6 (5 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Sforza, Jagiellonowie, renesans, Włochy
historyczna
Dzieckokwiatu

Biografia Bony Sforza d’Aragona, żony Zygmunta Starego, królowej Polski i wielkiej księżnej Litewskiej.

źródło opisu: opis własny

Jest ciekawie napisana, ale ze względu na przedstawienie całej sytuacji politycznej ówczesnej Polski niż samą biografię królowej. Oczywistą sprawą jest, że osoba rządząca/współrządząca państwem jest uwikłana w politykę i na tym tle będzie przedstawiana. Jednak po lekturze odniosłam wrażenie, że to nawet nie sprawowanie urzędu wzięło górę nad postacią Bony a cała otoczka. Wywody o sytuacji kraju i Europy, poselstwach, wszelkich zagrożeniach, urzędnikach i ich roli itd. zdominowało treść książki pozwalając na wyłonienie się z tego wszystkiego zaledwie częściowego obrazu silnej kobiety, osobowości swoich czasów.
Nie czuję się usatysfakcjonowana tą lekturą.

Dzieckokwiatu | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Niewielka formatem książeczka mieści się właściwie wszędzie, dlatego to ją przeczytałam w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o biografię tej niezwykłej osoby. No właśnie... W tej biografii Królowa Bona zajmuje dosyć poboczne miejsce, wiele mówi się natomiast o świecie, w którym żyła, o polityce, o urzędach, o tym, jak to bywało pół wieku przed, pół wieku po. Podsumowując: jest to ciekawa synteza pobytu Królowej Bony, ale jako biografia TAKIEJ postaci wypada raczej słabo.

krystyna kalinowska | 2012-03-19

Dobra i ciekawie napisana książka

pauluska94 | 2016-09-22
Przeczytana: 20 września 2016