Dlaczego wierzę. Życie jako dowód wiary

Tłumaczenie: Monika Wójcik
Wydawnictwo: Święty Stanisław
Perche credo. Una vita per rendere ranione della fede
978-83-7422-248-8
religia
Mallwa

Vittorio Messori (1941), świadomy tego, że życie "albo się przeżywa, albo się je pisze", zawsze poszukiwał odosobnionego miejsca, w którym mógłby zastanawiać się, jak przekonać, że nadzieja istnieje, że jest uzasadniona, że człowiek wierzący to nie naiwniak; że "chrześcijanin to nie kretyn". Messori jest najpopularniejszym katolickim pisarzem o międzynarodowej sławie, przeprowadził między innymi dwa wywiady z ostatnimi papieżami. A przecież nie urodził się katolikiem. Rodzina i szkoła uczyniły z niego antyklerykała i racjonalistę, wywodzącego się z surowej turyńskiej szkoły. Potem jednak, latem 1964 roku wydarzyło się coś nieoczekiwanego: poznał Ewangelię, której poświęcił badania swojego życia; Ewangelię, która "nawróciła" go jakby siłą. Książka ta - która jest historią życia, ale także refleksją o ogromnej wartości kulturalnej - jest między innymi odpowiedzią na dzisiejsze pamflety, w których oskarża się o ciemnotę i brak inteligencji ludzi mających jeszcze odwagę mówienia, że są osobami wierzącymi. Wyznanie przepełnione erudycją, ale także doświadczeniem, naznaczone wielkim człowieczeństwem.

źródło opisu: strona wydawnictwa

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Felzmann | 2014-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2014

Messori może zagadać każdego człowieka na śmierć. Doceniam jego erudycję, ale wydaje mi się, że pozycja ta jest właściwie tylko dla wierzących. Ateista nie znajdzie w niej nic, co mogłoby skłonić go do przemyśleń.
Jak można zachwycać się Pascalem, skoro jego "zakład" oparty jest na fałszywych przesłankach?
Uważam, że to może być wspaniała książka dla wszystkich schorowanych, cierpiących, wszelkiej maści impotentów, i ludzi szukających nadziei ( od razu uprzedzam ataki - sam taki bywam i tak skończę, bo to los każdego człowieka. Nie mam z tym problemu), którzy jednak nie są zbytnio otrzaskani zn tematem.

Mallwa | 2012-03-31
Przeczytana: 31 marca 2012

'Dlaczego wierzę', pytanie czy stwierdzenie?
Z pewnością nie tylko Messori zadaje sobie takie pytanie, razem z nim pytam o to codziennie samą siebie tak jak i przypuszczalnie większość wierzących. 'W Kogo wierzę?', 'Jak wierzę?', 'Czy wierzę wystarczająco mocno?'. Messori z całym bagażem doświadczeń z młodości, ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, potrafi odpowiedzieć na każde pytanie. Oprócz jednego, jak dochodzę do wniosku po tej lekturze.
Nie potrafi chyba nawet samemu sobie wytłumaczyć jak to się stało, że z ateisty i racjonalisty stał się chrześcijaninem. Krąży wokół tematu, tworzy setki dygresji, ale nie podaje nam na tacy odpowiedzi jak stało się, że pewnego dnia 'obudził się' katolikiem. Możliwe, że nie chce aby czytelnik, szczególnie niewierzący lub sceptyk, mógł wziąć go za, jak to określił Messori pod koniec wywiadu, 'kretyna'.
Podaje on tutaj mnóstwo odpowiedzi na pytania nurtujące zarówno wierzących jak i niewierzących, swoim życiem jak w tytule, daje dowód...

Kamil | 2015-04-29

Wywiad rzeka ze znanym w Polsce autorem Czarnych Kart Kościoła i Opinii o Maryi. Pierwsza część rozmowy ma charakter bardzo osobisty. Messori opisuje swoje dzieciństwo, swój młodzieńczy ateizm i późniejsze nawrócenie (w 1964 roku, w wieku 23 lat) oraz jego powody. Ciekawa jest charakterystyka jego wczesnego stosunku do katolików, których postrzegał w następujący sposób: Katolików identyfikowałem z autokarem oraz suchym prowiantem zabieranym na parafialną wycieczkę; odpychającym zapachem stęchłego jedzenia na prowadzonych przez duchownych stołówkach; zabobonnym oddawaniu czci świętemu Antoniemu, Januaremu i ojcu Pio; retoryką dobrych uczuć; piosenkami, których nie dało się słuchać; gitarami grup Akcji Katolickiej; drętwymi dowcipami w zakrystii; spoconym księdzem wciśniętym w czarną sutannę…. Ten obraz młodych katolików jest bardzo popularny zarówno w rzeczywistych odczuciach ludzi, jak i w popkulturze, co jest smutnym świadectwem na to, jak daleko odeszła wiara rzymska od...

lubo | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bez propagandy i fanatyzmu, próbuje wyjaśnić czytelnikowi czym dla niego jest łaska wiary. Nie potępia ale tez nie pozostawia bez krytyki kwestii z którymi sie ńie zgadza. Książka, która mnie poruszyła i dodała odwagi do obrony tego w co wierze.

Piotr | 2016-06-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia