Strażnicy złota

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wachter des Goldes. Zur Geschichte und Kultur mittelasiaticher Volker
historia

Legenda o gryfach jako o "strażnikach złota", stróżach niezmierzonych bogactw Azji Środkowej, jest powszechnie znana. Liczy ona tysiące lat i uważny czytelnik spotka ten motyw na licznych dziełach minionych epok: barwnych, dobrze zachowanych malowidłach ściennych, misternie wykonanych tkaninach jak i drogocennych ozdobach. Kim byli twórcy dzieł sztuki? Jak żyli ludzie w owym czasie? Jaki szczególny wkład wniosły do rozwoju światowej kultury ludy Azji Środkowej?
Radziecki archeolog L.I. Albaum i archeolog z NRD B. Brentjes zebrali w tej książce wszystko, co jest godne poznania na ten temat dla czytelników zainteresowanych rodowodami cywilizacji, dając tym samym po raz pierwszy zsumowany przegląd jednej z najstarszych i najbogatszych kultur w historii świata.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Po "Ludach i kulturze Azji Centralnej" Gafurowa to jest naprawdę bardzo relaksująca książka. Rys historyczny został skrócony do niezbędnego minimum, aby czytelnik nie pogubił się w politycznych zawiłościach, natomiast główny trzon opracowania stanowi opis kulturowego tła odpowiadającego za rozwój takiej a nie innej sztuki w państwie Achemenidów, w greckiej Baktrii i Sogdianie, w państwie Kuszanów a także w okresie dominacji Sasanidów i Arabów, oraz samym wytworom złotników, jubilerów, kowali, rzeźbiarzy i malarzy.
Daleko tu do dokładności opracowań "serii z Nefretete", ale jako uzupełnienie "Sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu" nadaje się doskonale.

Aztek_Anonim | 2017-12-28
Krzysztof | 2015-11-13