Okładka książki Dialog, nr 10 / październik 2005

papier
A--
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

W numerze 10/2005 podsumowujemy miniony sezon teatralny omawiając w redakcyjnej dyskusji dwa najważniejsze przedstawienia sezonu: „Kruma” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. W dyskusji pojawia się także, jako jeden z wątków, główny temat numeru: homoseksualizm w teatrze i dramacie. Drukowana tu nowa sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada bowiem o wzajemnym uczuciu dwóch młodych kobiet, które walczą o akceptację otoczenia, uczestniczą w slamach poetyckich, a na co dzień pracują w smażalni kurczaków. Z kolei sztuka Piotra Tomaszuka jest na poły poetyckim na poły naturalistycznym zapisem erotycznej relacji między Niżyńskim a Diagilewem. Krystyna Duniec i Joanna Krakowska piszą o polskich dramatach, których bohaterami są homoseksualiści i o teatrze uwikłanym w homoseksualizm. Ishbel Szatrawska analizuje film Mike’a Nicholsa zrobiony na podstawie sztuki Tony’ego Kushnera „Anioły w Ameryce”.
Dramaturgię obcą reprezentuje sztuka dobrze znanego w Polsce autora Martina McDonagha „Pan Poduszka” (The Pillowman). Sztuce tej eksplorującej granicę między fikcją a rzeczywistością towarzyszy napisane w podobnym klimacie opowiadanie Wojciecha Albińskiego. Inspirowany komiksem film „Sin City” jest z kolei przedmiotem polemiki Justyny Golińskiej z Piotrem Ciećwierzem, a zarazem świetnym przykładem ilustrującym tezy artykułu Justyny Kowalskiej-Leder, która pisze o infantylizacji kultury masowej. W cyklu „Jak pisać?” Agata Zawrzykraj omawia nauki, jakich początkującym dramatopisarzom udziela Goran Stefanovski.
W dziale relacje Olgierd Kajak opowiada o tegorocznym Wiener Festwoche, a Elżbieta Frątczak-Nowotny – o Szwedzkim Biennale Teatralnym.

SPIS TREŚCI

Numer 10/2005:

PEJZAŻ
Przemysław Wojcieszek
Cokolwiek się zdarzy, kocham cię
Dorota Jovanka Ćirlić

Infantylizacja kultury masowej
Paweł Ciećwierz
Miasto grzechu i luster
Justyna Golińska
Zabawa w dziwki i bandytów

ZA PROGIEM FIKCJI

Goran Stefanovski
Sztuka konstruowania narożników

FELIETONY
Lidia Amejko
Legenda na dzień świętego Juranda kaznodziei
Tadeusz Bradecki

Uwalnianie potworów
Pulitzer bez wątpliwości
Perełka Wilsona
Mirosław Miernik
Ioanna Anderson "Porady dla młodych"
Sztuki przeczytane
Justyna Golińska
Candace Chong Mui Ngam "Francuski pocałunek"
Sztuki przeczytane

Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica