Dziennikarz w świecie klerków Rozmowy - Szkice - Reportaże

Wydawnictwo: WiS
Dziennikarz w świecie klerków Rozmowy - Szkice - Reportaże
83-87346-28-4
literatura faktu

Włodzimierz Filipek od schyłku lat 70. XX wieku należał do grona najważniejszych antykomunistycznych opozycjonistów w Wielkopolsce. Zawsze mówił to, co myślał i w sprawach publicznych postępował tak, jak myślał. W wolnej Polsce wolał być dziennikarzem i badaczem przeszłości niż aktywnym politykiem. Zmarł nagle 23 listopada 2005 roku. Zebrane w książce jego teksty, wybrane i przygotowane przez Jerzego Fiećkę, powstawały na przestrzeni 25 lat. Są różnorodne w tematyce i poetyce, co oddaje rozległość zainteresowań autora. Pierwszą część stanowią wywiady z Jerzym Andrzejewskim — wybitnym powieściopisarzem, Franklinem R. Ankersmitem — światowej sławy historykiem oraz Adamem Bieniem, Karolem Modzelewskim, Jackiem Kuroniem i Markiem Edelmanem — uczestnikami i współtwórcami ważnych wydarzeń w dziejach Polski z ostatniego półwiecza. W części drugiej zgromadzone zostały teksty (w tym dwa wywiady) poświęcone relacjom polsko-żydowskim. Część trzecia zawiera teksty analizujące metamorfozy przestrzeni miejskiej. W części czwartej znajdują się przede wszystkim szkice i reportaże (współczesne i historyczne) dotyczące różnych tematów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html