz | 2017-08-25