An Occurrence at Owl Creek Bridge

Wydawnictwo: Amazon, CreateSpace
horror
angielski
Immortalon

This anthology is a thorough introduction to classic literature for those who have not yet experienced these literary masterworks. For those who have known and loved these works in the past, this is an invitation to reunite with old friends in a fresh new format. From Shakespeare s finesse to Oscar Wilde s wit, this unique collection brings together works as diverse and influential as The Pilgrim s Progress and Othello. As an anthology that invites readers to immerse themselves in the masterpieces of the literary giants, it is must-have addition to any library.

źródło opisu: Amazon.com

Olsko_Ulrich | 2017-06-27
Przeczytana: 23 maja 2017

Zabawa z czasem, zabawa z czytelnikiem, zabawa z językiem. Bierce nie zawodzi. Nie da się napisać o tym opowiadaniu niczego, co nie byłoby dość niergrzecznym spojlerem, więc ograniczę się do silnej rekomendacji. Warto dla samej narracyjnej sztuczki! Przyjemny język, fascynująca dbałość o szczegół, doskonały pomysł. Wszystkie te elementy składają się na opowiadanie, które czytałam z zapartym tchem.

Co ciekawe na wielu obcojęzycznych forach i blogach miałam (nie)przyjemność poczytania o tym, jak czytelnicy miażdżą opowiadania Bierce'a. Wydaje się, że najbardziej uderza w nich absurd, dziwność którą widać w sposobie, w jaki autor postrzega świat. No cóż, każdy powinien przekonać się sam ;) Jak dla mnie - na wielki plus!

Kemot | 2017-11-21
Na półkach: E-book, Przeczytane