Demian. Dzieje młodości Emila Sinclaira

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7,65 (400 ocen i 35 opinii)
tłumaczenie
Maria Kurecka
Demian
Herman Hesse
takisobiejac

Inne wydania

"Nie pragnąłem przecież nic więcej niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć. Czemuż było to tak bardzo trudne?"

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1968

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Sklep

Wakacje
Nina Majewska-Brown

7,48 (31 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Cinnamon | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Pierwszy raz zachwyt odbiera mi słowa. To moje pierwsze spotkanie z Hessem. "Demian" to książka-przewodnik dla tych, którzy dążą do rozwoju wewnętrznego i wzbogacenia duszy. Wiele idei zawartych w książce już wcześniej się gdzieś we mnie rodziło, jednak nigdy - aż do tej pory - nie zostało ujęte w słowa i konkretne myśli. Autor użył przepięknego języka, do opisania wartości, które chciał przekazać. Podobno zainspirowany był trochę Jungiem. Polecam tę lekturę (banalnie brzmi moja recenzja, ale w wypadku "Demiana" wszystko, co zostanie powiedziane, będzie banałem).

Fryzzzi | 2011-01-05
Przeczytana: grudzień 2010

Książka, która ubrała w słowa moje myśli, pokazała, że moje indywidualne prawdy, które kreują określają mnie i dzięki temu mają tą nesamowitą wartość. Powieść Hessego pozwoliła mi także spojrzeć bardziej ludzkim,a mniej konserwatywnym okiem na sprawy związane z Bogiem. Polecam każdemu, kto dorasta, lub wciąż chce sie rozwijać.

Citizen_Erased | 2010-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2010

"Moja to była sprawa uporać się z samym sobą i znaleźć własną drogę, a wywiązałem się z tego źle, jak większość tych, których dobrze wychowano."

Powieść o poszukiwaniu swojej drogi, przecieraniu szlaków życia. Cofanie się do początków, do pierwszych, dziecinnych kroków.

Sinclair- narrator opowiadania stwarza opowieść o swoim dorastaniu, i chociaż mówi o sobie, pierwszeństwo oddaje Demianowi- tajemniczemu chłopcu, który staje się jego duchowym przewodnikiem i metaforycznie prowadzi bohatera do urzeczywistnienia jego losu.

Hesse przedstawił uduchowioną drogę wgłąb samego siebie.
Pełna jest wizji, znaków. Powieść zaskakująca swą symboliką i klimatem.
Wyczuwalna jest pewna oniryczność, autor kroczy bezwiednie między rzeczywistością podszytą sennym, tajemniczym tłem.
Brak tutaj wielkich zabiegów, nic nie jest tworzone na siłę, wizyjność tworzona jest sama z siebie, wydobywa się, czuć ją.
Znaczące są słowa, obrazy- mała odyseja do prawdy swojej duszy.
Wydaje się, że pełno tu snu na...

Kolejna rewelacyjna ksiazka autora z ktorej mozna tak wiele wyciagnac dla siebie. Jest to powiesc niezwykle madra i pouczajaca, przede wszystkim dla ludzi poszukujacych swojej drogi, sensu zycia oraz egzystecji. Prawda jest taka ze wielu ludzi zyje tak jak im to nakazano, nauczono ich, nie wielu tak naprawde przeciwstawia sie temu szukajac wlasnej drogi myslac ze zycie jest tylko tu na ziemi a dusza nie istnieje. Ja mysle ze kazdy z nas jest wyjatkowy i kazdy ma jakas misje do spelnienia, dlatego czytajac litereature Hermana Hesse mozemy wiele sie nauczyc, gdyz rowniez on byl poszukiwaczem ktory poprzez swoja literature otwiera nam oczy i poszerza horyzonty. Widze w nim wiele wspolnego ze mna gdyz i ja poszukuje wlasnej drogi i przewodnikow duchowych ktorzy mi w tym pomoga, dla mnie jednym z nich jest Herman Hesse i ksiazka "Demian"

Polecam rowniez ksiazke "Siddhartha" naprawde rewelacyjna.

wymazana | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka dla tych, którzy szukają w literaturze znaku, a może zapewnienia, że nie są sami z swoją wyjątkowością na tym świecie :)
Także dla tych, którzy doceniają rolę przyjaciół lub przewodników w swoim życiu, oraz po prostu ciekawi są powieści tzw. inicjacyjnej, czyli o dojrzewaniu.
A po trzecie, to książka egzystencjalna - czyli poznajemy bohatera bardzo subiektywnego i bardzo od wewnątrz.

Ewa | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Interesująca lektura o dojrzewaniu i przyjaźni. Jedna z niewielu, która podejmując ten zdawałoby się trywialny temat, traktuje go z powagą, łącząc z psychologią i filozofią. Młody człowiek poszukuje nie tyle sensu życia, ale raczej autorytetu. Znamienne jest, że nie odnajduje go w domu rodzinnym, szkole ani w kościele. Z rozmów z bliskimi kolegami wyłania się obraz nowego, potężnego boga, który rodząc się, zniszczy stary świat. Związek z Demianem i jego matką nadają życiu Sinclaira wymiaru mistycznego. Te głębokie i intensywne przeżycia wewnętrzne zbiegają się z wybuchem wojny. Jej niszczycielska siła kładzie kres przyjaźni i niewinnemu czasowi dojrzewania.
Książka napisana jest przepięknym językiem. Czyta się ją z ogromną przyjemnością.

monika | 2010-08-21
Przeczytana: 2008 rok

Herman Hesse „Demian”
Hesse należy do czołówki klasyki literatury i czytając jego powieści na nowo sobie uświadamiam, dlaczego. Jego słowa płyną, to świetne pisarstwo, strawa dla ducha i smaku literackiego. Jego literatura jest po prostu piękna.
„Demian” jest dla mnie osobiście pozycją niezwykle ważną, a to między innymi dlatego, że, można powiedzieć, książka sama mnie znalazła dokładnie w momencie, w którym powinna. Wracam do niej niejednokrotnie, albo we fragmentach, albo po to, by zanurzyć się w całość.
Hesse przedstawia nam historię dojrzewania chłopca, pisaną już z perspektywy dorosłego mężczyzny. Poznajemy postać Sinclaira ( n.b. to pseudonim artystyczny samego pisarza) w momencie, w którym przestaje być dzieckiem, wchodzi w świat dorosłych. Na tej drodze spotyka swojego przyjaciela i przewodnika, Demiana, który pomaga odnaleźć mu własną drogę w życiu. Jest to droga duchowa, dzięi której chłopiec zaczyna rozumieć zmiany zachodzące w nim samym, dostrzega przemijalność świata i...