Powstanie Poznańskie 1956 roku. Akty oskarżenia.

Wydawnictwo: WiS
Powstanie Poznańskie 1956 roku. Akty oskarżenia.
978-83-87346-68-3
historia

Powstanie Poznańskie 1956 roku. Akty oskarżenia” to owoc ośmioletniej, żmudnej pracy pana Jerzego M. Grabusa, czynnego uczestnika Poznańskiego Czerwca ’56. W książce poprzedzonej Przedmową prof. dr. hab. Jana Sandorskiego zostały zgromadzone akty oskarżenia w sprawach przeciwko tym uczestnikom pamiętnego zrywu patriotycznego Poznaniaków w 1956 roku, którym komunistyczny aparat władzy stawiał zarzuty o charakterze politycznym – w przeważającej liczbie oskarżenia o gwałtowny zamach z bronią w ręku na komunistyczną tzw. władzę ludową, za co groziła wówczas kara nie niższa niż 10 lat więzienia do kary śmierci włącznie.
To unikatowy materiał, mało znany nawet badaczom problematyki 1956 roku i nigdy nie publikowany.
Książka zawiera komentarz w postaci Wprowadzenia pana Jerzego M. Grabusa, blisko 400 przypisów, a także indeks nazwisk. Uzupełniona jest fotografiami obrazującymi poszczególne fazy Powstania i przybliżającymi postacie najdzielniejszych powstańców, a także sanitariuszek, wyróżniających się udziałem w proteście i niesieniu pomocy rannym. Książka ukazała się dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Partnera Projektu, Banku Zachodniego WBK.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwowis.pl/katalog.html