Ziemia Święta, Cud Ognia i Chwała Obłoków

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie II poprawione i uzupełnione". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bratczyk
Ziemia Święta, Cud Ognia i Chwała Obłoków
83-904363-8-8
religia, prawosławie, jerozolima
religia
sandra fras

Pascha chrześcijańska - to chwalebny triumf Zmartwychwstania Chrystusa, to radość orthodoksji, to nadzieja prawosławia. Ogień Święty - pojawiający się każdego roku na Paschę z Grobu Pańskiego tylko i wyłącznie prawosławnemu hierarsze jest niepodważalnym dowodem wiecznie życiodajnego aktu Zmartwychwstania Chrystusa oraz jawnym potwierdzeniem priorytetu i słuszności prawosławia, które przekazane przez św. Apostołów osnowy chrześcijaństwa wiernie zachowało i urealniło w życiu cerkiewno-etycznym.

secalecornutuum | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017, Religia
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Trudno mi ocenić obiektywnie książkę, która jest aż tak stronnicza. Z jednej strony przedstawia interesujące wiadomości na temat cudu zesłania Ognia Świętego, a z drugiej strony przez całą lekturę miałam nieodparte wrażenie, że mottem autorki jest hasło "prawosławie albo śmierć". Autorka jest wyraźnie dumna ze swojej wiary i podkreśla jej wyższość nad innymi odłamami chrześcijaństwa. Jako osoba prawosławna nie utożsamiam się z oceną autorki. Tę samą treść można było przedstawić w inny sposób, mianowicie podając fakty i przedstawiając bez emocjonalnego zaangażowania różnice w obrządku poszczególnych odłamów chrześcijaństwa.

sandra fras | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

Książkę przeczytałam tylko dlatego, że komuś obiecałam i przed zrobieniem tego nie zapoznałam się z jej opisem. Na szczęście jest ona krótka, więc męka nie trwała długo. Książka opowiada o historii Jerozolimy oraz pewnych rytuałach, które się tam odbywają i mają związek z wiarą chrześcijańską. Napisana jest jednak mocno jednostronnie, cały czas udowadniając, że jedyną słuszną i akceptowaną przez Boga wiarą jest prawosławie. Autorka udowadnia to opisując cuda dziejące się w cerkwiach prawosławnych na terenie Jerozolimy i okolic. Cuda wydarzają się co roku, dokładnie o tej samej porze, w związku z prawosławnymi świętami. Nie przytrafiają się żadnym innym wyznaniom, tylko prawosławie osiąga taki zaszczyt. Ja osobiście wkładam to wszystko między bajki. Jako osoba wierząca mam dwie refleksje na ten temat. Pierwsza: mogę być nieobiektywna, ostatecznie należę do Kościoła Katolickiego, więc może nie powinnam się wypowiadać... Druga: szkoda, że takie książki w ogóle powstają - Bóg nie chce...

Na półkach