Dialog, nr 10 / październik 2005

papier
A--
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

W numerze 10/2005 podsumowujemy miniony sezon teatralny omawiając w redakcyjnej dyskusji dwa najważniejsze przedstawienia sezonu: „Kruma” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. W dyskusji pojawia się także, jako jeden z wątków, główny temat numeru: homoseksualizm w teatrze i dramacie. Drukowana tu nowa sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada bowiem o wzajemnym uczuciu dwóch młodych kobiet, które walczą o akceptację otoczenia, uczestniczą w slamach poetyckich, a na co dzień pracują w smażalni kurczaków. Z kolei sztuka Piotra Tomaszuka jest na poły poetyckim na poły naturalistycznym zapisem erotycznej relacji między Niżyńskim a Diagilewem. Krystyna Duniec i Joanna Krakowska piszą o polskich dramatach, których bohaterami są homoseksualiści i o teatrze uwikłanym w homoseksualizm. Ishbel Szatrawska analizuje film Mike’a Nicholsa zrobiony na podstawie sztuki Tony’ego Kushnera „Anioły w Ameryce”.
Dramaturgię obcą reprezentuje sztuka dobrze znanego w Polsce autora Martina McDonagha „Pan Poduszka” (The Pillowman). Sztuce tej eksplorującej granicę między fikcją a rzeczywistością towarzyszy napisane w podobnym klimacie opowiadanie Wojciecha Albińskiego. Inspirowany komiksem film „Sin City” jest z kolei przedmiotem polemiki Justyny Golińskiej z Piotrem Ciećwierzem, a zarazem świetnym przykładem ilustrującym tezy artykułu Justyny Kowalskiej-Leder, która pisze o infantylizacji kultury masowej. W cyklu „Jak pisać?” Agata Zawrzykraj omawia nauki, jakich początkującym dramatopisarzom udziela Goran Stefanovski.
W dziale relacje Olgierd Kajak opowiada o tegorocznym Wiener Festwoche, a Elżbieta Frątczak-Nowotny – o Szwedzkim Biennale Teatralnym.

SPIS TREŚCI

Numer 10/2005:

PEJZAŻ
Przemysław Wojcieszek
Cokolwiek się zdarzy, kocham cię
Dorota Jovanka Ćirlić

Infantylizacja kultury masowej
Paweł Ciećwierz
Miasto grzechu i luster
Justyna Golińska
Zabawa w dziwki i bandytów

ZA PROGIEM FIKCJI

Goran Stefanovski
Sztuka konstruowania narożników

FELIETONY
Lidia Amejko
Legenda na dzień świętego Juranda kaznodziei
Tadeusz Bradecki

Uwalnianie potworów
Pulitzer bez wątpliwości
Perełka Wilsona
Mirosław Miernik
Ioanna Anderson "Porady dla młodych"
Sztuki przeczytane
Justyna Golińska
Candace Chong Mui Ngam "Francuski pocałunek"
Sztuki przeczytane

źródło opisu: Dialog, 2005

źródło okładki: http://www.dialog.waw.pl/img.php?maxw=130&filename=587

Polecamy

Opinie czytelników
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica