Dziedzictwo

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-163-0
Nisa

Sprawnie napisana opowieść o nieśmiertelnej miłości, niewyobrażalnej stracie i piętnie, jakie przeszłość odciska na teraźniejszości". Publishers Weekly Wielka, namiętna miłość w dramatycznych czasach wojny. Dwoje niezależnych prawników, Charlotte Gold i Jack Warrington, zakochuje się w sobie, pracując nad niezwykłą sprawą bogatego finansisty Rogera Dykmansa, oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Oskarżony nie chce się bronić. Ujawnia jedynie, że dowód jego niewinności kryje się w zabytkowym zegarze ostatnio widzianym w nazistowskich Niemczech. Akcja rozgrywa się na terenie Filadelfii, Niemiec, Polski i Włoch. Tajemnicę zegara ujawniają historie jego kolejnych właścicieli: młodego żydowskiego małżeństwa walczącego o godne życie w Bawarii na przełomie XIX i XX wieku, żyjących w politycznej zawierusze Republiki Weimarskiej, i Rogera, który w dramatycznych okolicznościach zaznaje gorącej, lecz zakazanej miłości. Czy Charlotte i Jackowi uda się udowodnić, że Dykmans jest niewinny? Czy zwalczą demony własnej przeszłości i pozwolą rozkwitnąć uczuciu, które ich łączy?

Eli1605 | 2018-05-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2018

W ciągu kilku dni skończyłam już drugą książkę związaną z II wojną światową. Nigdy nie przepadałam za książkami historycznymi, ale to dobra pozycja. Dotyczy europejskich Żydów, holokaustu, nazizmu i dążeniu do ustalenia prawdy. Dodatkowo pojawia się lekki wątek romantyczny To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pam Jenoff, ale jeżeli zdobędę jej inne pozycje to z przyjemnością je przeczytam.

Izabela Pycio | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Historia ponad stuletniego zegara prowadzi nas przez skomplikowane ludzkie losy, silne uczucia i namiętności. Wykonany z poświęceniem i starannością, trafiający do wielu właścicieli zegar, jest świadkiem dramatów i tragedii, przechowuje świadectwa życia, dobre i złe wspomnienia. Jest symbolem miłości mocno osadzonych w przeszłości. To on może zadecydować o uniewinnieniu finansisty oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Lekka powieść, na szybkie wieczorne czytanie.

"Dziedzictwo" to kolejna świetna książka Pam Jenoff, gdzie akcja dzieje się współcześnie, ale również z początkiem XIX wieku i podczas II wojny.
A bohaterem jest zegar, zrobiony z miłości do żony, który ukrywa w sobie tajemnicę winy lub niewinności starego człowieka, który podczas wojny z miłości do ukochanej popełnił czyn, za który teraz dopiero jest sądzony.
Jego niewinność musi udowodnić dwójka prawników, która ma niewiele czasu, a oskarżony nie chce z nimi współpracować.
Bardzo dobra , intrygująca i czasami wzruszająca książka, która daje dużo do myślenia i według mnie nie odpowiada na pytanie, czy dla miłości można wszystko poświęcić,nawet życie innych ludzi.

mroźny_poranek | 2013-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Bardzo ciekawa książka.
Opowiada historię pewnego Rogera, który chcąc uratować swoją ukochaną, wydaje brata nazistom.
Akcja książki toczy się dwutorowo.
Mamy tutaj poruszony temat wojny, a także - z czasów teraźniejszych - walkę prawników o ocalenie dobrego imienia Rogera.
Polecam. Uważam, że autorka bardzo fajnie przedstawiła tragedię II wojny. Język - uważam - też jest bardzo dobry.
Każde zakończenie rozdziału sprawiało, że musiałam zacząć następny. Trudno mi się było od niej oderwać.

Zaczynałam tę książkę czytać 3 razy i za każdym razem odkładałam. Coś mi nie pasowało. Miałam ją oddać do biblioteki ale któregoś dnia sięgnęłam po nią ponownie i przeczytałam na raz. I bardzo dobrze. Lubię odkrywać nieznane książki. Ta zawiera w sobie tajemnice przodków, trochę wojny i historię zegara z wiadomością w tle. Lektura na jeden wieczór.

