Pisma polityczne. Wybór

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poza seriami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Fox Mulder

Pisma polityczne to wybór publicystyki najważniejszego polskiego intelektualisty czasów zapomnianej rewolucji z początku XX wieku. Stanisław Brzozowski walczy na wszystkich frontach – z polskim nacjonalizmem, katolickim zaściankiem, carską opresją, inteligencką biernością, endecką hipokryzją. Walczy piórem – jego artykuły interwencyjne, eseje filozoficzne, analizy polityczne i krytyka literacka tworzą głęboki, ale też pełen pasji obraz Polski u progu niepodległości, wstrząsanej krwawym konfliktem społecznym, gnębionej dramatem zacofania, rozdartej klasowo i światopoglądowo. Autor Legendy Młodej Polski interpretuje rodzime tradycje i zachodnie mody intelektualne, czyta satyryków i filozofów – po to, by zrozumieć polskość i stworzyć ją na nowo.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Bartek | 2014-03-10

Miażdżąca krytyka polityki, ideologii i kultury polskich klas posiadających - szlachty i mieszczaństwa - na początku XX wieku. Według autora przyszłością Polski i świata jest proletariat.

Katarzyna | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane, Studia