Demian. Dzieje młodości Emila Sinclaira

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Demian
Herman Hesse
takisobiejac

"Nie pragnąłem przecież nic więcej niż żyć tym, co samo chciało ze mnie się wydobyć. Czemuż było to tak bardzo trudne?"

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1968

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Opinie czytelników (1921)
książek: 1988
Ola | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Kolejna książka wysłuchana w formie audiobooka. Hesse to dla mnie mistrz. Geniusz. W rankingu moich ulubionych autorów wysunął się zdecydowanie na pierwsze miejsce. Znajomość ludzkiej psychiki, umiejętność ubrania myśli w słowa i opowiedzenia o przeżywaniu i odczuwaniu oraz trafność spostrzeżeń powaliły mnie na kolana. Słuchałam i nie mogłam uwierzyć, że skomplikowane procesy psychiczne można tak prosto i wprost przedstawić w powieści. Do tego trzeba mieć naprawdę wielki talent i Hesse ten talent otrzymał w darze. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo to książka trochę projekcyjna. Co drugie zdanie jest o Tobie, o mnie, o każdym. Arcydzieło. Hesse - Mistrz!

Katarzyna Bartnicka | 2018-01-21
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Wspaniałe
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Jest to niezwykła książka. Powieścią, w której autor przez harmonijność czy wręcz eufeniczną narrację stworzył dzieło doskonałe. Jest to opowieść wielowarstwowa oparta na symbolice ukrytych znaczeń. I taki o to sposób poznajemy bohatera, który przechodzi najważniejszy w życiu okres, w którym dokonuje się przemiana: dojrzewanie. Ten niewątpliwie bolesny rytuał inicjacji, którego droga wiedzie przez bunt, pokonywanie własnych słabości i przekraczanie granic prowadzi naszego bohatera do miejsca, gdzie pogodzony sam se sobą, ze swoja odmiennością i samotnością odnajduje Boga. Boga, który również jest drogą, tym razem do absolutu.

Tomasz Wojewoda | 2018-03-12
Przeczytana: 10 marca 2018

PRZEWODNIK PO ZAKAMARKACH UMYSŁU

Przystępując do lektury „Demiana”, obawiałem się tego, co krytycy najczęściej zarzucają powieściom Hermanna Hessego (1877-1962), a mianowicie przeintelektualizowania i zbyt nachalnego mistycyzmu. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. „Demian” to wspaniała opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu samego siebie, umacnianiu samoświadomości. Opowieść, która wzrusza i inspiruje. Klasyczny przykład bildungsroman, czyli tzw. powieści inicjacyjnej.

W powieści Hessego narratorem jest niejaki Emil Sinclair, który, z perspektywy dojrzałego już człowieka, opowiada swoje losy począwszy od wczesnego dzieciństwa aż do lat studenckich, przerwanych wybuchem pierwszej wojny światowej. Wychodzi bowiem z założenia, że historia każdego człowieka jest „wieczna i boska”, a przez to godna bycia opowiedzianą, a także dlatego, że „wyjaśnić samego siebie każdy może tylko sam”. Sinclair od najmłodszych lat przeczuwał istnienie dwóch światów – pierwszy z nich to świat jego...

Cinnamon | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Pierwszy raz zachwyt odbiera mi słowa. To moje pierwsze spotkanie z Hessem. "Demian" to książka-przewodnik dla tych, którzy dążą do rozwoju wewnętrznego i wzbogacenia duszy. Wiele idei zawartych w książce już wcześniej się gdzieś we mnie rodziło, jednak nigdy - aż do tej pory - nie zostało ujęte w słowa i konkretne myśli. Autor użył przepięknego języka, do opisania wartości, które chciał przekazać. Podobno zainspirowany był trochę Jungiem. Polecam tę lekturę (banalnie brzmi moja recenzja, ale w wypadku "Demiana" wszystko, co zostanie powiedziane, będzie banałem).

Northman | 2018-01-28
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Rzecz o dojrzewaniu i samo-rozwoju...

