Okładka książki Dialog, nr 10 / październik 2005

papier
A--
0 (0 ocen i 0 opinii)

Opis książki

W numerze 10/2005 podsumowujemy miniony sezon teatralny omawiając w redakcyjnej dyskusji dwa najważniejsze przedstawienia sezonu: „Kruma” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i „Made in Poland” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. W dyskusji pojawia się także, jako jeden z wątków, główny temat numeru: homoseksualizm w teatrze i dramacie. Drukowana tu nowa sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada bowiem o wzajemnym uczuciu dwóch młodych kobiet, które walczą o akceptację otoczenia, uczestniczą w slamach poetyckich, a na co dzień pracują w smażalni kurczaków. Z kolei sztuka Piotra Tomaszuka jest na poły poetyckim na poły naturalistycznym zapisem erotycznej relacji między Niżyńskim a Diagilewem. Krystyna Duniec i Joanna Krakowska piszą o polskich dramatach, których bohaterami są homoseksualiści i o teatrze uwikłanym w homoseksualizm. Ishbel Szatrawska analizuje film Mike’a Nicholsa zrobiony na podstawie sztuki Tony’ego Kushnera „Anioły w Ameryce”.
Dramaturgię obcą reprezentuje sztuka dobrze znanego w Polsce autora Martina McDonagha „Pan Poduszka” (The Pillowman). Sztuce tej eksplorującej granicę między fikcją a rzeczywistością towarzyszy napisane w podobnym klimacie opowiadanie Wojciecha Albińskiego. Inspirowany komiksem film „Sin City” jest z kolei przedmiotem polemiki Justyny Golińskiej z Piotrem Ciećwierzem, a zarazem świetnym przykładem ilustrującym tezy artykułu Justyny Kowalskiej-Leder, która pisze o infantylizacji kultury masowej. W cyklu „Jak pisać?” Agata Zawrzykraj omawia nauki, jakich początkującym dramatopisarzom udziela Goran Stefanovski.
W dziale relacje Olgierd Kajak opowiada o tegorocznym Wiener Festwoche, a Elżbieta Frątczak-Nowotny – o Szwedzkim Biennale Teatralnym.

SPIS TREŚCI

Numer 10/2005:

PEJZAŻ
Przemysław Wojcieszek
Cokolwiek się zdarzy, kocham cię
Dorota Jovanka Ćirlić

Infantylizacja kultury masowej
Paweł Ciećwierz
Miasto grzechu i luster
Justyna Golińska
Zabawa w dziwki i bandytów

ZA PROGIEM FIKCJI

Goran Stefanovski
Sztuka konstruowania narożników

FELIETONY
Lidia Amejko
Legenda na dzień świętego Juranda kaznodziei
Tadeusz Bradecki

Uwalnianie potworów
Pulitzer bez wątpliwości
Perełka Wilsona
Mirosław Miernik
Ioanna Anderson "Porady dla młodych"
Sztuki przeczytane
Justyna Golińska
Candace Chong Mui Ngam "Francuski pocałunek"
Sztuki przeczytane

Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Piotr Rowicki
    39. rocznica
    urodzin
    A może rzeczywiście stwórca położył się i zasnął?
    Może jest tak, że każdy ma swojego boga i mój od miesiąca drzemie. Zdaje mu się, że ledwo głowę przyłożył do poduszki. Wstawaj! Gdziekolwiek jesteś. Nie może tak być, tak dalej być nie może.
  • Donna Leon
    72. rocznica
    urodzin
    Zawsze bałem się ludzi, którzy w swoim mniemaniu posiedli prawdę. Są gotowi zrobić wszystko, nawet pozmieniać fakty i tak je wymodelować, by do niej pasowały.
  • Maurice Maeterlinck
    152. rocznica
    urodzin
    Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku.Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk... pokaż więcej
  • Michael Jackson
    56. rocznica
    urodzin
    Sukces zawsze przynosi uczucie osamotnienia. To prawda. Ludzie myślą, że jesteś szczęśliwy, że masz wszystko. Myślą, że możesz pojechać, gdzie chcesz i robić to, na co masz ochotę, ale w tym tkwi sedno sprawy. Człowiek tęskni za czymś co miałoby prawdziwą wartość.
  • Nancy Holder
    61. rocznica
    urodzin
    -Przyjaciele chcą nam pomóc wydostać się z Francji! Stworzymy nowe Zgromadzenie, najdroższy, oparte na świetle, zapomnimy o okropnościach, które czyniły nasze rodziny-mówiąc to poczuła,że jej zęby chwieją się w dziąsłach.-Morderczyni!-ryknął na nią wściekle- Zdrajczyni!.
  • Isayama Hajime
    28. rocznica
    urodzin
    Tego dnia ludzkość przypomniała sobie strach, kiedy to "oni" rządzili światem. Upokorzenie... Życia w klatce...
  • Mary Norton
    22. rocznica