Małpy Pana Boga. Słowa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Małpy Pana Boga". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Parowski, fantastyka
szati

Małpy Pana Boga – Słowa Macieja Parowskiego to wybór zapisków z dwudziestoparoletniej podróży przez fantastyczne książki, filmy, obrazy. Rzecz może służyć jako przewodnik, choć pejzaże się zmieniają, a wrażenia bywają ulotne i subiektywne [ze Wstępu Macieja Parowskiego do książki]. Zbiór ten jest kontynuacją Czasu fantastyki (1990), znanej pracy krytycznej, w której Parowski gromadził...

Zbiór ten jest kontynuacją Czasu fantastyki (1990), znanej pracy krytycznej, w której Parowski gromadził doświadczenia pierwszych ośmiu lat fantastycznego boomu w Polsce, a zarazem ostatnich lat PRL-u. W książce Małpy Pana Boga staje się Parowski kronikarzem sztuki wyobraźni (literatury, kina i plastyki) w wolnej III Rzeczpospolitej. Książka udziela wielu odpowiedzi na jedno pytanie – czemu fantastyka zrobiła się w naszych czasach tak ważna i porywająca?

źródło opisu: Narodowe Centrum Kultury, 2011

źródło okładki: Narodowe Centrum Kultury

Gracjan Triglav | 2017-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2017

Małpy Pana Boga. Słowa. Szkice i rozmowy o wyobraźni i rzeczywistości. Polemiki (2011)

„Małpy Pana Boga” – hmmm... to my! Wystarczy rzut oka na okładkę i ułamek sekundy, a wieloletniemu odbiorcy SF od razu stają przed oczami pamiętne sceny z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” albo bardziej rozbudowany wątek z książki Artura C. Clarka. Okładkowe szympansy zamiast nic nie widzieć, nic nie słyszeć i milczeć*, kolejno patrzą na świat przez lupę, nadstawiają ucha i trąbią przez megafon. Obserwują, słuchają, tworzą. Okazuje się że Parowski widzi to nieco inaczej: „Tytuł książki nawiązuje do średniowiecznej definicji diabła, ale i do godniejszej roli jaką oferowali mu Goethe i Bułhakow. Zmodyfikowane przez Irinę Pozniak na okładce azjatyckie małpki dorzucają fantastyczne trzy grosze do rozważań o prawdzie i kłamstwie, fantazji i drwinie, ślepej lojalności i obywatelskim nieposłuszeństwie” – pisze w przedmowie, a kilkadziesiąt stron dalej tłumaczy obszerniej: „[Szatan] jest zaledwie...

czytampowoli | 2018-02-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Moja opinia jest taka, że każdy, kto jest organizatorem jakiegokolwiek konwentu fantastyki w Polsce lub jest prezesem jakiegokolwiek klubu fantastyki w Polsce, powinien najpierw wykazać się wiedzą o tym, co właśnie czytamy w książce "Małpy Pana Boga". To nie książka, to podręcznik - pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich związanych w fandomem. Tym bardziej powinny to przeczytać osoby młode, które nie zaznały radości czytania starej "Fantastyki", czy nie były świadkami tego boomu na fantastykę w dawnych szarych latach 90-tych. Amen

ps. jeden z moich konwentowiczów kiedyś powiedział, że wyobraża sobie pierwszą połowę lat 90-tych jako szarą, bo widział u swojej mamy czarno-białe zdjęcia z tamtego okresu i pewnie świat wtedy tak wyglądał :-(

Magg0t | 2014-05-03
Przeczytana: 02 maja 2014

Parowski o słowach, a wraz z nim jego erudycja, trafność diagnozy i kultura wypowiedzi; takich krytyków już dzisiaj nie robią, dlatego warto czytać i się uczyć - tylko od najlepszych.

RIP | 2012-11-04

Maciej Parowski był współtwórcą kultowej „Fantastyki”, nieco kontrowersyjnym kierownikiem działu literatury polskiej w tymże periodyku i wieloletnim naczelnym „Nowej Fantastyki”. Obecnie kieruje „Czasem Fantastyki”. Znany jest również, jako autor kilku powieści, scenariuszy komiksowych i opowiadań. "Małpy Pana Boga. Słowa" to książka historyczna o gatunku literackim, który przez wiele lat był traktowany po macoszemu w naszym kraju. To 30 lat historii polskiej fantastyki w recenzjach i felietonach, w przedmowach i posłowiach książek fantastycznych i związanych z tym gatunkiem, w polemikach i wywiadach prowadzonych przez autora oraz przeprowadzonych z nim samym. Książka skierowana raczej do fanów gatunku oczytanych w polskiej fantastyce, którym nieobce są nazwiska Janusza A. Zajdla, Konrada T. Lewandowskiego, Jacka Dukaja czy Adama Wiśniewskiego-Snerga

Puchacz | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016