W stronę lepszych zdjęć

Full Frame
978-83-75791-94-5
fotografia, poradnik
sztuka

W stronę lepszych zdjęć nie jest typową książką o fotografowaniu. Tym bardziej nie jest to po prostu książka o fotografowaniu krajobrazu. Głównym jej celem jest pokazanie, w jaki sposób fotograf może doskonalić swoje umiejętności – niezależnie od ulubionej tematyki. Po osiągnięciu pewnego poziomu technicznego łatwo osiąść na laurach. Zadowoleni z własnych zdjęć przestajemy myśleć o konieczności rozwoju. Ale w fotografii – podobnie jak w innych dziedzinach sztuki – reguła: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” jest wyjątkowo aktualna.

David Noton w swojej nowej książce pokazuje, jak sam mierzy się z trudnymi i nietypowymi dla siebie tematami, gdzie szuka inspiracji, dlaczego stara się zawsze myśleć o kolejnych zdjęciach jako o wyzwaniu i jak próbuje walczyć z rutyną. Taka szczerość, zwłaszcza płynąca ze strony doświadczonego fotografa o uznanej reputacji, zaskakuje i zasługuje na najwyższe uznanie.

W stronę lepszych zdjęć to książka, która pozwoli lepiej fotografować wszystkim: od początkujących amatorów po doświadczonych profesjonalistów. Pełno tu interesujących uwag technicznych, spostrzeżeń ułatwiających komponowanie zdjęć, ciekawych wskazówek wynikających z wieloletniego doświadczenia.
Zamiast popełniać błędy typowe dla pokoleń fotografów, lepiej przeczytać, jak ich uniknąć i jak walczyć z utartymi przyzwyczajeniami.
Szczerze polecam.
Wojciech Tkaczyński

Moja pierwsza książka Czekając na światło i towarzysząca jej wystawa zdjęć odniosły sukces. Musiałem się sporo napracować, ale byłem bardzo zadowolony. Z tyłu głowy pojawił się jednak niepokojący głos. Nieustannie pytał: „Co dalej?”.

Postawiłem więc przed sobą ciężkie zadanie. Ktoś musiał to zrobić. Od czasu do czasu trzeba spojrzeć na własne zdjęcia z dystansu. Czy są naprawdę dobre? Jak wypada ich porównanie ze zdjęciami, które zrobiłem dziesięć lat wcześniej? Są lepsze? Gorsze? Inne? Roztrząsanie tego problemu nie zmieni co prawda losów świata, ale jeśli zamierzam rozwijać się jako fotograf, muszę to wiedzieć.

Oczywiście próba obiektywnej oceny własnych zdjęć przypomina Mission Impossible. Jednak musimy przez to przejść, by poprawiać swoje umiejętności fotograficzne. Zbyt łatwo popaść w rutynę wywołaną osiągniętym sukcesem. Zaczynamy patrzeć na świat i fotografować w bezpieczny sposób, prowadzący do przewidywalnych rezultatów. Doświadczenie to wspaniała rzecz. Bez dwóch zdań. Jeśli coś działa, nie warto tego naprawiać. Ale bez zmian fotografia zamiera. Wszystkie zdjęcia zaczynają wyglądać tak samo.

Książka W stronę lepszych zdjęć jest poświęcona właśnie owym zmianom; ewolucji wiodącej do lepszego ukazania głównego tematu zdjęć. Jej istnienie jest naczelnym tematem dyskusji fotografów, którzy odkryli, że na karcie pamięci da się również zapisać sens życia.

• Poznaj tajniki pracy jednego z najlepszych specjalistów w branży
• Weź udział w wyprawie Davida Notona do wielu różnych miejsc na całym świecie. Przyjrzyj się z bliska wyzwaniom, którym musiał stawić czoło
• Wczytaj się w szczegółowe opisy technik i sprzętu fotograficznego wykorzystywanego podczas wykonywania zdjęć
• Zapamiętaj wskazówki techniczne dotyczące postprodukcji
• Obejrzyj doskonałe fotografie będące inspiracją dla twoich prac

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl/product,,506.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,506.html

Dominik | 2017-07-29

"Podziwiajcie moje zdjęcia!" - tak w skrócie można określić tą książkę, która z poradnikiem ma niewiele wspólnego. Owszem, autor coś tam bąknie od czasu do czasu o jakieś przesłonie i "jakimś tam" obiektywie, ale wszystko ogranicza się do historyjek w jakich okolicznościach powstały jego zdjęcia. Każdy z opisów zaczyna się w podobnym schemacie: "Siedzę sobie przed komputerem. Patrzę w okno. Och, jaka ładna pogoda! Postanowiłem wybrać się do Boliwii..." Serio? To takie porady ma dla mnie jeden z czołowych fotografów krajobrazów? Jeśli chodzi o same porady to większość z nich to zwykłe ogólniki. Osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z fotografią będą się czuć trochę zagubione - dość mdłe opisy nie nakierują ich na prawidłową pracę z aparatem. Dla mnie ta książka jest ni to albumem, ni to poradnikiem. Sam David Noton mówił, że specjalnie na jej potrzeby odbył 10 długich podróży. Trudno mi w to uwierzyć. Mam wrażenie, że książka powstała zupełnie przypadkowo; w chwili gdy...

Mariusz Brząkalik | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Ja i mój canon, czyli jak napisać książkę o tym, że system jest nieważny, jednak na każdym kroku reklamować Canona.

Przyznam szczerze, że nieco się zawiodłem. Po bardzo pochlebnej recenzji w miesięczniku „Foto” i kilku dobrych opiniach sięgnąłem w końcu po tą książkę.
Niby zdjęcia ładne i czyta się przyjemnie, od razu widać, ze fotografia jest szczerą pasją autora i że ma on w tym temacie sporo do powiedzenia, jednak po kilku stronach już do końca nie umiałem się pozbyć wrażenia, że jest ta publikacja bardzo subiektywna. Za bardzo.
Autor, w którymś momencie stwierdza, że kłótnie Nikon vs Canon są głupie i że zamiast dyskutować trzeba brać aparat w ręce i robić zdjęcia, jednak sam sobie przeczy w zasadzie na każdej stronie wypisując peany na temat sprzętu drugiej z tych firm. Wolałbym, żeby jego uwaga koncentrowała się zgodnie jego słowami bardziej na fotografowaniu niż na „zwracających uwagę dużych, białych teleobiektywach.” Nawet dla mnie, osoby korzystającej z tego systemu...

czytambolubie97 | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Bardzo dobry poradnik, wiele można się z niego nauczyć, wieloma rzeczami można się zainspirować, czyta się lekko i z przyjemnością, wszystko jest dość porządnie wyjaśnione. Polecam fotografom amatorom, ale i nie tylko :)

hunter | 2017-11-08
Przeczytana: 29 grudnia 2017