Northanger Abbey

Wydawnictwo: Penguin Books
angielski

A wonderfully entertaining coming-of-age story, Northanger Abbey is often referred to as Jane Austens Gothic parody. Decrepit castles, locked rooms, mysterious chests, cryptic notes, and tyrannical fathers give the story an uncanny air, but one with a decidedly satirical twist. The storys unlikely heroine is Catherine Morland, a remarkably innocent seventeen-year-old woman from a country parsonage. While spending a few weeks in Bath with a family friend, Catherine meets and falls in love with Henry Tilney, who invites her to visit his family estate, Northanger Abbey. Once there, Catherine, a great reader of Gothic thrillers, lets the shadowy atmosphere of the old mansion fill her mind with terrible suspicions. What is the mystery surrounding the death of Henrys mother? Is the family concealing a terrible secret within the elegant rooms of the Abbey? Can she trust Henry, or is he part of an evil conspiracy? Catherine finds dreadful portents in the most prosaic events, until Henry persuades her to see the peril in confusing life with art. Executed with high-spirited gusto, Northanger Abbey is the most lighthearted of Jane Austens novels, yet at its core this delightful novel is a serious, unsentimental commentary on love and marriage.

źródło opisu: Penguin Books, 2007

Gosia | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wstyd przyznać, ale to dopiero pierwsza powieść Jane Austen, którą przeczytałam. Na dodatek nie trafiłam na typową jej powieść obyczajową,
lecz na parodię tak modnych w ówczesnym czasie powieści gotyckich.
Lubię czytać o wiktoriańskiej Anglii z jej przejaskrawioną obyczajowością, sztywnymi konwenansami, rozmówkami, w których każde zdanie ma swoje ukryte znaczenie. Na dłuższą metę byłoby to oczywiście nużące, ale jako przerywnik od współczesności jest bardzo przyjemne.
Powieść jest ciekawa, ma miejsca trochę słabsze, ale ogólnie jest zabawna i mądra. Należy podziwiać styl Jane Austen, to z jaką lekkością tworzy swoje historie, podziwiane do czasów dzisiejszych. Doskonale opisuje zwyczaje panujące w tamtych czasach, a jej bohaterowie to osóbki z temperamentem, które pomimo narzuconych zasad potrafią zawalczyć o swoje cele w życiu.
"Opactwo Northanger" to mniej znana powieść pisarka, jednak na pewno godna uwagi już choćby przez swoją odmienność. Jako satyra świetnie ukazuje
życie...

Barbara Bąkowska | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

"Opactwo Northanger" czyta się przyjemnie i dość szybko. Autorka zwraca w powieści uwagę na takie wartości jak przyjaźń, szacunek, zaufanie, dotrzymywanie danego słowa. Pokazuje też jak manipulacja i kłamstwa ludzi mogą kogoś skrzywdzić i postawić w złym świetle w oczach innych. Snute intrygi, powodowane zazdrością i chęcią zrobienia lepszego wrażenia odbiera się niemalże z odrazą.

Jane Austen przedstawiła historię bohaterów lekkim stylem, przyjemnym w odbiorze. Nie jest to jednak pozycja wzbudzająca głębokie refleksje i chyba z takim właśnie zamysłem powstała, żeby umilić czas czytelnikowi formą i wymową, nie zaś po to, by wzbudzać w nim silne emocje.

nadzieja1925 | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Czasem dobrze wrócić do starych czasów, które już nie wrócą. Do klasyki powieści. Do napisanych pięknym językiem książek Jane Austen.

Katarzyna Morland zostaje zabrana przez państwa Allen do Bath, żeby w końcu zaznała jakieś przygody, znalazła miłość i zażyła rozrywki, gdyż u niej na wsi nic się nie dzieje... Na początku jest wśród obcych, lecz szybko się klimatyzuje, znajduje przyjaciół, adoratorów i bardzo dobrze się bawi. Gdy nadchodzi czas pożegnań, jej przyjaciółka zaprasza ją do Opactwa Northanger, a tam...

Po dłużej przerwie z tego rodzaju lekturą i zachwycie nad innymi książkami autorki, spodziewałam się troszkę więcej. Nie była to zła lektura, lecz dobra też nie. Na chwilkę, gdyż licząca prawie 240 stron i prosty scenariusz, które wiedzie nas w końcu do małżeństwa.

itysiek_reads | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Jak dla mnie cudowna, prześliczna i urocza powieść! Może wszystkie te cechy odnoszą się głównie do najpiękniejszej okładki na świecie, ale w dużej mierze również do treści. W ostatnim czasie postawiłam na klasykę i zaopatrzyłam się w piękne książki z serii Angielski ogród. Pomyślałam "raz kozie śmierć, może mi się spodoba...". Na szczęście miałam rację! Do tej pory nie miałam styczności z dziełami Jane Austen i znałam je tylko ze słyszenia więc najwyższy czas wziąć się za czytanie, bo aż wstyd!

Nie nastawiałam się na historię, która skradnie moje serce i porwie całkowicie na dobrych kilka godzin, a jednak, książka przeczytana w dzień mimo początkowego sceptycyzmu...bo jak autorka może się aż tak ujawniać i co chwilę dodawać swoje komentarze...? Ale była to tylko chwilowa irytacja, bo po wprowadzeniu w akcję, czytało się już dobrze i naprawdę bardzo mi się spodobało! :)

Piękne i niewinne uczucia młodej Katarzyny Morland, troszkę naiwne miłostki i przyjaźnie, urocze widoczki,...

