Wąż wśród cierni

Tłumaczenie: Patryk Sawicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Crispin Guest". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Serpent in the Thorns
978-83-7574-662-4
historyczna
Casthaluth

Nie ma już nic. Został mu tylko honor. W oberży znaleziony zostaje zabity mężczyzna. Do zabójstwa przyznaje się niespełna rozumu służąca. Mężczyzna jest członkiem francuskiego poselstwa, które w geście dobrej woli przywozi królowi Anglii, Ryszardowi niezwykłą relikwię - Cierniową Koronę. Wszystko wskazuje na to, że zabójstwo jest elementem spisku, którego celem jest zamach na angielskiego...

Nie ma już nic. Został mu tylko honor.

W oberży znaleziony zostaje zabity mężczyzna. Do zabójstwa przyznaje się niespełna rozumu służąca. Mężczyzna jest członkiem francuskiego poselstwa, które w geście dobrej woli przywozi królowi Anglii, Ryszardowi niezwykłą relikwię - Cierniową Koronę. Wszystko wskazuje na to, że zabójstwo jest elementem spisku, którego celem jest zamach na angielskiego władcę.

Przeszkodzić zamachowcom może tylko Crispin Guest, zwany Ogarem. Dawny rycerz, który stracił wszystko za udział w spisku przeciw królowi. Czy uda mu się uratować królestwo, zemścić na dawnych wrogach i odzyskać dobre imię?

Niebo sprzyja tym o czystym sercu.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Głód niezaspokojony

Do lektury drugiego tomu przygód Crispina Guesta podchodziłem z olbrzymią ciekawością. Pokładałem w tym tomie nadzieję na to, że otrzymam książkę lepszą od części pierwszej, mniej sztuczną, wydumaną i w dziwaczny sposób skleconą z elementów różnych gatunków. Niestety, okazuje się, że nic z tego.

Autorka najwidoczniej uznała, że skopiowanie części pierwszej, nieznacznie tylko modyfikując cały schemat, będzie najlepszym rozwiązaniem. Crispin wciąż targany jest wewnętrznymi rozterkami, rozdarty między tym jaki jest teraz, a sobą sprzed kilku lat. U jego boku dzielnie przemierza średniowieczne uliczki Londynu samozwańczy, małoletni sługa, który zdaje się być bardziej inteligentny i elokwentny od głównego bohatera. Londyn wciąż jest zbyt kolorowy, niedostatecznie mroczny, a jego mieszkańcy w większości weseli i przyjaźni. Schemat fabuły niemal identyczny - zagadka zamkniętego pokoju z trupem (i tym razem także służącą niespełną rozumu), tajemniczy artefakt o wielkiej mocy, który znowu trafia w łapy naszego tropiciela - w tej części zwanego zwykle Ogarem - podejrzliwy szeryf, międzynarodowa intryga oraz nieustające starania Crispina mające na celu wybielenie się w oczach społeczeństwa i panującego króla. Brzmi znajomo? Jak dla mnie zbyt znajomo.

Jednym, co odróżnia tę część od poprzedniej, jest zestaw kompletnie irracjonalnych zachowań Crispina. W „Zasłonie kłamstw” bohater postępował jak typowy śledczy, myślał chłodno i nie postępował raczej pochopnie - a nawet jeśli, to nie za często. Tym razem autorka postanowiła dodać trochę pieprzu i wlała w swego bohatera sporą dawkę porywczości i nienaturalnej brawury, co w świetle tego, jaki Crispin był w tomie pierwszym, wydaje się zabiegiem kompletnie nietrafionym i zwyczajnie irytującym. Niekonsekwencja tego rodzaju potrafi rzutować na odbiór całej serii i jest naprawdę ryzykowna.

