The King's Gambit
978-83-11-12194-2
Weronika

Pierwsza część tej kilkutomowej serii przenosi nas w czasy, kiedy Rzym, władający połową świata, jest w odczuciu własnych mieszkańców miejscem równie dzikim jak pigmejska wioska nad Nilem. Rzymscy legioniści utrzymują pokój w setkach odległych miast, lecz ulic Rzymu, rządzonego przez gangi, nie patroluje ani jeden żołnierz. Zabrania tradycja! Miasto, ongiś cieszące się szacunkiem, jako sojusznik wiernie przestrzegający zobowiązań traktatowych, zawsze gotowe bronić wolności sąsiednich państw, teraz jest postrzegane jako pazerny drapieżca.

Młody komisarz sprawuje nadzór nad Suburą - okrytym złą sławą dystryktem, znanym także z czerwonych latarń. Pewnego wieczoru ginie tracki sztyletnik, wyzwoleniec, który w przeszłości walczył jako gladiator znany pod nazwiskiem Sinistrus.

Wydarzenie na pierwszy rzut oka nic nieznaczące - wszak ofiara nie była nawet wolno urodzonym obywatelem - zapoczątkuje całą serię dziwnych, pozornie nieistotnych i niepowiązanych ze sobą wypadków... Gdy w dokach płonie jeden z magazynów i dochodzi do kolejnej zbrodni, dokumenty w sprawie tajemniczego morderstwa zostają utajnione, zapieczętowane i złożone dla bezpieczeństwa w świątyni Westy. Młody Decjusz musi prowadzić dochodzenie bez dostępu do kluczowych dowodów. Byłoby najlepiej, gdyby zakończył je szybko i bez rozgłosu. Mija czas, a przybywa ofiar...

źródło opisu: Bellona

źródło okładki: Bellona

Isadora | 2012-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Witajcie w stolicy imperium rzymskiego w burzliwych czasach republiki panowania konsulów Gnejusza Pompejusza i Markusa Licyniusza Krassusa! Dla Was, drodzy czytelnicy, są to czasy dawno minione - podobnie zresztą jak dla narratora, a zarazem tytułowego bohatera powieści Johna Maddoxa Robertsa - Decjusza Metellusa Młodszego, który z perspektywy lat wspomina prowadzone przez siebie dochodzenia i rozwiązywane zagadki kryminalne. A prowadził je z urzędu jako członek Komisji Dwudziestu Sześciu dla plebejskiej dzielnicy Subura cieszącej się w Rzymie złą sławą - nic więc dziwnego, że Decjusz nie narzekał na brak zajęć; co ciekawsze śledztwa posłużyły mu za kanwę opowieści.

Dochodzenie, z którego przebiegiem zaznajamia czytelnika na kartach powieści, dotyczy serii zabójstw zapoczątkowanej tajemniczym zgonem niejakiego Paramedesa z Antiochii, właściciela magazynu portowego, który dziwnym trafem doszczętnie spłonął w noc morderstwa. Jak na przypadek śmierci człowieka, który nie był...

Cornelie | 2012-04-23

Fani intryg starożytnego Rzymu powinni być zadowoleni. John Maddox Roberts w pierwszej części kilkutomowej serii przenosi nas w centrum ówczesnego świata. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami, a ja spróbuję chociaż trochę narysować wam fabułę.

Głównym bohaterem jest senator Decjusz Metallus Młodszy, pochodzący ze znamienitego rodu. Swoje umiejętności wykorzystuje jako detektyw, tropiąc zbrodniarzy dopuszczających się morderstw na ludziach Rzymu. Na dodatek mieszka w dość parszywej „dzielnicy” miasta – Suburze – gdzie popełnianie zbrodni jest na porządku dziennym. Nasz bohater trafia w sam środek spisku, w którym udział biorą znamienite postacie Rzymskiego panteonu, „rządzonego” przez Pompejusza oraz Krassusa.

Otóż ginie niewolnik, a magazyny bogatego, ale obcego Greka zostają podpalone. Decjusz zajmuje się tą sprawą, czując szóstym zmysłem, że nie chodzi tu tylko o błahe porachunki. Czarę przelewa zabójstwo jednego z najbardziej wpływowych i bogatych ludzi Rzymu. Decjusz...

Krzysztof Mroczko | 2015-01-12

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po kryminał w starych dekoracjach. Tym razem - jak łatwo domyślić się po tytule, czasy rzymskie, a ściślej rzecz biorąc - schyłkowy okres republiki.Książka mocno nierówna, chyba jednak jej lektura jest stratą czasu, chyba że ktoś ma go w nadmiarze. Śledztwo Decjusza jest po prostu niemiłosiernie nudne.

Autor, jak podaje zamieszczona przez wydawnictwo Bellona notka, to były żołnierz, który pisze książki różne, na przykład opowiadania z Conanem w roli głównej. Lektura jego kryminału rozgrywającego się w starożytności jest dowodem na to, że rzemieślnikom nie zawsze wszystko wychodzi. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być na miejscu, jednak im dłużej czytamy, tym więcej słabości widać.

Być może to tylko osobisty odbiór, ale w Śledztwie Decjusza kwestie historyczne są przywoływane z głupia frant, nie wynikają jakoś sensownie z fabuły. Na dodatek autor traktuje czytelników jak idiotów, niejednokrotnie przywołując rzeczy dość chyba znane. Może to...

piter_xt | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Śledztwo w klimacie starożytnego Rzymu jest czymś czego jeszcze nie doświadczyłem. Bardzo udanie stworzony klimat tamtych czasów. Czy prawdziwie czy nie to nie wiem bo nie jestem historykiem ale wszystko pasuje. Sprawnie napisana książka z ciekawymi wątkami kryminalnymi, politycznymi i obyczajowymi. Poznałem sporo słów których znaczenia nie znałem. Bardzo przydatny słowniczek na końcu. Średnio wciąga ale nie męczy. Na pewno zachęciła mnie do sięgnięcia po inne pozycje tego autora.

Pawello | 2017-08-11

Przyjemna seria, nieprzekombinowana, nie nafaszerowana zbędnymi historycznymi datami i postaciami. Intryga leniwa, pretekstowa ale czyta się bardzo sympatycznie :)

Anna Solarska | 2012-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Ciekawie przedstawione realia epoki, wciągająca fabuła, jednak język kompletnie nieprzystający do treści, nie wiem czy to wina do tłumaczenia czy co, ale język utrudniał mi przebrnięcie przez tą książkę. W końcu mi się jednak udało ;-)

Weronika | 2012-05-07
Przeczytana: 18 kwietnia 2012