CzarneEspresso | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2016

Życie Charlotte biegnie stałym rytmem - ma przytulny dom, pracę jako obrońca z urzędu oraz swoją małą stabilizację. Nie ma natomiast mężczyzny. Po tym jak Brian porzucił ja dla innej i to w dość nieciekawym okresie jej życia nie ułożyła sobie życia, mimo, że minęło już wiele lat. Jakom więc zaskoczeniem była dla niej wizyta byłego narzeczonego, który potrzebuje jej pomocy w pracy nad pewną sprawą. dotyczy ona Rogera Dykmansa, oskarżonego o zbrodnie wojenne. Mimo niechęci Charlotte angażuje się w sprawę, podobnie jak brat Briana - Jack. Okazuje się, że Roger nie chce współpracować, a ważny dowód w jego sprawie jest ukryty w tajemniczym, unikatowym zegarze.

Razem z bohaterami wyruszamy więc w podróż do Europy - Niemcy, Polska, Austria i Włochy to nasza trasa. Jack, Charlotte i Brian mają nie lada zagadkę do rozwikłania. Sytuacji nie ułatwia fakt, że między braćmi panują od dawna pewne animozje oraz uraz Charlotte do Briana. Poza tym między bohaterką a jednym z braci zaczyna rodzić...

Rita | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Świetna opowieść pełna tęsknoty, miłości, walki o prawdę i wolność gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. Na jeden wieczór, polecam!

monika | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Rok 2009, bogaty finansista Roger Dykmans zostaje oskarżony o kolaborację z nazistami oraz wydanie swego brata Hansa. Trójka prawników bracia Jack i Brain Warrington oraz Charlotte Gold ma znaleźć dowody niewinności Rogera, który nie chce się bronić. Tajemnicę skrywa niezwykły zegar roczny.
Pam Jenoff przerzuca nas z lat współczesnych do Bawarii w rok 1903, kiedy to powstaje w/w zegar, przez Berlin 1922 aby czytelnik mógł poznać dzieje zegara, lata 40-te XX wieku Breslau, czyli Wrocławia gdzie poznaje się losy Rogera w czasie II wojny.
Dodatkowo, wątek romansu: Charlotte dawna dziewczyna Briana, teraz razem współpracująca z byłym chłopakiem oraz jego bratem. Nić porozumienia nawiązująca się między Charlotte i Jackiem.
Lektura lekka, ale wciągająca, jak to zwykle u Pam Jenoff.

Paula | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Książka z rodzaju literatury kobiecej, ale dość dobra. Pam Jenoff stworzyła bardzo ciekawą historię, wzruszającą z okresu II Wojny Światowej, w gładki sposób wplata skoki w przeszłość. Wydaje mi się, że jest coś lekkiego w tej opowieści a zarazem chwytającego za serce.
I spokojnie mogę dodać wielki plus dla autorki, za zdanie które napisała w podziękowaniach na końcu książki: "Jak zawsze wszelkie błędy są wyłącznie moją winą" - dlatego też zamiast ocenić pozycję jako "dobrą" - dałam "bardzo dobrą". :)
Bardzo pozytywnie:)

Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Tik tak, tik tak…

„Dziedzictwo” Pam Jenoff
wyd. G+J Książki
rok: 2012
str. 264
Ocena: 5/6

Pam Jenoff zaliczam do grona moich ulubionych autorów. Pisze w bardzo przystępny sposób, a z powieści wychodzących spod jej pióra wypływa jakaś taka… prawda. Choć większość przedstawionych przez nią wydarzeń przeciętny śmiertelnik uznałby za mało wiarygodne, to jednak w trakcie lektury w zupełności wierzy się, że wszystko to miało miejsce w rzeczywistości. Do tego autorka posiada rzadką umiejętność łączenia ze sobą różnych gatunków literackich. A kto mnie zna ten wie, że tego przede wszystkim szukam w powieści. Czy i tym razem udało się autorce sprawić, że zakochałam się w jej książce? Przekonajcie się sami.

Po wielu perturbacjach, które miały miejsce w młodości Charlotte Gold, młoda prawniczka podjęła decyzję o swego rodzaju separacji od społeczeństwa. Oczywiście nie odizolowała się zupełnie i nie wyprowadziła się do samotni gdzieś w jakiejś afrykańskiej głuszy, ale ostrym cięciem...