Okładka książki Dialog, nr 10 / październik 2005

papier
A--
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

W numerze 10/2005 podsumowujemy miniony sezon teatralny omawiając w redakcyjnej dyskusji dwa najważniejsze przedstawienia sezonu: „Kruma” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. W dyskusji pojawia się także, jako jeden z wątków, główny temat numeru: homoseksualizm w teatrze i dramacie. Drukowana tu nowa sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada bowiem o wzajemnym uczuciu dwóch młodych kobiet, które walczą o akceptację otoczenia, uczestniczą w slamach poetyckich, a na co dzień pracują w smażalni kurczaków. Z kolei sztuka Piotra Tomaszuka jest na poły poetyckim na poły naturalistycznym zapisem erotycznej relacji między Niżyńskim a Diagilewem. Krystyna Duniec i Joanna Krakowska piszą o polskich dramatach, których bohaterami są homoseksualiści i o teatrze uwikłanym w homoseksualizm. Ishbel Szatrawska analizuje film Mike’a Nicholsa zrobiony na podstawie sztuki Tony’ego Kushnera „Anioły w Ameryce”.
Dramaturgię obcą reprezentuje sztuka dobrze znanego w Polsce autora Martina McDonagha „Pan Poduszka” (The Pillowman). Sztuce tej eksplorującej granicę między fikcją a rzeczywistością towarzyszy napisane w podobnym klimacie opowiadanie Wojciecha Albińskiego. Inspirowany komiksem film „Sin City” jest z kolei przedmiotem polemiki Justyny Golińskiej z Piotrem Ciećwierzem, a zarazem świetnym przykładem ilustrującym tezy artykułu Justyny Kowalskiej-Leder, która pisze o infantylizacji kultury masowej. W cyklu „Jak pisać?” Agata Zawrzykraj omawia nauki, jakich początkującym dramatopisarzom udziela Goran Stefanovski.
W dziale relacje Olgierd Kajak opowiada o tegorocznym Wiener Festwoche, a Elżbieta Frątczak-Nowotny – o Szwedzkim Biennale Teatralnym.

SPIS TREŚCI

Numer 10/2005:

PEJZAŻ
Przemysław Wojcieszek
Cokolwiek się zdarzy, kocham cię
Dorota Jovanka Ćirlić

Infantylizacja kultury masowej
Paweł Ciećwierz
Miasto grzechu i luster
Justyna Golińska
Zabawa w dziwki i bandytów

ZA PROGIEM FIKCJI

Goran Stefanovski
Sztuka konstruowania narożników

FELIETONY
Lidia Amejko
Legenda na dzień świętego Juranda kaznodziei
Tadeusz Bradecki

Uwalnianie potworów
Pulitzer bez wątpliwości
Perełka Wilsona
Mirosław Miernik
Ioanna Anderson "Porady dla młodych"
Sztuki przeczytane
Justyna Golińska
Candace Chong Mui Ngam "Francuski pocałunek"
Sztuki przeczytane

Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Załóż konto za darmo!

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku