Brzytwy Kata Sellingera

Wydawnictwo: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu
8391951359
Literatura piękna, proza
MajkeL

Lipiec 1900. Do galicyjskiego miasteczka, większego między mniejszymi, przybywa mistrz fachu katowskiego, słynny w całym cesarstwie Austro-Węgierskim, Johan Sellinger. Ma wykonać ostatni w swej karierze wyrok śmierci na jednym z mieszkańców miasteczka. W miasteczku poruszenie. Wszyscy od dawna oczekują przyjazdu kata. Sellinger ma przedziwny, znany powszechnie, zwyczaj. Po wykonaniu wyroku, bierze gorącą kąpiel i całe ciało, głowę, twarz, łącznie z brwiami goli brzytwą. Takiej brzytwy więcej nie bierze do rąk. Jest ona natomiast obiektem pożądania wielu kolekcjonerów i zwyczajnych mężczyzn, bowiem wieść niesie, że brzytwy kata Sellingera przynoszą szczęście w interesach i miłości. Ten katowski zwyczaj, przesąd, sposób na swoistego rodzaju oczyszczenie z brudów tego świata spowoduje, że zostanie rozwiązana jedna z najokrutniejszych zagadek początku ubiegłego stulecia.

Świetnie poprowadzona akcja powieści jest zaledwie pretekstem do przeprowadzenia wnikliwej analizy relacji międzyludzkich i mechanizmów prowadzących człowieka do zachowań ostatecznych. Znakomita, precyzyjna narracja sprawia, że książkę Fąfary czyta się z zapartym tchem.

źródło opisu: Z okładki

źródło okładki: http://www.instytutksiazki.rzeszow.pl

janusz102 | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Książka po którą naprawdę warto sięgnąć, szczególnie jeśli pochodzi się z Rzeszowa. Polecam

MajkeL | 2012-03-04

Gorąco polecam, świetnie się czyta.

COMPOSmentis | 2013-07-24
Przeczytana: 2007 rok

To jedna z książek, na którą się trafia przypadkiem, a później ciężko się z nią rozstać i mimochodem wspomina się o niej wszystkim dookoła. Małe miasteczko galicyjskie. A w nim zwykli ludzie, którym przyjdzie się zmierzyć z potęgą przeznaczenia. Kat Sellinger, znany w swym środowisku z ekscentrycznego zwyczaju golenia całego ciała po wykonaniu wyroku, przybywa do niego po raz drugi i ostatni. Ma wykonać tutaj swe ostatnie zadanie. Z miasteczkiem wiąże się pewna miłosna historia, której zakończenie dopiero ma nadejść... Intryga rozkręca się powoli, wsiąkamy w sprawy miasteczka i jego mieszkańców jak w błoto na gościncu... A gdy się spostrzeżemy, co się święci, jest już za późno na odwrót.

SerceZimy | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018