Dialog, nr 7-8 (644-645) / lipiec-sierpień 2010. Zygzaki

Wydawnictwo: Instytut Książki
Dialog
czasopisma
A--

W numerze 7-8/2010: Wakacyjny numer lipcowo-sierpniowy „Dialogu” otwiera blok materiałów o zygzakach polskiej historii, jej nieoczekiwanych woltach i groteskowych zwrotach. O tym mówi scenariusz filmowy „Co się komu śni” Michała Komara i Macieja Dutkiewicza, brawurowe połączenie komedii z rozrachunkiem z przeszłością. Rafał Węgrzyniak pisze o rozmaitych spotkaniach z teatrem na zygzakowatej...

W numerze 7-8/2010:
Wakacyjny numer lipcowo-sierpniowy „Dialogu” otwiera blok materiałów o zygzakach polskiej historii, jej nieoczekiwanych woltach i groteskowych zwrotach. O tym mówi scenariusz filmowy „Co się komu śni” Michała Komara i Macieja Dutkiewicza, brawurowe połączenie komedii z rozrachunkiem z przeszłością. Rafał Węgrzyniak pisze o rozmaitych spotkaniach z teatrem na zygzakowatej drodze Kazimierza Brandysa, a Joanna Krakowska o przedziwnym funkcjonowania świata artystycznego na pograniczu życia nieoficjalnego i oficjalnego w peerelowskich latach siedemdziesiątych oraz o związanych z tym oportunistycznych postawach i ich usprawiedliwieniach.
Polską dramaturgię w tym numerze reprezentuje Michał Zdunik – debiutujący dramatem „Lalki”; dramaturgię obcą zaś – pierwszy raz przedstawiany w Polsce Finn Iunker, uznany norweski dramatopisarz, którego twórczość komentarz Frode Hellanda lokuje w kontekście dzisiejszych dyskusji o nowym kształcie polityczności sztuki. Dwa szwedzkie dramaty „Małpia Góra” Andersa Duusa i „Pięć razy Bóg” Jonasa Hassena Khemiriego stanowią godny uwagi przykład dramaturgii dla młodzieży mającej w Skandynawii długą i istotną tradycję.
Osobny blok poświęcony został sztuce opowiadania. Zawiera między innymi: tekst Małgorzaty Litwinowicz o opowiadaczach i ich historiach, artykuły Krystyny Mogilnickiej i Nicole Dołowy-Rybińskiej oraz rozmowę Piotra Morawskiego z uczestnikami Festiwalu Sztuki Opowiadania, zorganizowanego przez Studnię O. w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Ponadto w tym numerze o macierzyństwie w kontekście internetowych forów pisze Anna Zdrojewska-Żywiecka, a w Variach – noty o nowych sztukach Dennisa Kelly’ego, Fritza Katera, Laurenta Laffargue’a.

źródło opisu: Dialog, 2010

źródło okładki: http://www.dialog.waw.pl/img.php?maxw=130&filename=645

• Pamiętnik księżniczki
  • Krew
  • Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia
  • Exodus
  • Gala-Dalí
  • Ktoś na górze mnie nienawidzi
  • Tekst

7,08 (52 ocen i opinii)
Gala-Dalí
Carmen Domingo

7,67 (3 ocen i opinii)
Ktoś na górze mnie nienawidzi
Hollis Seamon

8 (2 ocen i opinii)
Tekst
Dmitry Glukhovsky

7,61 (84 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

8,83 (6 ocen i opinii)