Gryzonie Nieproszeni Goście

Wydawnictwo: Działkowiec
poradniki

Nornik polny zjada trawy, zboża, warzywa (chętnie marchew i buraki), rośliny cebulowe i bulwiaste. Jesienią i zimą żywi się ziarnem zbóż, nasionami chwastów, pędami, liśćmi i korzeniami różnych roślin, które wcześniej gromadzi w swych spiżarniach (może zebrać do 3 kg). zimą niszczy też drzewka w ogrodach pod śniegiem ogryza korę do wysokości pokrywy śnieżnej. Uszkodzone drzewka chorują i często są łamane przez wiatr. Mysz polna wiosną je młode trawy, warzywa i rośliny ozdobne, latem żywi się owocami, a jesienią i zimą a nasionami, korą drzew, korzeniami, bulwami i cebulami (także w przechowalniach). Mysz zaroślowa wiosną i latem zjada korzenie i pędy młodych roślin, jesienią a nasiona, a przez cały rok kłącza, bulwy i korzenie (także w przechowalniach). Jada też owady. Karczownik ziemnowodny żywi się korzeniami, kłączami i cebulami. Kopiąc korytarze wzdłuż rzędów roślin, niszczy je. zimą przegryza korzenie nawet starszych drzew, ogryza korę z korzeni i szyjki korzeniowej.