Nie tylko Disney : rzecz o filmie animowanym

Okładka książki Nie tylko Disney : rzecz o filmie animowanym Marcin Giżycki
Okładka książki Nie tylko Disney : rzecz o filmie animowanym
Marcin Giżycki Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Wydawnictwo Naukowe PWN film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Wydawnictwo Naukowe PWN
2000-01-01
2000-01-01
film animowany

Trudno jest mi wystawić jednoznaczną ocenę. I mam bardzo mieszane uczucia wobec tej książki. Z jednej strony doceniam jej wartość, doskonałą znajomość niełatwego, nieoczywistego i niezbyt popularnego tematu. Z całą pewnością warto o tym mówić, przybliżać, uświadamiać. No właśnie, ale czemu mówię tu, że temat filmu animowanego jest niepopularny, przecież to bzdura? Ano owszem, ale pan Giżycki piszę o bardzo specyficznym rodzaju animacji - o tej awangardowej, autorskiej, podziemnej niemalże, a z całą pewnością ocierającej się mocno o sztukę i zacierającej granice między ruchomym obrazem a malarstwem, rzeźbiarstwem i innymi formami artyzmu. To wspaniale, że ktoś podejmuje się tak ambitnego tematu. Tu jednak pojawia się moje małe "ale"...
Skoro jest to temat tak niszowy, można powiedzieć, przeznaczony dla bardzo hermetycznego grona odbiorców, może przydałoby się w jakiś sposób zasygnalizować to w tytule, zaakcentować, czego można się spodziewać po kartach dzieła? Owszem, jest "Nie tylko Disney". Ale! Gdy ktoś pisze "nie tylko", rozsądny czytelnik konstatuje, że jest to jeden z wielu elementów, ale który jednak ZNAJDZIE wewnątrz. Zostanie jednak wprowadzony w błąd, gdyż już na pierwszej stronie dowie się, że książka dotyczy czegoś zupełnie innego i że zapewne poczuje się w związku z powyższym zawiedziony. A czy nie można było tego zawodu po prostu uniknąć, stosując prosty zabieg adekwatnego tytułowania pracy?
No dobrze, nie będzie Disneya - tego już się dowiedzieliśmy. No, ale zdaje się, że animacja mainstreamowa, popularna na całym świecie, nie ogranicza się wyłącznie do dzieł tej jednej wytwórni. Czytelnik liczy zatem, że może dowiedzieć się czegoś na temat obrazów innych wytwórni, może coś o historii, z czym to się je - w końcu podtytuł brzmi "rzecz o filmie animowanym", co można zrozumieć na bardzo wiele sposobów. Figa z makiem, dostanie tylko i wyłącznie (z jednym wyjątkiem - rozdział o pracach braci Fleischer) materiał dotyczący kina alternatywnego.
Spójrzmy teraz na problem od drugiej strony, a więc miłośnika alternatywy, łaknącego jak kania dżdżu czegokolwiek o swoim ukochanym temacie. Łatwo nie jest, bo to absolutna nisza. Czy ten tytuł go przyciągnie? Czy zawiera w sobie ukryte słowo-klucz, jakiś haczyk, który go znęci, przyciągnie i z daleka zawoła: "to jest książka, której szukasz, dokładnie o tym, co cię interesuje"? Śmiem wątpić. W efekcie mamy zawód i frustracje obu stron - tej, która sięgnęła po książkę, licząc na coś innego, i tej, która tego nie zrobiła, bo nie wiedziała, że warto.
Ostatnim, co mi się bardzo nie spodobało, to dwubiegunowość myślenia autora. Zero-jedynkowość i czarno-białość. Autor nie tylko nie darzy sympatią prac Disneya (jest to sygnalizowane wprost),ale utożsamia z nimi cały ogromny, ogólnoświatowy przemysł kina animowanego, który nie zalicza się do awangardy. Bagatelizuje więc jego rolę, wartość, jakość. Wszystko, co nie jest kinem autorskim, jest z gruntu złe. Oj, nieładnie, bardzo nieładnie.
Być może przemawia przeze mnie subiektywizm, ponieważ to nie moja bajka - dosłownie i w przenośni. W dodatku szukałam czegoś zupełnie innego (tak, dałam się nabrać na tytuł, szukając materiałów o światowej animacji, która to, drogi panie Giżycki, nie zaczyna się i nie kończy na Disneyu). Niemniej sztukę również kocham i dowiedziałabym się chętnie więcej o alternatywie animacyjnej, która jest i jednym i drugim - sztuką i filmem. Ale z własnej woli, nie z przypadku, niefortunnej kolizji z książką, obfitującej w rozczarowanie. Niemniej nie zakochałam się ani w tej pozycji, ani już na pewno nie w (zwodniczym) tytule. Starałam się, jednak podejście autora mnie nie przekonało, a wręcz zniechęciło do dalszego zgłębiania poruszanej przez niego tematyki.

• Z:STUDIA
  • Licencjat
  • Wiedza o literaturze/ media/ sztuka
  • Film animowany
  • Kino, animacja