Całopalenie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "T.1-1980; T.2-1982; T.3-1984; T.4-1987". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320534674
2000
Ewa Kowalska

Morton podjął próbę realizacji bardzo trudnej rzeczy. Chciał najnowsze dzieje i problemy polskiej wsi zmieścić w ramach jednej powieści, w dodatku maksymalnie zawężając ramy czasowe utworu. O tym, jak trudne to zadanie, niech świadczy fakt, iż w rezultacie dzieło to liczy sobie łącznie blisko dwa tysiące stron, a poszczególne jego tomy ukazywały się od 1980 do 1987 roku. Akcja "Całopalenia"...

Akcja "Całopalenia" toczy się w styczniu 1945 roku, tuż po przejściu frontu. Niemców już nie ma, ale zostało całe zło, które nagromadziło się przez lata, wszystkie nieprawidłowości i krzywdy, które powinny zostać naprawione lub ukarane (w powszechnym odczuciu - pomszczone). Łatwo się domyślić, że w takiej sytuacji wyjdą na jaw wszelkie dawne sąsiedzkie porachunki i żale. W takiej gorącej atmosferze, przy ciągłym zagrożeniu życia, konieczności dokonywania zasadniczych wyborów, w dochodzących do głosu skrajnościach i ciągłym napięciu, nie dziwi gwałtowność erotyki, chęci użycia ponad dotychczasowe normy. Skoro nie ma norm w zwykłym życiu, dlaczego w "tych" sprawach obyczaje mają być zachowane...

Do tego dochodzą inne sprawy: nowe władze, które próbują narzucać swoją wizję Polski. A przecież nie wszystkie partyzanckie grupy, dotąd walczące z jednym wrogiem, godzą się na takie, z góry narzucane, rozwiązania. Zwłaszcza jeśli nowe porządki mają wprowadzać niewłaściwi ludzie. Zaczyna się nowa, tym razem już bratobójcza walka. Ten dramat społeczny i polityczny, obecny wtedy wszędzie, ale pokazany przez Mortona właśnie na przykładzie polskiej wsi, nie ma wymiaru ogólnego. Tu nie przechodzą fronty, nie toczy się walka klas; tu sąsiad zabija sąsiada, mordują się ludzie, którzy znają się niemal od dziecka.

I to jest jeszcze gorsze niż wojna...

źródło opisu: opis autorski sławek.w BiblioNETka

źródło okładki: antykwariat Na Kazimierza

emindflow | 2014-10-09
Przeczytana: 08 października 2014

"Całopalenie" to znakomita, szkoda że tak mało znana i zupełnie niedoceniona, powieść Józefa Mortona.
Pierwszy raz przeczytałem ją wieki temu i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Drugie podejście tylko umocniło mnie w opinii, że to pozycja absolutnie wyjątkowa.
Autor sięgnął po temat bardzo trudny w naszej historii, kontrowersyjny i drażliwy, latami zakłamywany czy wręcz pomijany przez komunistyczną propagandę. Ten temat to tworzenie zrębów nowego polskiego państwa po zakończeniu niemieckiej okupacji.
Dotąd w literaturze ten wątek pojawiał się wyłącznie w wydaniu socrealistycznym.
Tymczasem Morton opowiada o tym okresie w zupełnie inny sposób. U Mortona historia nie ma wymiaru klasowego czy narodowego, tu wszystko pokazane jest przez pryzmat indywidualnych losów dziesiątków postaci, które pojawiają sie w trakcie lektury.
Autor umieścił akcję swojej książki na kieleckiej wsi i rozpoczyna ją tuż po przejściu na zachód frontu w styczniu 1945 r.
Nie bawi się w żadne eufemizmy czy...

Ewa Kowalska | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 01 maja 2012

porzuciłam na rzecz innych lektur

Jowi | 2013-01-04
BOLESŁAW | 2012-04-07