Dni powszednie państwa Kowalskich

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Emsi | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 września 2016

"DNI POWSZEDNIE PAŃSTWA KOWALSKICH"
Cudowna opowieść o... walce płci. Pani Kowalska pięknie reprezentuje sobą i swym stylem bycia niezaprzeczalną, choć momentami stereotypową kobiecość, zaś pan Kowalski swym pragmatyzmem próbuje ugasić jej niemęskie odrealnienie.
W dobie sporów o płeć i jak charakter mogą zabrzmieć bardzo konserwatywnie, jednak każde z nich ma atrybuty odpowiednie dla siebie i swojej części społeczeństwa.
Czym jest życie? Pracą, rachunkami, polityką? Czy może obiadem, miłością i słodką codziennością?
Co jest ważne? Problemy ekonomiczne kraju i świata, czy podlewanie domowych kwiatów?
Czy warto cieszyć się drobiazgami z życia rodzinnego, nową pelerynką i wysokimi botkami, czy może lepiej skupić się na uważnym studiowaniu gazety codziennej?
Każde z państwa Kowalskich odowiedziałoby na te pytania na swój własny sposób.

Wydaje mi się, że mimo upływu czasu powieść jest niezwykle aktualna, problemy małżeńskie jakie były w latach 30., takie są i teraz; w...

Bilbo | 2012-03-10
Przeczytana: 08 marca 2012

Oto państwo Kowalscy. Wpraszamy się do nich bez ich wiedzy i zgody. Podglądamy - co jest w dzisiejszych czasach takie modne i powszednie. Chociaż może to złe słowo, bo nie tyle podglądamy, co podsłuchujemy.
A małżonkowie nie milczą. Przeciwnie. Każdy temat jest dobry do rozmowy, przy czym skrajnie różne charaktery Ireny i Pawła doprowadzają najczęściej do kłótni. Pieprzu i smaczku dodają całości postacie epizodyczne, ale bardzo wyraźne: w tym teściowa, która jest mistrzynią wbijania szpilek w sposób niedostrzegalny acz bolesny. Nie można zapomnieć też o cioci-Jabłoni, która swoją wizytą w domu państwa Kowalskich burzy cały ustalony porządek (swoją drogą, to jeden z moich ulubionych odcinków).
Całość rozgrywa się na przestrzeni 15 miesięcy, każdy z odcinków stanowi samodzielną jednostkę, ale wszystkie łączą się w spójną historię. Nie będę jej opowiadać, bo to trzeba przeczytać :)

Bardzo podoba mi się poczucie humoru Kuncewiczowej, zmysł obserwacji i umiejętność charakteryzowania...

Kuro Neko | 2017-05-21
Ewa Geris | 2015-11-24