Okładka książki Demian. Dzieje młodości Emila Sinclaira

Herman Hesse
typ
papier
takisobiejac
7,6 (344 ocen i 26 opinii)

Opis książki

"Nie pragnąłem przecież nic więcej niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć. Czemuż było to tak bardzo trudne?"

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1968

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Cinnamon | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Pierwszy raz zachwyt odbiera mi słowa. To moje pierwsze spotkanie z Hessem. "Demian" to książka-przewodnik dla tych, którzy dążą do rozwoju wewnętrznego i wzbogacenia duszy. Wiele idei zawartych w książce już wcześniej się gdzieś we mnie rodziło, jednak nigdy - aż do tej pory - nie zostało ujęte w słowa i konkretne myśli. Autor użył przepięknego języka, do opisania wartości, które chciał przekazać. Podobno zainspirowany był trochę Jungiem. Polecam tę lekturę (banalnie brzmi moja recenzja, ale w wypadku "Demiana" wszystko, co zostanie powiedziane, będzie banałem).

Fryzzzi | 2011-01-05
Przeczytana: grudzień 2010

Książka, która ubrała w słowa moje myśli, pokazała, że moje indywidualne prawdy, które kreują określają mnie i dzięki temu mają tą nesamowitą wartość. Powieść Hessego pozwoliła mi także spojrzeć bardziej ludzkim,a mniej konserwatywnym okiem na sprawy związane z Bogiem. Polecam każdemu, kto dorasta, lub wciąż chce sie rozwijać.

Citizen_Erased | 2010-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2010

"Moja to była sprawa uporać się z samym sobą i znaleźć własną drogę, a wywiązałem się z tego źle, jak większość tych, których dobrze wychowano."

Powieść o poszukiwaniu swojej drogi, przecieraniu szlaków życia. Cofanie się do początków, do pierwszych, dziecinnych kroków.

Sinclair- narrator opowiadania stwarza opowieść o swoim dorastaniu, i chociaż mówi o sobie, pierwszeństwo oddaje Demianowi- tajemniczemu chłopcu, który staje się jego duchowym przewodnikiem i metaforycznie prowadzi bohatera do urzeczywistnienia jego losu.

Hesse przedstawił uduchowioną drogę wgłąb samego siebie.
Pełna jest wizji, znaków. Powieść zaskakująca swą symboliką i klimatem.
Wyczuwalna jest pewna oniryczność, autor kroczy bezwiednie między rzeczywistością podszytą sennym, tajemniczym tłem.
Brak tutaj wielkich zabiegów, nic nie jest tworzone na siłę, wizyjność tworzona jest sama z siebie, wydobywa się, czuć ją.
Znaczące są słowa, obrazy- mała odyseja do prawdy swojej duszy.
Wydaje się, że pełno tu snu na jaw...

wymazana | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka dla tych, którzy szukają w literaturze znaku, a może zapewnienia, że nie są sami z swoją wyjątkowością na tym świecie :)
Także dla tych, którzy doceniają rolę przyjaciół lub przewodników w swoim życiu, oraz po prostu ciekawi są powieści tzw. inicjacyjnej, czyli o dojrzewaniu.
A po trzecie, to książka egzystencjalna - czyli poznajemy bohatera bardzo subiektywnego i bardzo od wewnątrz.

monika | 2010-08-21
Przeczytana: 2008 rok

Herman Hesse „Demian”
Hesse należy do czołówki klasyki literatury i czytając jego powieści na nowo sobie uświadamiam, dlaczego. Jego słowa płyną, to świetne pisarstwo, strawa dla ducha i smaku literackiego. Jego literatura jest po prostu piękna.
„Demian” jest dla mnie osobiście pozycją niezwykle ważną, a to między innymi dlatego, że, można powiedzieć, książka sama mnie znalazła dokładnie w momencie, w którym powinna. Wracam do niej niejednokrotnie, albo we fragmentach, albo po to, by zanurzyć się w całość.
Hesse przedstawia nam historię dojrzewania chłopca, pisaną już z perspektywy dorosłego mężczyzny. Poznajemy postać Sinclaira ( n.b. to pseudonim artystyczny samego pisarza) w momencie, w którym przestaje być dzieckiem, wchodzi w świat dorosłych. Na tej drodze spotyka swojego przyjaciela i przewodnika, Demiana, który pomaga odnaleźć mu własną drogę w życiu. Jest to droga duchowa, dzięi której chłopiec zaczyna rozumieć zmiany zachodzące w nim samym, dostrzega przemijalność świata i uc...

Bonhart | 2012-04-15

Wspaniała, przepełniona humanistycznym duchem i pisana delikatnym, niemal baśniowym stylem powieść w konwencji "Bildungsroman". Opowiada o zmaganiach z rodzącą się do życia indywidualnością, walce o własną drogę i powołanie - jak wiadomo, Hesse celował w takiej literaturze. Smutne, bo kończy się ją ze świadomością, że taka powieść mogła powstać tylko przed wojną.

Amarcord | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest w tej powieści, w istocie pięknej i prawdziwej, coś irytującego.
Rozwój i duchowa przemiana bohatera fascynuje i każdy myślący człowiek odnajduje w nim część siebie samego.
Nawet owo biało-czarne, oparte na skrajnościach, postrzeganie świata jest tak charakterystyczne dla młodzieńczej wrażliwości - jeśli ktoś był kiedyś młody, to na pewno wie, że kochać można tylko na zabój, tak samo jak nienawidzić.
Ciekawie również czyta się o wpływie mieszczańsko-religijnego społeczeństwa na rozwój jednostki, na stek absurdalnych dogmatów, które społeczeństwo to wpajało młodzieży do głów.
A jednak cel, do jakiego zmierza Sinclair, nie przekonał mnie. Jego rozwój jakby zatrzymał się w połowie. Nie potrafił zupełnie wyzbyć się zabobonu, mitologii. Owe motywy jakby parapsychiczne, telepatyczne, cały ten wątek wspólnoty ludzi obdarzonych piętnem Kaina - to wszystko nieco mnie zniesmaczyło.
Nie jest to moja ulubiona realizacja Nietzscheańskiego ideału.
A może po prostu ta powieść mocno się zestarzał...

Bonhart | 2012-04-15

basklar | 2011-05-04

Może nie lepsza niż "Steppenwolf," lecz ze względu na treść bliższa mojemu sercu.

Kamila | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Jest to najpiękniejsza książka, jaką czytałam. Książka o dojrzewaniu, przyjaźni, miłości, a przede wszystkim o poznawaniu samego siebie. "Demian" cały przesiąknięty jest czymś niespotykanym i magicznym. Czytając, miałam też wrażenie, że wszystko co sobie kiedyś powiedziałam, wszystkie zalążki tego w co wierzyłam- tu i teraz, w tej książce, odnalazły swe dopełnienie.

"Miłość nie powinna prosić- mówiła- ani żądać. Miłość musi posiadać siłę, dzięki której dojdzie sama w sobie do pewności. I wtedy nie ją cokolwiek ciągnąć będzie, lecz ona będzie przyciągać."

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica