Fabryki śmierci

Okładka książki Fabryki śmierci John Parker
Okładka książki Fabryki śmierci
John Parker Wydawnictwo: Colori Seria: Sensacje XX Wieku militaria, wojskowość
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Seria:
Sensacje XX Wieku
Wydawnictwo:
Colori
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8390497271
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
141
82

Na półkach: ,

Tytuł "Fabryki Śmierci", jest nieco mylący. John Parker odnosi się w swojej książce do Jednostki 731, amerykańskich fabryk i poligonów służących do testowania broni BC, wspomina o podobnych kompleksach w Libii, oraz Rosji i innych krajach, ale robi to właściwie incydentalnie.

Autor skupia się przede wszystkich na swoim podwórku, czyli pięknie położonym, super-tajnym obiekcie zwanym Porton Down. Ilość informacji zawarta w tej książce jest imponująca, mimo, że tylko niewielka część dokumentów została odtajniona, ich treść i znaczenie robią na czytelniku dość duże wrażenie.

Od czasu premiery "Fabryk Śmierci" powstało dziesiątki dokumentów telewizyjnych i prawdopodobnie podobna ilość publikacji i książek tyczących się mrocznej historii Porton Down. Do opinii publicznej dotarła spora ilość nowych faktów, przykładowo o śmierci ochotnika-żołnierza narażonego na bezpośrednią ekspozycję sarinu, oraz o zakrojonych na szeroką skalę testach broni BC na żołnierzach pochodzenia indyjskiego.

Nie zmienia to faktu, że książka Johna Parkera czyta się jak powieść sensacyjną - jednym tchem. Niech Was jednak nie zmyli "chwytliwy", efektowny początek, "Fabryki Śmierci" to po prostu bardzo solidna reporterska robota, a nie wyssane z palca dyrdymały i zupełnie niczym nie poparte domysły. Jeżeli autor stawia jakąś ryzykowną tezę (np. o genezie tzw. Syndromu Zatoki Perskiej),to robi to podpierając się faktami których źródła można znaleźć w różnego rodzaju archiwach.

"Fabryki Śmierci" to książka o zagrożeniach jakie niesie ze sobą stosowanie broni chemicznej i biologicznej, o tym jak rządy różnych państw przez dziesiątki lat prowadziły (i prowadzą nadal) tajne badania, których celem było z jednej strony stworzenie jak najbardziej groźnego i potężnego arsenału zarazków i chemikaliów, z drugiej strony ochrona wojska i zwykłych obywateli przed dokładnie tymi samymi środkami zagłady. Najciekawszy jest w tym wszystkim dylemat poniekąd związany z zimnowojenną doktryną zwaną w skrócie M.A.D. Jeżeli rząd kraju "X" wie, że kraj "Y" posiada, lub prowadzi badania nad bronią BC, to w jego interesie leży uzyskanie podobnego, lub jeszcze większego poziomu zaawansowania w tej samej materii. Łączy się to zarówno z uzyskaniem odpowiednio dużego arsenału (chociażby w celu odstraszania),jak i w celach czysto defensywnych (detektory, stroje ochronne itp.).

Opisane błędne koło prowadziło do etycznie wątpliwych testów zarówno na zwierzętach, jak i ludziach. W samym Porton Down uśmiercono prawdopodobnie setki tysięcy zwierząt, a ochotnicy na których testowano gaz musztardowy, sarin, tabun i zapewne nawet gaz VX, przez lata borykali się z poważnymi problemami zdrowotnymi i kompletną ignorancją ze strony rządu.

Koniec Zimnej Wojny tylko w teorii przyniósł kres rozwojowi broni chemicznej i biologicznej. Cechą charakterystyczną międzynarodowych traktatów, jest to, że zbyt często są warte mniej, niż papier na jakim je spisano. Nie ulega wątpliwości, że to nie koniec...

"Killing Factories" Johna Parkera to z jednej strony ostrzeżenie, z drugiej proste pytanie, na które nie łatwo odpowiedzieć: czy potencjalne zagrożenie dla państwa, jest warte tego, by narażać życie i zdrowie własnych obywateli w imię narodowego bezpieczeństwa?

Mimo upływu 20 lat od premiery, "Fabryki śmierci" to książka nadal aktualna, bardzo sprawnie napisana (a także dobrze przetłumaczona). Jednak jej największym atutem nie jest (choć to bez wątpienia poważna zaleta),mnogość zawartych w niej informacji. Nie mniej istotne są pytania jakie zadaje John Parker. Polityczny cynizm ma na to prostą odpowiedź: racja stanu dobrem obywateli.

Tytuł "Fabryki Śmierci", jest nieco mylący. John Parker odnosi się w swojej książce do Jednostki 731, amerykańskich fabryk i poligonów służących do testowania broni BC, wspomina o podobnych kompleksach w Libii, oraz Rosji i innych krajach, ale robi to właściwie incydentalnie.

Autor skupia się przede wszystkich na swoim podwórku, czyli pięknie położonym, super-tajnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    3
  • II wojna światowa
    1
  • Kiedyś
    1
  • Reporataże / literatura faktu
    1
  • Historia przekrojowo
    1
  • 2017
    1
  • Niedokończone
    1
  • Moje półki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fabryki śmierci


Podobne książki

Przeczytaj także