Dziedzictwo

G+J
2012-02-22
2012-02-22
Aldona Możdżyńska-Biała
Powieść kryminalna z historią w tle zbrodnie wojenne dochodzenie sensacja

W ciągu kilku dni skończyłam już drugą książkę związaną z II wojną światową. Nigdy nie przepadałam za książkami historycznymi, ale to dobra pozycja. Dotyczy europejskich Żydów, holokaustu, nazizmu i dążeniu do ustalenia prawdy. Dodatkowo pojawia się lekki wątek romantyczny To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pam Jenoff, ale jeżeli zdobędę jej inne pozycje to z przyjemnością je przeczytam.

Charlotte jest obrońcą z urzędu w Filadelfii, prowadzi samotne życie, ale jest z niego zadowolona. Jednak pewnego dnia jej były chłopak, Brian, który zostawił ją dla innej, pojawia się w jej gabinecie z prośbą o pomoc. Dzięki temu wyjeżdża do Niemiec, by wraz z bratem Briana, Jackiem, znaleźć dowody na niewinność Rogera. Pełna frustracji, radości, ale i prawdy o Holocauście historia pokazuje, że ludzie nigdy nie byli i nie będą czarno-biali.
Sama powieść jest napisana w ciekawy sposób - rozdziały o Charlotte przeplatane są z rozdziałami z historii zegara rocznego, który był inspiracją dla autorki do napisania powieści. Najpierw pojawia się zegarmistrz, który go tworzy, a potem kolejne miejsca pobytu zegara, który okazuje się być dość ważnym elementem całej układanki.
Co do miejsca akcji to jestem pełna podziwu dla autorki, że potrafiła pokazać Polskę taką, jaka jest naprawdę. W kilku momentach się uśmiałam z tych prawd, które pokazała, ale do teraz nie rozumiem, dlaczego bohaterowie załatwiali nocleg w Katowicach, skoro w Wadowicach też są miejsca noclegowe :D Jedyny zarzut do całej powieści to stwierdzenie, że Wrocław leży na Górnym Śląsku, co albo wynikło z błędu autorki albo z błędu przy przekładzie powieści, bo przecież nic bardziej mylnego powiedzieć nie można...
Gorąco polecam lubiącym zagadki, historie wojenne, Polskę, prawników czy życie rodzinne. Naprawdę ta książka podejmuje różnorakie tematy, nie jest jednoznaczna i za to cenię tę autorkę - nie zawiodłam się.

Zaczynałam tę książkę czytać 3 razy i za każdym razem odkładałam. Coś mi nie pasowało. Miałam ją oddać do biblioteki ale któregoś dnia sięgnęłam po nią ponownie i przeczytałam na raz. I bardzo dobrze. Lubię odkrywać nieznane książki. Ta zawiera w sobie tajemnice przodków, trochę wojny i historię zegara z wiadomością w tle. Lektura na jeden wieczór.

Życie Charlotte biegnie stałym rytmem - ma przytulny dom, pracę jako obrońca z urzędu oraz swoją małą stabilizację. Nie ma natomiast mężczyzny. Po tym jak Brian porzucił ja dla innej i to w dość nieciekawym okresie jej życia nie ułożyła sobie życia, mimo, że minęło już wiele lat. Jakom więc zaskoczeniem była dla niej wizyta byłego narzeczonego, który potrzebuje jej pomocy w pracy nad pewną sprawą. dotyczy ona Rogera Dykmansa, oskarżonego o zbrodnie wojenne. Mimo niechęci Charlotte angażuje się w sprawę, podobnie jak brat Briana - Jack. Okazuje się, że Roger nie chce współpracować, a ważny dowód w jego sprawie jest ukryty w tajemniczym, unikatowym zegarze.

Razem z bohaterami wyruszamy więc w podróż do Europy - Niemcy, Polska, Austria i Włochy to nasza trasa. Jack, Charlotte i Brian mają nie lada zagadkę do rozwikłania. Sytuacji nie ułatwia fakt, że między braćmi panują od dawna pewne animozje oraz uraz Charlotte do Briana. Poza tym między bohaterką a jednym z braci zaczyna rodzić się uczucie. Równocześnie fragmentami poznajemy historię zegara, który trafiał z rąk do rąk, skrywając swoje tajemnice.

Fabuła mnie zaintrygowała, udowodniła, że nic nie jest czarno-białe, istnieje mnóstwo odcieni szarości. To co zrobił Roger z pewnością zasługuje na potępienie, ale miał po temu ważkie powody. Jak my zachowalibyśmy się postawieni przed wyborem? Poza tym na plus zaliczam wątek miłosny, który rozwijał się powoli, z obietnicą ciągu dalszego. Podobało mi się też, że część akcji dzieje się w Polsce :) Zastanawia mnie natomiast motyw braci, autorka dość mocno go eksploatowała (Roger i Hans, Jack i Brian, Sol i Jake) oraz trójkątów miłosnych (Hans, Roger, Magda i Jack, Brian, Charlotte). Poza tym mam wrażenie, że powieść jest nieco niedopracowana, niektóre wątki można by było rozwinąć, choć zapewne wydłużyłoby to powieść. Niektóre fragmenty były napisane niezbyt starannie, dialogi nieco sztuczne. Co jeszcze? Mało wiarygodne było dla mnie to, że Charlotte praktycznie po jednym telefonie dowiedziała się tego czego Roger próbował dowiedzieć się przez wiele lat... Niemniej całość czytało się całkiem przyjemnie, jeśli przymknęło się oko na te niedociągnięcia.

Bardzo ciekawa lektura z romansem w tle.

Bardzo ciekawa lektura z romansem w tle.

1985

"Dziedzictwo" to kolejna świetna książka Pam Jenoff, gdzie akcja dzieje się współcześnie, ale również z początkiem XIX wieku i podczas II wojny.
A bohaterem jest zegar, zrobiony z miłości do żony, który ukrywa w sobie tajemnicę winy lub niewinności starego człowieka, który podczas wojny z miłości do ukochanej popełnił czyn, za który teraz dopiero jest sądzony.
Jego niewinność musi udowodnić dwójka prawników, która ma niewiele czasu, a oskarżony nie chce z nimi współpracować.
Bardzo dobra , intrygująca i czasami wzruszająca książka, która daje dużo do myślenia i według mnie nie odpowiada na pytanie, czy dla miłości można wszystko poświęcić,nawet życie innych ludzi.

Jego...

Naprawdę dobra książka na deszczowy jesienny wieczór. Wciągająca historia dziejąca się równolegle na przeciwległych krańcach czasowych XX w. Polecam.

Historia ponad stuletniego zegara prowadzi nas przez skomplikowane ludzkie losy, silne uczucia i namiętności. Wykonany z poświęceniem i starannością, trafiający do wielu właścicieli zegar, jest świadkiem dramatów i tragedii, przechowuje świadectwa życia, dobre i złe wspomnienia. Jest symbolem miłości mocno osadzonych w przeszłości. To on może zadecydować o uniewinnieniu finansisty oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Lekka powieść, na szybkie wieczorne czytanie.

Lubię książki tej autorki :) Ta również wypadła pozytywnie, wciągający język i powoli odkrywane tajemnice. Dobrze się czyta :)

Książka moim zdaniem dobra, głównymi bohaterami są dwoje prawników, którzy pracują nad sprawą bogatego finansisty oskarżonego o udział w zbrodniach wojennych. Akcja również odbywa się w Polsce. Opisane są również historie miłosne, pierwsza niestety zakazana lecz jakże piękna, a druga musi zwyciężyć z przeszłością.

• Historyczne
  • Z wojną w tle