Hesse to autor wcale nie łatwy, lecz przez to wyjątkowy. Noblista, którego każdej książce warto przyjrzeć się bliżej, poświęcić każdej nieco uwagi i ze wspomnianą uwagą czytać. Dla niektórych to może być nudne, wiem... Jeśli macie jednak nieco czasu, i uwagi do poświęcenia lekturze... ;)

"Demian" to książka o dojrzewaniu, o rozwoju samego siebie, takim od wewnątrz... Temat ciekawy i, czy tego chcemy czy nie, na pewnym etapie życia dotykający każdego z nas. Hesse dał nam do ręki literacką duchową podróż pełną stawianych pytań i uzyskanych na nie odpowiedzi. Proces ten nie jest łatwy, jednak wnioski z niego płynące tchną spokojną pewnością, słusznością... dają do myślenia, czy to na gruncie samej lektury, czy w chwili autorefleksji nad samym sobą - a zatem podstawowy i najważniejszy cel każdej książki, refleksja tuż po lekturze, osiągnięto ;) (i to na piątkę z plusem).

Szkoda trochę, że tak późno odkryłem tego autora. Książki z głębią są...

Lea | 2017-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2017

Demian to charyzmatyczny indywidualista, który pewnego dnia zjawia się w życiu narratora tej powieści, by na zawsze zmienić jego postrzeganie świata.
Bardzo wartościowa i głęboka książka. Dałabym jej gwiazdkę więcej, ale momentami jest przekombinowana (tak trochę... wysilona?). Jednak na pewno jest to pozycja godna polecenia.

Fryzzzi | 2011-01-05
Przeczytana: grudzień 2010

Książka, która ubrała w słowa moje myśli, pokazała, że moje indywidualne prawdy, które kreują określają mnie i dzięki temu mają tą nesamowitą wartość. Powieść Hessego pozwoliła mi także spojrzeć bardziej ludzkim,a mniej konserwatywnym okiem na sprawy związane z Bogiem. Polecam każdemu, kto dorasta, lub wciąż chce sie rozwijać.

Kolejna rewelacyjna ksiazka autora z ktorej mozna tak wiele wyciagnac dla siebie. Jest to powiesc niezwykle madra i pouczajaca, przede wszystkim dla ludzi poszukujacych swojej drogi, sensu zycia oraz egzystecji. Prawda jest taka ze wielu ludzi zyje tak jak im to nakazano, nauczono ich, nie wielu tak naprawde przeciwstawia sie temu szukajac wlasnej drogi myslac ze zycie jest tylko tu na ziemi a dusza nie istnieje. Ja mysle ze kazdy z nas jest wyjatkowy i kazdy ma jakas misje do spelnienia, dlatego czytajac litereature Hermana Hesse mozemy wiele sie nauczyc, gdyz rowniez on byl poszukiwaczem ktory poprzez swoja literature otwiera nam oczy i poszerza horyzonty. Widze w nim wiele wspolnego ze mna gdyz i ja poszukuje wlasnej drogi i przewodnikow duchowych ktorzy mi w tym pomoga, dla mnie jednym z nich jest Herman Hesse i ksiazka "Demian"

Polecam rowniez ksiazke "Siddhartha" naprawde rewelacyjna.

Mimetyczka | 2010-12-29
Przeczytana: 15 grudnia 2010

"Moja to była sprawa uporać się z samym sobą i znaleźć własną drogę, a wywiązałem się z tego źle, jak większość tych, których dobrze wychowano."

Powieść o poszukiwaniu swojej drogi, przecieraniu szlaków życia. Cofanie się do początków, do pierwszych, dziecinnych kroków.

Sinclair- narrator opowiadania stwarza opowieść o swoim dorastaniu, i chociaż mówi o sobie, pierwszeństwo oddaje Demianowi- tajemniczemu chłopcu, który staje się jego duchowym przewodnikiem i metaforycznie prowadzi bohatera do urzeczywistnienia jego losu.

Hesse przedstawił uduchowioną drogę wgłąb samego siebie.
Pełna jest wizji, znaków. Powieść zaskakująca swą symboliką i klimatem.
Wyczuwalna jest pewna oniryczność, autor kroczy bezwiednie między rzeczywistością podszytą sennym, tajemniczym tłem.
Brak tutaj wielkich zabiegów, nic nie jest tworzone na siłę, wizyjność tworzona jest sama z siebie, wydobywa się, czuć ją.
Znaczące są słowa, obrazy- mała odyseja do prawdy swojej duszy.
Wydaje się, że pełno tu snu na...

Przeczytana: 09 marca 2015

Polecam rowniez ksiazke "Siddhartha" naprawde bardzo dobra.

zobacz kolejne z 1911