Królowa Bona

Okładka książki Królowa Bona Marceli Kosman
Okładka książki Królowa Bona
Marceli Kosman Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Światowid [Książka i Wiedza] powieść historyczna
powieść historyczna
Światowid [Książka i Wiedza]
Książka i Wiedza
1971-01-01
1971-01-01
Sforza Jagiellonowie renesans Włochy

Jest ciekawie napisana, ale ze względu na przedstawienie całej sytuacji politycznej ówczesnej Polski niż samą biografię królowej. Oczywistą sprawą jest, że osoba rządząca/współrządząca państwem jest uwikłana w politykę i na tym tle będzie przedstawiana. Jednak po lekturze odniosłam wrażenie, że to nawet nie sprawowanie urzędu wzięło górę nad postacią Bony a cała otoczka. Wywody o sytuacji kraju i Europy, poselstwach, wszelkich zagrożeniach, urzędnikach i ich roli itd. zdominowało treść książki pozwalając na wyłonienie się z tego wszystkiego zaledwie częściowego obrazu silnej kobiety, osobowości swoich czasów.
Nie czuję się usatysfakcjonowana tą lekturą.

Niewielka formatem książeczka mieści się właściwie wszędzie, dlatego to ją przeczytałam w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o biografię tej niezwykłej osoby. No właśnie... W tej biografii Królowa Bona zajmuje dosyć poboczne miejsce, wiele mówi się natomiast o świecie, w którym żyła, o polityce, o urzędach, o tym, jak to bywało pół wieku przed, pół wieku po. Podsumowując: jest to ciekawa synteza pobytu Królowej Bony, ale jako biografia TAKIEJ postaci wypada raczej słabo.

Dobra i ciekawie napisana książka

Dobra i ciekawie napisana książka