Myśl polityczna I Rzeczpospolitej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "ARKANA HISTORII". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arcana
978-83-60940-10-5
historia
Damian

Krytyczne stanowisko wobec dziejów I Rzeczypospolitej stało się w okresie międzywojennym dominujące w historiografii polskiej. Również w okresie po II wojnie światowej stosunek do przeszłości okazał się być kontynuacją tradycji stańczykowskiej. Stało się tak z zupełnie zrozumiałych względów, dla komunistów takie pojęcia jak wolność polityczna, prawa polityczne, w tym prawo do oporu wobec...

Stało się tak z zupełnie zrozumiałych względów, dla komunistów takie pojęcia jak wolność polityczna, prawa polityczne, w tym prawo do oporu wobec władzy stanowiły zagrożenie. Należało zatem podjąć wszystkie możliwe działania zmierzające do tego, aby I Rzeczypospolita ze swą kulturą republikańską, tradycją wolnościową, nie była źródłem inspiracji dla zniewolonych Polaków…

źródło opisu: arcana.pl

źródło okładki: arcana.pl

Marta | 2014-07-09

Bardzo rzeczowa synteza myśli politycznej od początku polskiej państwowości do schyłku I Rzeczpospolitej, to chyba jedyna taka kompleksowa rozprawa na ten temat. Autor posiada dużą wiedzę na temat omawianego okresu, obiektywnie rysuje ustrój republikański na podstawie ówczesnych rozpraw politycznych. Co ciekawe, nie ma tutaj kontekstu historycznego, a jest to jedynie politologiczny punkt widzenia. Nie umniejsza jednak to przekazowi. Każdy autor jest oddzielnie opisany w tematycznych podrozdziałach, podział pracy jest logiczny i czytelny. Na uwagę zasługuje również ogromna baza źródłowa, z której korzystał Bernacki. Polecam, jeśli ktoś jest zainteresowany taką tematyką.

Exomaniak | 2013-11-19
Przeczytana: 2012 rok