Niedawno pisałam o tym, że "Mansfield Park" jest trochę inną książką Austen, a co mam powiedzieć o tej? "Opactwo Northanger" jest całkiem inne, na tyle, na ile była w stanie zmienić swój styl autorka. Podejrzewam, że takie odczucia mogę mieć tylko jeszcze przy "Lady Susan".

Ta metamorfoza, która mogła być powodem kłopotów z wydaniem powieści, w połączeniu z poprzednią dość wolną lekturą była prawdopodobnie przyczyną tego, że tak szybko przeczytałam tę książkę. Przypadła mi także do gustu, cieszę się, że mogłam poznać i taką Jane.

Główną bohaterką jest Katarzyna Moreland, miłośniczka powieści gotyckich, która poznaje w Bath rodzeństwo Thorpe'ów i Tilney'ów. Jedna para jest dobra, druga obłudna (kolejność przypadkowa). Czy Katarzyna będzie miała dobrego nosa do ludzi? Sprawdźcie sami. Nasza heroina nie będzie się nudziła, przeżyje "mnóstwo" przygód, po części z powodu swojej wybujałej wyobraźni. Czyżby czytanie niektórych książek miało swoją straszną stronę? Na to wychodzi. :D No...

violabu | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

„Utwór, który świadczy o talencie, utwór, w którym dogłębna znajomość natury ludzkiej i celne obrazy jej różnorakich odmian, polotu, żywego dowcipu i humoru przekazywane są światu w najwyborniejszym języku.” Tak właśnie Jane Austen opisuje powieści współczesnych sobie pisarek. I choć słowa te zapisane na kartach „Opactwa Northanger” mówią o innych książkach, to idealnie określają twórczość samej ich autorki. Jest to o tyle istotne, że w czasach współczesnych pani Austen, czytanie powieści nie leżało w dobrym tonie, bo książki takie uważane były za błahe. Interesować się należało rozprawami filozoficznymi i naukowymi, historią i polityką, choć to powieści przynosiły ludziom większą przyjemność. Tego typu obłudę i niespójność między postępowaniem i wygłaszanymi opiniami (zgodnymi z konwenansami) a poglądami wielu przedstawicieli ówczesnego społeczeństwa wyśmiewa Jane Austen w „Opactwie Northanger”.

Główną bohaterką powieści jest 17-letnia Katarzyna Morland. Córka pastora o...

"Opactwo Northanger" to parodia popularnych w czasach Jane Austen powieści gotyckich, w których to zaczytuje się z wypiekami na twarzy główna bohaterka, 17-letnia Katarzyna Morland. Dziewczyna nie tylko namiętnie czyta romanse grozy, ale też czerpie z nich "wiedzę" o życiu i ludziach, co sprowadza na nią kłopoty. Mam nadzieję, że mnie, jako fanki tego gatunku, nie spotka nigdy nic podobnego. ;)

Plusem książki jest jej subtelny humor. Naiwność i delikatna głupota Katarzyny wywołały u mnie niejeden uśmiech, podobnie jak reakcje na tę naiwność Henry'ego Tilneya, przechwałki i język Johna Thorpe'a czy zachowanie jego siostry, Izabelli.

Fabuła jest bardzo prosta i lekka, ale wciągająca.

Z żadną z bohaterek Jane Austen nie poczułam tak silnej więzi jak z Katarzyną Morland:). Dosłownie wszystko - od jej wyglądu, przez charakter bardzo mnie przypomina, choć oczywiście myślę o tym z przymrużeniem oka:).

Jane Austen aż kipiała ironią w tej powieści. Nie miała żadnej łagodności czy litości dla swojej bohaterki, dla jej przyjaciół, dla całego towarzystwa w Bath, dla czytania powieści czy dla instytucji małżeństwa. Uwielbiam moment w książce, kiedy Henry porównuje małżeństwo z tańcem:).

ZARAZA | 2016-07-04
Przeczytana: maj 2016

„Opactwo Northanger” to powieść urocza i interesująca. I choć charakteryzuje ją prosta fabuła i w miarę jednostajna akcja to dla mnie była naprawdę świetna. A to dlatego że bardzo lubię klasykę, a już w szczególności prozę Jane Austen. Przede wszystkim warto przeczytać dla cudownego języka, ciekawych postaci i bardzo subtelnego humoru. Polecam!

Kachusek | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

Niesamowicie podziwiam pióro pani Austen. Ta lekkość, humor i słowna przekora sprawiają, że czyta się z dużą przyjemnością. Oczywiście dla fanów tego typu powieści i dawnych czasów. Z jeszcze większą fascynacją zagłębiam się w jej lektury, po obejrzeniu filmu biograficznego i przeczytaniu wiadomości o życiu Jane. Jednak ze wszystkich jej książek "Duma i uprzedzenie" oraz "Rozważna i romantyczna" zawsze będą na pierwszym miejscu :) "Opactwo.." było do przeczytania na raz. Historia trochę zbyt rozwleczona i tak naprawdę niewiele się dzieje, ale klimat książki i obrazy wyczarowane przez panią Austen i tak mi się podobały.