Niedokończona gawęda

Wydawnictwo: Tower Press
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Anna

Wspominając Gdańsk jako Miasto i tak je nazywając, Kurecka czyni z niego - podobnie jak Grass - model świata. [...] nie pisze "barokowej", iluzjonistycznej powieści, lecz wywołuje fotografie pamięci, których wartość jest nieprzepłacona. Dowiadujemy się o takich szczegółach wystroju gdańskich ulic, umeblowaniu gdańskich mieszkań, sposobie bycia gdańskich obywateli, o jakich nam się nie śniło. [...] Inaczej oczywiście przedstawia się wojenna Warszawa. Ale i tutaj zamiar Kureckiej jest zupełnie niekonwencjonalny.

źródło opisu: Tower Press, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agnieszek | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 06 lipca 2015

Nie zdążyła, choć chciała wszystko ująć w pospiesznie zapisywanych słowach.
Lecz pośpiechu nie widać w lirycznym wprowadzeniu w dzieciństwo autorki przesycone nostalgią za porządkiem i pewnością. Cieniem kładzie się na nim śmierć i rozpacz po śmierci, ale istnieje przecież wciąż rodzina, bliskie sercu miasto, koleżanki, obowiązki, zwykła codzienność niosąca zapomnienie.

Detale przesądzają o niezwykłości tej prozy - niby przegadanej, zawiłej, a tak pełnej smaku i intymności. Pióro, które trzeba szybko schować, bo wstyd takim pisać, ciastka w najlepszych europejskich restauracjach, szofer, wreszcie wojna, kolejna śmierć - i w końcu śmierć oczekiwana, własna, niepozwalająca na dokończenie zapisków.

Warto poznać świat sprzed niemal wieku, Gdańsk - nie byle jakie miasto, świadomość kształtowaną w okresie II RP, swobodę Europejki w pamięci przebiegającej sprintem przez wojnę, zatrzymującej się tylko tu i tam, by sportretować domowego lekarza czy zaprzyjaźnionego restauratora. I...

Lolanta | 2014-01-31
Przeczytana: 27 listopada 2013