religia
Leszek Kos

Współczesne kryzysy w Kościele powodują, że wiele osób powoli traci do niego zaufanie. Owce zaczynają wierzgać i uderzają w swojego pasterza. Chrześcijanie, także w Polsce, staja na rozdrożu i nie wiedzą, co o tym myśleć. Ksiądz Robert Skrzypczak pisze o trudnych sprawach z właściwą sobie wnikliwością i swadą. Przekonuje, że chociaż fundamenty się chwieją, a owczarnię ogarniają płomienie,...

Ksiądz Robert Skrzypczak pisze o trudnych sprawach z właściwą sobie wnikliwością i swadą. Przekonuje, że chociaż fundamenty się chwieją, a owczarnię ogarniają płomienie, ciągle istnieje możliwość odnowy. Bo kryzys to niebezpieczeństwo i szansa zarazem.

Starałem się opisać mój Kościół według standardów Pawłowych, to znaczy "unikając postępowania ukrywającego sprawy hańbiące". Bez retuszu, ale i bez histerii, za to z augustyńską pokorą...
Autor

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=okladka&Id=60691

Zzyciaksiazek | 2015-07-29
Przeczytana: luty 2012

Mam mieszane uczucia co do „Chrześcijanina na rozdrożu” ks. Roberta Skrzypczaka. Przystępując do lektury spodziewałem się wejścia na neutralny grunt dyskursu. Bez wywodów w stylu „Kościół mówi A i tak ma być”, albo „Kościół mówi A, ale jak chcesz B, to rób co chcesz”. Ani skrajnego radykalizmu, ani skrajnego liberalizmu. Czekałem na rozmowę. Dialog.

Daleki jestem od negacji Kościoła, gdyż mam w nim miejsca, które są mi bliskie (np. dominikanie, twórczość ks. Halika, kilku znajomych duchownych), i pomimo słabości ludzi i pewnych poglądów, z którymi się nie zgadzam, próbuję szukać miejsc, gdzie duch chrześcijaństwa jest wciąż żywy.

Więcej: http://zzyciaksiazek.blogspot.com/2012/02/chrzescijanin-na-rozdrozu-polemika.html#more

Dahak | 2014-10-23
Przeczytana: 22 listopada 2014

Autor w sumienny i obiektywny sposób postarał się o wyjaśnienie przyczyn kryzysu wiary w kościele. Odnosząc się również do spraw bardzo wrażliwych, m.in. sprawa pedofilii. Starał się przedstawić rzeczywistą skalę problemu oraz jego ewentualne przyczyny, demaskując przy tym manipulacyjne działania mediów. Autor nie unika krytyki samej wspólnoty kościoła pokazując ewentualną drogę naprawy stanu rzeczy. Książka napisana bardzo rzetelnie z licznymi odnośnikami do dokumentów źródłowych.

wojcis | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Książka przejrzyście opisuje obecną sytuację w Kościele oraz podaje propozycje jak poradzić sobie z kryzysem - katechumenat i głoszenie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Polecam.

Dudzio | 2018-02-06
Suerte | 2017-08-24