Jeśli jednak spróbujemy rozpatrzyć „Węża wśród cierni” nie jako fragment serii, a powieść typu "stand-alone", wtedy można w niej dostrzec sporo walorów. To dobrze napisany, w gruncie rzeczy całkiem ciekawy kryminał, z interesującym głównym bohaterem, trzymającą w napięciu akcją i zaskakującym rozwiązaniem fabuły. Wciąż dostrzega się pewne mankamenty, z rodzaju zbyt przyjaźnie zarysowanego miejsca akcji, czy uproszczeń przyjętych przez autorkę, by ułatwić bohaterowi zadanie, ale nie są one aż tak rażące, aby mogły przeszkadzać w lekturze. „Wąż wśród cierni” jako powieść poza serią znacznie zyskuje na atrakcyjności i gdybym trafił na niego przed „Zasłoną kłamstw”, wtedy wydźwięk tego tekstu byłby zapewne zgoła inny. W roli drugiego tomu cyklu, jest niestety zwyczajnie średni.

Tłumaczenie tego tomu powierzono innemu tłumaczowi - Patrykowi Sawickiemu - którego przekład wydaje się odrobinę bardziej przystępny niż tekst pierwszego tomu. Mniej jest tutaj denerwujących manier, konstrukcja zdań wygląda i brzmi bardziej naturalnie, a jednocześnie, wciąż podobnie do stylu pierwszej części. Zmiana jest więc tylko lekko wyczuwalna, ale jedynie w pozytywnym znaczeniu.

„Wąż wśród cierni” to książka, której nie potrafię ocenić jednym słowem. Z jednej strony wydaje się dobra, ale kiedy próbuję zestawić ją z tomem pierwszym serii o Crispinie, wydaje się blada i niejaka. Podejrzewam, że znajdzie się wielu obrońców, którzy uznają ją za świetną i lepszą od poprzedniczki, lecz mnie specjalnie nie urzekła. Lekturę polecam w szczególności tym, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z serią - autorka ułożyła tekst w taki sposób, że znajomość treści „Zasłony kłamstw” nie jest konieczna, by się właściwie odnaleźć. Tym, którzy czytali już pierwszy tom nie gwarantuję, że lektura będzie obfitować w pozytywne doznania - szczególnie, jeśli poprzednia część pozostawiła wam niedosyt i macie nadzieję, że drugi tom zaspokoi wasz głód. A najlepiej, przekonajcie się sami.

Paweł Kukliński

BasiaK | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Kolejne przygody tropiciela zbrodni w średniowiecznym Londynie. I w sumie bardziej nawet podobał mi się ten tom od poprzedniego, pewnie ze względu na nieoczekiwany zwrot akcji pod sam koniec. Nic nie jest takie jak się wydaje, a to co białe nagle okazuje się czarne...Ok, wielka literatura to nie jest, ale jako książka na letnie popołudnie - rewelacja.

Linoskoczek | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Kryminał stylizowany na średniowieczną Anglię, a dokładnie na czas wojny stuletniej.
Stylizowany tak z wierzchu. Jak pendent Portosa, z wierzchu złoto, z tyłu po płaszczykiem pospolita skóra.
Podobnie ze światem powieści Westerson. Niby wykonywane czynności zgodne z duchem epoki, czyli są kotlarze, odbywają się ćwiczenia łucznicze, mamy smrodliwe nadbrzeże. I główny bohater od czasu do czasu udaje się do klasztoru. Niestety, mimo zapewnień Autorki, ten duch tylko z wierzchu. W głębi mamy zachowania całkiem jak ze współczesności, co uwidocznione szczególnie brakiem szacunku dla władzy, jednakże świętej, bo tak uważano, król to pomazaniec Boży, ponadto rozmowy naprawdę całkiem współczesne.
Epoka jest jakoś przybliżana, mamy siano do spania i nocnik dla potrzeby, ale tak, jak nadmieniłem powyżej, to tylko warstwa górna.
Autorka epokę opisuje, ale jej nie czuje.

Złości mnie przedziwna łatwość z jaką były rycerz dostaje się na dwór królewski. Z tego dworu został wygnany. A za co? Za...

figlarna24 | 2012-10-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 05 października 2012

Jeśli chodzi o lektury, które w danym okresie czytam to miewam skłonności do popadania w skrajności. Często się zdarza, że jak czytam kryminały, to tylko kryminały, a jak literaturę kobiecą to instynktownie wybieram ją z półki książka po książce. Żeby nie popaść w błędne koło tym razem postanowiłam przeczytać pozycję z gatunku przygodowym. I tak oto wziełam się za "Węża wśród cierni" autorstwa nieznanej mi do tej pory amerykańskiej autorki Jeri Westerson.

