20833881
czasopisma
Snoopy

Książki na braczek rzucony na rynek Konsumpcjo umiłowana! Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Ameryka odpowiada na kryzys i tęskni za rajem rozpasania Szczygieł zostaje patriotą Polak we mnie zmartwychwstał - wyznaje Naczelny Czechofil Kraju Moda - maszyna do podtrzymywania sensu A jeśli cały jej pusty blichtr jednak zaspokaja najgłębsze potrzeby ludzkości? O...

Książki na braczek rzucony na rynek

Szczygieł zostaje patriotą

Polak we mnie zmartwychwstał - wyznaje Naczelny Czechofil Kraju

Moda - maszyna do podtrzymywania sensu

A jeśli cały jej pusty blichtr jednak zaspokaja najgłębsze potrzeby ludzkości?

O dyskretnym uroku luksusu

A ściślej - o iluzji, którą kusi świat wielkich marek, pisze Marek Bieńczyk

Hrabia Esterházy strzela bramki

Z najsłynniejszym węgierskim pisarzem o światopoglądowej wojnie domowej rozmawia Piotr Buras

Nirwana Terzaniego

Jak żył i umarł włoski reporter nr 1, pisze Miłada Jędrysik

Wojak Szwejk idzie do banku

Czy da się wytłumaczyć wyzwania stojące przed Wall Street, sięgając do Starego Testamentu, Platona i Kanta?

Wielkie żarcie do czytania

O tajemnicach francuskiej kuchni przed Balzakiem i po nim oraz o jej związkach z władzą i pieniędzmi pisze Wojciech Nowicki

Przepisy z książek, ale nie kucharskich

Magdalenki Prousta, makaron Lampedusy, bulion Huysmansa, kanapka Allena i czekolada Colette

Nowe opowiadanie Etgara Kereta

Premierowy utwór wybitnego izraelskiego pisarza z tomu, który ukaże się w Polsce wiosną. "Jakie jesteś zwierzę?"

Rudnicki czyta, jak zostaje się papieżem

Od miejsca urodzenia Ratzingera (Marktl) do miejsca narodzin Hitlera (Braunau) jest 30 km. A ile jest z Wadowic do Oświęcimia? No właśnie. Ukazują się wspomnienia brata Benedykta XVI

Spielberg królowej Wiktorii

Był twórcą kultury masowej, zanim pojawiły się środki masowego przekazu. O 200-latku Charlesie Dickensie pisze Jerzy Jarniewicz

Jeden dzień z życia pisarza

O której wstawał Chandler, co pił Lowry, jak podróżował Iwaszkiewicz, jaką metodę ma Pynchon, co oglądał Białoszewski w Nowym Jorku, czego Joyce szukał na dworcach

Człowiek, który był tekstem

Wszystko, czego się tknął, stawało się czystą literaturą. O wydanym po 30 latach "Tajnym dzienniku" Mirona Białoszewskiego pisze Tadeusz Sobolewski

Kochasz dzieci, to je postrasz

O pożytkach z makabresek dla dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem ponurej tradycji anglosaskiej, pisze Michał Rusinek

Pochwała kruka i wrony

Nikt ich nie lubi przez Żeromskiego, a przecież spośród ptaków tylko one potrafią się bawić - pisze Adam Wajrak

Bestia ubita!

Z Krzysztofem Bartnickim, który przełożył najtrudniejszą książkę świata - "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a - rozmawia Katarzyna Bielas

Bóg, orgazm, ojczyzna

Maria Nurowska, najpopularniejsza na świecie polska pisarka, to królowa łatwych pocieszeń

Mordor nasz codzienny

Powieść telewizyjna na czas zwolnień w korporacjach, czyli Krzysztof Varga o nowym serialu "Iluminacja"

A także:

Premiery na wiosnę

Książki m.in. Sebalda, Updike'a, Stasiuka, Sobolewskiego i Tokarczuk

50 książek, które czyta świat

Najważniejsze nowości z Europy i obu Ameryk

Krzyżówka i rebusy

Tytuły powieści zaszyfrowane w hasłach Joanny i Jana Gondowiczów oraz rysunkach Jacka Gawłowskiego

Lista bestsellerów "Gazety Wyborczej"

Czyli co w ostatnim kwartale czytali Polacy. Literatura piękna, faktu i dla dzieci

źródło opisu: wyborcza.pl

8 (1 ocen i opinii)
allison | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma
Przeczytana: 02 maja 2012

Trochę za dużo w tym numerze przegadanych tekstów i napisanych co prawda poprawnie, ale bez polotu.

Na szczęście, są również ciekawe artykuły i wywiady, które przeczytałam za zainteresowaniem i przyjemnością.

To przede wszystkim:

- czechofilski tekst Mariusza Szczygła,

- artykuł Wojciecha Nowickiego o motywie jedzenia w literaturze (plus przepisy zaczerpnięte z kuchni bohaterów literackich arcydzieł i bestsellerów),

- krytyczny i pełen ironii(a nawet szyderstwa!) recenzencki tekst na temat książki "Mój brat, Papież" (o Ratzingerze),

- barwny i pełen ciekawostek esej o Dickensie z okazji rocznicy jego 200. urodzin,

- publicystyczna opowieść o Mironie Białoszewskim (na kanwie jego "Tajnego dziennika"),

- Adama Wajraka rozważania o krukowatych - tych prawdziwych, z krwi i piór, i o ich literackich pobratymcach (Wajrak nawet o pchłach potrafiłby ciekawie opowiadać:)),

- i wreszcie NAJCIEKAWSZY, moim zdaniem, obszerny artykuł o twórczości Marii Nurowskiej, w którym...

fulmir | 2014-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Nareszcie udało mi się dorwać archiwalny numer "Książek" od mojego kolegi. I co w nim mamy? Na pewno są artykuły godne uwagi jak i też te mniej przyciągające uwagę. W tej pierwszej grupie umieściłbym: artykuł na temat konsumpcji kiedyś i dziś, czechofilski tekst Mariusza Szczygła, artykuł na temat Balzaca i tego jak wprowadził on pojęcie jedzenia do literatury, dalej mamy ciekawe portrety: byłego już papieża Benedykta XVI, Charlesa Dickensa, Mirona Białoszewskiego. Zaintrygował mnie też artykuł na temat brutalności w literaturze. Interesujacy okazał się również wywiad z pisarzem i tłumaczem Krzysztofem Bartnickim. Możemy dowiedzieć się z niego jak podjął się niewykonalnego zadania (przetłumaczenia pewnej książki). Ogólnie poziom numeru jest dobry, zachęcam do czytania.

kryptonite | 2012-03-06
Przeczytana: 06 marca 2012

Najciekawszy był dla mnie wywiad z panem Andrzejem Bartnickim, tłumaczem książki Joyce'a 'Finneganów tren'. Poza tym zaciekawił mnie przepisy z popularnych powieści oraz artykuł o konsumpcji.

Boo | 2012-03-07

Warto sięgnąć chyba wyłącznie ze względu na rewelacyjne opowiadanie Kereta.

enigma_pl | 2012-06-04

Bardzo ciekawe artykuły, moje ulubione to: wywiad z tłumaczem Joyce'a, opowiadanie Etgara Kereta oraz artykuł Adama Wajraka. Interesujące krzyżówki i rebusy literackie

Ksiądz Pistolet | 2017-01-14
Przeczytana: kwiecień 2012