Fotografia z lampą błyskową w praktyce

Wydawnictwo: Galaktyka
poradniki

Jeśli chodzi o robienie zdjęć z lampą umieszczoną z dala od aparatu, fotograf często waha się, od czego zacząć. Ma temat i znajduje się w ciekawej lokalizacji…, ale nie do końca wie, jak postępować. Jak powinien być ustawiony aparat? Jak skonfigurować lampę błyskową? Gdzie powinien zostać umieszczony flesz? W tej książce znany fotograf i instruktor, Neil van Niekerk odpowie na te ważne pytania, pokaże sposoby posługiwania się lampą zdjętą z aparatu w typowych sytuacjach.

NAJWAŻNIEJSZE TEMATY:
• Wybór sprzętu odpowiedniego do twoich potrzeb i możliwości finansowych
• Zrozumienie czynników umożliwiających kontrolowanie ekspozycji, mających wpływ na sposób rejestracji światła zastanego oraz błysku przy pracy z lampą w trybie manualnym i TTL
• Regulacja ustawień aparatu i lampy błyskowej w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów
• Korzystanie z trybu synchronizacji błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki, oraz sytuacje, kiedy należy tego unikać
• Dopasowywanie błysku do światła otoczenia niezależnie od tego, czy używasz flesza jako źródła światła głównego, czy wypełniającego
• Dobór trybu pracy lampy błyskowej (TTL lub manualnego) przy fotografowaniu scen oświetlonych światłem zastanym
• Sposoby wyzwalania jednego lub kilku fleszy umieszczonych z dala od aparatu
• Wybór sprzętu pozwalającego umieścić i zamocować lampę błyskową w dowolnym miejscu na planie zdjęciowym
• Modyfikowanie charakteru światła lampy błyskowej w celu uzyskania efektownych ujęć
• Przykłady sesji fotograficznych prezentujące techniki wykorzystania flesza zdjętego z aparatu przy robieniu portretów, w fotografii mody, podczas wykonywania zdjęć ślubnych i wiele więcej

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl/product,,532.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,532.html

zuzankawes | 2012-10-27

Koniec z wątpliwościami. Znaczenie światła w fotografii

- Popatrz, jakie fantastyczne światło! – to chyba najczęstsze zdanie, jakie słyszałam, przebywając z fotografującymi osobami. Niezależnie od tego, czy byli to amatorzy, czy profesjonaliści. Żadna z nich nie wątpiła, że światło ma olbrzymie znaczenie dla procesu robienia zdjęcia, a odpowiednio dobrane może zainspirować do zrobienia nie jednej fotki, a całej serii. Nie byle jakiej, dodajmy, bo ukazującej dany temat w sposób całkowicie odwrócony, inspirujący, wręcz nieziemski. Siła światła, umiejętność odpowiedniego wykorzystania go, to cechy, które mogą wpłynąć nie tylko na samą jakość zdjęcia, ale na sposób odbierania fotografii przez oglądających. Jeśli do tego fotografujący potrafi wykorzystać nie tylko światło ofiarowane mu przez naturę, ale i odpowiednio doświetlić fotografowany obiekt, do pełni szczęścia brakuje już tylko wyjątkowego pomysłu na to, jak ująć dany obraz i sprawić, by stał się ciekawy nie tylko dla nas...

Pawev | 2017-09-06
Przeczytana: 2015 rok