Jerri Westerson jest aktywistką kilku stowarzyszeń twórców literatury kryminalnej. Jest mężatką i matką. Mieszka w Kaliforni, hoduje koty zółwia i tarantule.
Pisarka wyjaśniła skąd się wziął pomysł na stworzenie bohatera omawianej przeze mnie powieści oraz osadzenie akcji w średniowiecznej Anglii. Otóż Westerson wychowywała się na niebezpiecznych ulicach Los Angeles. Zainteresowanie średniowieczną Anglią zaszczepiono jej w domu rodzinnym. Marzeniem autorki było stworzenie własnej marki literackiej- ożenku tajemnicy i postaci...

Krzysztof Lewandowski | 2012-06-20
Przeczytana: 17 maja 2012

„Wąż wśród cierni” to kontynuacja bardzo dobrej „Zasłony kłamstw”, która wyszła spod pióra Jeri Westerson. Moje minimalne wymagania dotyczące drugiej części serii „Crispin Guest. Kroniki Ogara” to dorównanie pierwszej. Czy się udało?

Do Crispina Guesta przychodzi kobieta, oskarżająca się o zamordowanie mężczyzny. Niestety, sprawa nie jest prosta, gdyż owa osoba jest upośledzona, co pozwala tropicielowi uważać, iż zabójcą jest kto inny. Wszystko jednak komplikuje się jeszcze bardziej, gdyż okazuje się, że ofiarą jest mężczyzna, będący w posiadaniu pewnej ważnej relikwii – Korony Cierniowej, którą miał przekazać królowi Ryszardowi w ramach pojednania od władcy Francji.

więcej na: http://gexe.pl/ksiazki/art/3445,Waz-wsrod-cierni

Sophie | 2012-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Crispin Guest, tropiciel o nader przenikliwym umyśle, były rycerz i zdrajca z przypadku, ponownie zostaje zamieszany w śledztwo. Tym razem jednak jest to poważniejszy spisek, który dosięgnie nawet samego króla! Tajemnica, dochodzenie, zabójstwo i jego próby, zdrady i nagłe odkrycia - oto, z czym przyjdzie Czytelnikowi się spotkać w średniowiecznym Londynie. Odwiedzi zabłocone uliczki, zakamarki miasta, jak i wejdzie na salony. A wszystko to poprowadzone zgrabnie, ciekawie, szybko i bez zbędnych opóźnień. Nie pozostaje mi nic, jak tylko polecić tę książkę wszystkim. Warto przeczytać.

Zwykle w obliczu debiutów przymykam oczy na pewne niedogodności i niedociągnięcia – w końcu nawet najwięksi pisarze mogli mieć kiepskie początki. Podobnie sytuacja miała się z Zasłoną kłamstw Jeri Westerson, której to lekturę zakończyłam z mieszanymi uczuciami, ale postanowiłam wówczas, że nie będę się określać, dopóki w moje ręce nie wpadnie więcej powieści tej autorki. Zaś teraz, po przeczytaniu Węża wśród cierni, mogę stwierdzić – jeśli dalej tak pójdzie, cykl ma spore szanse stanąć bardzo wysoko w moim osobistym rankingu.

Do Crispina Guesta, byłego rycerza, a obecnie samozwańczego śledczego, przychodzi spanikowana kobieta przekonana, iż zabiła pewnego mężczyznę. Mimo iż panna wydaje się nie być do końca przy zdrowych zmysłach, Ogar zgadza się przyjąć „zlecenie” – głównie po to, by wariatka dała mu spokój. Jednak kiedy w jej kwaterze faktycznie znajduje trupa jednego z członków zagranicznej delegacji, pojmuje, że sprawa jest znacznie ciekawsza i bardziej niebezpieczna, niż mu...

Ariaocs | 2016-11-06
Przeczytana: 2015 rok

bardzo dobra ksiązka do poduszki. Sympatyczny bohater....

Bartek_Sarnowski | 2018-09-15
Przeczytana: 13 czerwca 2017