Dziedzictwo

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-163-0
Nisa

Sprawnie napisana opowieść o nieśmiertelnej miłości, niewyobrażalnej stracie i piętnie, jakie przeszłość odciska na teraźniejszości". Publishers Weekly Wielka, namiętna miłość w dramatycznych czasach wojny. Dwoje niezależnych prawników, Charlotte Gold i Jack Warrington, zakochuje się w sobie, pracując nad niezwykłą sprawą bogatego finansisty Rogera Dykmansa, oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Oskarżony nie chce się bronić. Ujawnia jedynie, że dowód jego niewinności kryje się w zabytkowym zegarze ostatnio widzianym w nazistowskich Niemczech. Akcja rozgrywa się na terenie Filadelfii, Niemiec, Polski i Włoch. Tajemnicę zegara ujawniają historie jego kolejnych właścicieli: młodego żydowskiego małżeństwa walczącego o godne życie w Bawarii na przełomie XIX i XX wieku, żyjących w politycznej zawierusze Republiki Weimarskiej, i Rogera, który w dramatycznych okolicznościach zaznaje gorącej, lecz zakazanej miłości. Czy Charlotte i Jackowi uda się udowodnić, że Dykmans jest niewinny? Czy zwalczą demony własnej przeszłości i pozwolą rozkwitnąć uczuciu, które ich łączy?

Izabela Pycio | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Historia ponad stuletniego zegara prowadzi nas przez skomplikowane ludzkie losy, silne uczucia i namiętności. Wykonany z poświęceniem i starannością, trafiający do wielu właścicieli zegar, jest świadkiem dramatów i tragedii, przechowuje świadectwa życia, dobre i złe wspomnienia. Jest symbolem miłości mocno osadzonych w przeszłości. To on może zadecydować o uniewinnieniu finansisty oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Lekka powieść, na szybkie wieczorne czytanie.

"Dziedzictwo" to kolejna świetna książka Pam Jenoff, gdzie akcja dzieje się współcześnie, ale również z początkiem XIX wieku i podczas II wojny.
A bohaterem jest zegar, zrobiony z miłości do żony, który ukrywa w sobie tajemnicę winy lub niewinności starego człowieka, który podczas wojny z miłości do ukochanej popełnił czyn, za który teraz dopiero jest sądzony.
Jego niewinność musi udowodnić dwójka prawników, która ma niewiele czasu, a oskarżony nie chce z nimi współpracować.
Bardzo dobra , intrygująca i czasami wzruszająca książka, która daje dużo do myślenia i według mnie nie odpowiada na pytanie, czy dla miłości można wszystko poświęcić,nawet życie innych ludzi.

mroźny_poranek | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Bardzo ciekawa książka.
Opowiada historię pewnego Rogera, który chcąc uratować swoją ukochaną, wydaje brata nazistom.
Akcja książki toczy się dwutorowo.
Mamy tutaj poruszony temat wojny, a także - z czasów teraźniejszych - walkę prawników o ocalenie dobrego imienia Rogera.
Polecam. Uważam, że autorka bardzo fajnie przedstawiła tragedię II wojny. Język - uważam - też jest bardzo dobry.
Każde zakończenie rozdziału sprawiało, że musiałam zacząć następny. Trudno mi się było od niej oderwać.

Zaczynałam tę książkę czytać 3 razy i za każdym razem odkładałam. Coś mi nie pasowało. Miałam ją oddać do biblioteki ale któregoś dnia sięgnęłam po nią ponownie i przeczytałam na raz. I bardzo dobrze. Lubię odkrywać nieznane książki. Ta zawiera w sobie tajemnice przodków, trochę wojny i historię zegara z wiadomością w tle. Lektura na jeden wieczór.

CzarneEspresso | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2016

Życie Charlotte biegnie stałym rytmem - ma przytulny dom, pracę jako obrońca z urzędu oraz swoją małą stabilizację. Nie ma natomiast mężczyzny. Po tym jak Brian porzucił ja dla innej i to w dość nieciekawym okresie jej życia nie ułożyła sobie życia, mimo, że minęło już wiele lat. Jakom więc zaskoczeniem była dla niej wizyta byłego narzeczonego, który potrzebuje jej pomocy w pracy nad pewną sprawą. dotyczy ona Rogera Dykmansa, oskarżonego o zbrodnie wojenne. Mimo niechęci Charlotte angażuje się w sprawę, podobnie jak brat Briana - Jack. Okazuje się, że Roger nie chce współpracować, a ważny dowód w jego sprawie jest ukryty w tajemniczym, unikatowym zegarze.

