Asy Lotnictwa Bombowego Luftwaffe

7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-1110684-0
historia
darek78

Wśród książek opowiadających o wojennych wyczynach najdzielniejszych chłopców za sterami samolotów przeważają te o pilotach myśliwskich. Nic dziwnego, bo opisy podniebnych zmagań pilotów myśliwców niosą romantyczny smaczek rycerskiego pojedynku, często - nawet w brutalnej wojnie - rozgrywanego na honorowych zasadach. Książka Mikea Spicka dowodzi, że wyczyny pilotów bombowców mogą być nie mniej interesujące. Są nawet bardziej barwne, jeżeli wziąć pod uwagę różnorodność sytuacji i zadań, jakie wykonują.

Autor omawia udział bombowców i samolotów szturmowych w Norwegii, w podboju Europy Zachodniej i Bałkanów, w Bitwie o Anglię, na Morzu Śródziemnym i Arktycznym, na Zachodniej Pustyni i w nieudanym podboju Wschodu, aż po drugi front i agonię Trzeciej Rzeszy.
Głównym tematem są jednak ludzie. Autor wybiera herosów z pomiędzy wybranych: około 600 członków załóg bombowców zostało odznaczonych Krzyżem Rycerskim - najwyższym wyróżnieniem dla żołnierza Trzeciej Rzeszy. Są wśród nich prawdziwi tytani odwagi, pomysłowości, czasem pracowitości, a czasem brawury. Jednym z nich był Hans-Ulrich Rudel. Zasłynął jako dosiadający "sztukasa" pogromca 519 czołgów. Był zestrzelony 30 razy, z czego 6 razy w okolicznościach, dla poznania których warto przeczytać książkę. Jest ona napisana nie tyle z sympatią, co z podziwem dla opisywanych postaci. Może dziwić, że autor jako Anglik potrafił obiektywnie docenić profesjonalizm i zaangażowanie niemieckich asów.

źródło opisu: Bellona.2006

źródło okładki: Wydawnictwo Bellona

Łukasz Nidzgorski | 2014-02-14

Książka zawiera mnóstwo rzeczowych opisów oraz schematów traktujących o powietrznych działaniach bombowych i szturmowych. Pokazuje jak istotną rolę w DWS odgrywało lotnictwo bombowe (bez którego nie istniałoby lotnictwo myśliwskie). Zawiera sporo rysunków objaśniających metody bombardowań z lotu nurkowego, metody nawigacji, metody ataków torpedowych, i wiele innych. Autor w mniejszym stopniu (niż w bliźniaczej książce o asach myśliwskich luftwaffe) skupia się na indywidualnościach (czyli tytułowych asach) dzięki czemu pozycja zyskała na treści merytorycznej kosztem zawartości biograficznej.

Maciek1988 | 2012-12-07
Przeczytana: 12 marca 2010