6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Hai theo mua
poezja, wietnam, poezja wietnamska,
poezja

Tom wierszy urodzonego w latach 30 wietnamskiego poety Che Lan Viena.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2012-03-07
Przeczytana: luty 2012

Tomik dziwnie skontrastowany: obok przepięknych lirycznych utworów o subtelnym pięknie Wietnamu, obok delikatnych poezji zdradzających nieprzeciętną wrażliwość i empatię, znajdują się wiersze dotykające bolesnego problemu wojny i okupacji, walki i pragnienia pokoju, konieczności rozliczenia się z przeszłością. Niektóre z nich są poruszające, szczególnie przez powściągliwość i naświetlanie problemu jednym wyrazistym symbolem, inne pozwalają zrozumieć, dlaczego w czasach głębokiego PRLu wydawano u nas wietnamskich poetów... Być może inny byłby odbiór tej poezji, gdyby została przełożona z oryginału, a nie z francuskiego przekładu (jak zawsze szczególnym brakiem wyczucia nastroju odznaczył się Śliwiak, dopuszczając się zbrodni europejskiego rymotwórstwa) - tomik nie jest na tyle wybitny, żeby się za nim uganiać, ale na tyle interesujący, że warto poświęcić mu chwilę, kiedy wpadnie w ręce.

MrGwyn | 2017-07-20
kleopatra | 2015-05-18