Razem z bohaterami wyruszamy więc w podróż do Europy - Niemcy, Polska, Austria i Włochy to nasza trasa. Jack, Charlotte i Brian mają nie lada zagadkę do rozwikłania. Sytuacji nie ułatwia fakt, że między braćmi panują od dawna pewne animozje oraz uraz Charlotte do Briana. Poza tym między bohaterką a jednym z braci zaczyna rodzić...

Rita | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Świetna opowieść pełna tęsknoty, miłości, walki o prawdę i wolność gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. Na jeden wieczór, polecam!

monika | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Rok 2009, bogaty finansista Roger Dykmans zostaje oskarżony o kolaborację z nazistami oraz wydanie swego brata Hansa. Trójka prawników bracia Jack i Brain Warrington oraz Charlotte Gold ma znaleźć dowody niewinności Rogera, który nie chce się bronić. Tajemnicę skrywa niezwykły zegar roczny.
Pam Jenoff przerzuca nas z lat współczesnych do Bawarii w rok 1903, kiedy to powstaje w/w zegar, przez Berlin 1922 aby czytelnik mógł poznać dzieje zegara, lata 40-te XX wieku Breslau, czyli Wrocławia gdzie poznaje się losy Rogera w czasie II wojny.
Dodatkowo, wątek romansu: Charlotte dawna dziewczyna Briana, teraz razem współpracująca z byłym chłopakiem oraz jego bratem. Nić porozumienia nawiązująca się między Charlotte i Jackiem.
Lektura lekka, ale wciągająca, jak to zwykle u Pam Jenoff.

Paula | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Książka z rodzaju literatury kobiecej, ale dość dobra. Pam Jenoff stworzyła bardzo ciekawą historię, wzruszającą z okresu II Wojny Światowej, w gładki sposób wplata skoki w przeszłość. Wydaje mi się, że jest coś lekkiego w tej opowieści a zarazem chwytającego za serce.
I spokojnie mogę dodać wielki plus dla autorki, za zdanie które napisała w podziękowaniach na końcu książki: "Jak zawsze wszelkie błędy są wyłącznie moją winą" - dlatego też zamiast ocenić pozycję jako "dobrą" - dałam "bardzo dobrą". :)
Bardzo pozytywnie:)

Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Tik tak, tik tak…

„Dziedzictwo” Pam Jenoff
wyd. G+J Książki
rok: 2012
str. 264
Ocena: 5/6

Pam Jenoff zaliczam do grona moich ulubionych autorów. Pisze w bardzo przystępny sposób, a z powieści wychodzących spod jej pióra wypływa jakaś taka… prawda. Choć większość przedstawionych przez nią wydarzeń przeciętny śmiertelnik uznałby za mało wiarygodne, to jednak w trakcie lektury w zupełności wierzy się, że wszystko to miało miejsce w rzeczywistości. Do tego autorka posiada rzadką umiejętność łączenia ze sobą różnych gatunków literackich. A kto mnie zna ten wie, że tego przede wszystkim szukam w powieści. Czy i tym razem udało się autorce sprawić, że zakochałam się w jej książce? Przekonajcie się sami.

Po wielu perturbacjach, które miały miejsce w młodości Charlotte Gold, młoda prawniczka podjęła decyzję o swego rodzaju separacji od społeczeństwa. Oczywiście nie odizolowała się zupełnie i nie wyprowadziła się do samotni gdzieś w jakiejś afrykańskiej głuszy, ale ostrym cięciem...

Totka | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Charlotte jest obrońcą z urzędu w Filadelfii, prowadzi samotne życie, ale jest z niego zadowolona. Jednak pewnego dnia jej były chłopak, Brian, który zostawił ją dla innej, pojawia się w jej gabinecie z prośbą o pomoc. Dzięki temu wyjeżdża do Niemiec, by wraz z bratem Briana, Jackiem, znaleźć dowody na niewinność Rogera. Pełna frustracji, radości, ale i prawdy o Holocauście historia pokazuje, że ludzie nigdy nie byli i nie będą czarno-biali.
Sama powieść jest napisana w ciekawy sposób - rozdziały o Charlotte przeplatane są z rozdziałami z historii zegara rocznego, który był inspiracją dla autorki do napisania powieści. Najpierw pojawia się zegarmistrz, który go tworzy, a potem kolejne miejsca pobytu zegara, który okazuje się być dość ważnym elementem całej układanki.
Co do miejsca akcji to jestem pełna podziwu dla autorki, że potrafiła pokazać Polskę taką, jaka jest naprawdę. W kilku momentach się uśmiałam z tych prawd, które pokazała, ale do teraz nie rozumiem, dlaczego...