Wycieczki osobiste/Code of change

Wydanie dwujęzyczne, polsko-angielskie.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://zeszytypoetyckie.pl/wydarzenia/856-promocja...»

Stepan_Astachow | 2012-03-23

Najlepsze wiersze Rafała Gawina to wiersze najkrótsze, gdzie w kilku zdaniach dotyka sedna problemu i ujmuje trafnością spostrzeżeń. Mam tutaj na myśli utwory takie jak: "Giełda papierów wartościowych", "Podróż za jeden uśmiech", "Droga. Duch", "Po tęczy lustra", "Pogotowie", "Kazanie na dole", "Słoneczny patrol". Niestety, zdarza się (w wierszach bardziej "rozbudowanych"), że sens gdzieś ucieka i czytelnik pozostaje ze świetnymi pojedynczymi frazami, które nie składają się w jedną całość. Pozostaje więc życzyć Gawinowi większego skupienia, co nie zmienia jednak faktu, że to tom dobry, zastanawiający.

Fox Mulder | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Posiadam
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Z Przymiarek, arkusza poetyckiego wydanego przez Biuro Literackie, jak i Połowu 2010, ostało się kilka wierszy. Gawin przygotowywał się do debiutu kilka ładnych lat, by w końcu osiągnąć zamierzony cel: pełnokrwistą książkę, sugerującą nieprzypadkowość układu wierszy, podzieloną na „rozdziały”, o dojrzałej poetyce, choć nieco skostniałej formie, znanej nam i oswojonej przez pokolenie roczników sześćdziesiątych. Żeby nie być gołosłownym i uniknąć uogólnień, pokusiłbym się o wskazanie antenatów – słychać echa takich autorów, jak Darek Foks (ironia i autoironia), Mariusz Grzebalski (narracyjna, skupiona forma wiersza) i Miłosz Biedrzycki (język). Cieszy, że Gawin potrafi skorzystać z osiągnięć poprzedników, płynnie przechodząc do własnego głosu, który to w czterdziestu trzech wierszach wypada dość przekonująco i komunikatywnie.

Więcej na: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/19883_notatki_o_debiucie_rafala_gawina_marcin_.html

Piotr | 2015-12-06
| 2016-12-07