Dom nie spełnionych marzeń

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Audat ar-ruh

Fragment książki:
"Wszyscy zachorowali na hiszpankę. Lekarz, który przyszedł do nich z wizytą ze zdziwieniem patrzył na jeden pokój, gdzie ustawiono pięć łóżek "kaliber cal i ćwierć", jedno obok drugiego. Stała tam szafa, taka jakie bywają w biurach, bez jednych drzwi, a w niej pełno najróżniejszych ubrań - nawet mundur policjanta z mosiężnymi guzikami. Na ścianie wisiała stara harmonia." (...)

źródło opisu: Cytat - fragment książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ola | 2017-09-12
Przeczytana: wrzesień 2008

Jedna z moich ulubionych książek z literatury arabskiej. Każdy szanujący się miłośnik literatury tego rejonu świata powinien znać Taqfika al-Hakima a już na pewno jego powieść "Dom niespełnionych marzeń" w świetnym tłumaczeniu profesora Janusza Daneckiego. Pisarz ten zalicza się bowiem do pionierów nowożytnej arabskiej powieści i dramatu.

"Dom niespełnionych marzeń" (w oryginale tytuł brzmi "Awdat ar-ruh" czyli "Powrót duszy") to powieść, która została wydana w 1933 roku. Jest to historia młodego człowieka, który przybył do wielkiego Kairu z prowincji aby się kształcić. Poznajemy warunki życia oraz zwyczaje Egipcjan z początku XX wieku. Tłem tej powieści jest egipska rewolucja z 1919 roku.

Autor w tej powieści porusza też kwestie patriotyzmu i świadomości przynależności do swojej ojczyzny.

"Dom niespełnionych marzeń" jest kopalnią wiedzy, z której czytelnik poznać może egipskie tradycje i zwyczaje ludowe (np. wiara w talizmany ochronne przed urokiem, sposoby w jakie panny z...

tracy61 | 2018-01-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane