Dziennik 1957-1961

Drugi tom "Dziennika" z wydania 2001

źródło okładki: Zdjęcie własne

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

W 1957 roku Gombrowicz (1904 – 1969) przebywa dalej w Argentynie, a na temat okresu omawianego w tym tomie "Dziennika", z Wikipedii wiem:
"...W 1950 r. nawiązał korespondencję z Jerzym Giedroyciem i od 1951 r. publikował w paryskiej „Kulturze", tam w 1953 r. rozpoczął druk fragmentów 'Dziennika'. W tym samym roku Instytut Literacki w Paryżu wydał powieść 'Trans-Atlantyk' i dramat 'Ślub' (w jednym tomie, jako 1. tom „Biblioteki Kultury”). Powieść ta w kontrowersyjny sposób podejmowała problem tożsamości narodowej Polaków na emigracji, przedstawiając jej karykaturalny wizerunek. Po 'Pażdzierniku 1956' cztery książki Gombrowicza ukazały się w kraju, a ich autor zyskał duży rozgłos; po roku 1958 władze nie zezwalały już na druk następnych książek. Gombrowicz zyskał natomiast w latach 60. sławę światową, uwieńczoną tłumaczeniami dzieł, także kolejnych powieści:'Pornografii' i 'Kosmosu', oraz realizacjami teatralnymi jego dramatów,...

warszafka | 2014-10-05
Przeczytana: październik 2014

Myślałam, że nie polubię Gombrowicza, że taki arystokratyczny snob i zapatrzony w siebie egocentryk. A tu dostałam od pisarza prztyczka w nos (nie polubi?, jak to nie polubi?!) i wpadłam w dzienniki jak przysłowiowa śliwka w kompot, i to jaki kompot! Najbardziej spodobało mi się to, że Gombrowicz tak bezpośrednio i wprost wali z grubej rury co mu leży na wątrobie, bez ceregieli rozprawia się z tzw. polskością, krytykami, z PRL-owską i emigracyjną literaturą; z zadziwiającą szczerością opowiada o własnych fobiach, lękach, strachu przed bólem i cierpieniem; pisze o człowieczeństwie, wyobcowaniu i zapomnieniu. I najważniejsze, że mówi o wielu sprawach trudnych i skomplikowanych, o których każdy z nas myśli, ale nie wypowiada tych myśli na głos - bo nie wypada, wstyd, i "co ludzie powiedzą?" - a Gombrowiczowi wszystko uchodzi. I za to wszystko go polubiłam.

Ładunek emocjonalny i intelektualny dzienników nie do przecenienia!

Shino11 | 2014-11-28

Druga część Dziennika równie mi się podobała jak pierwsza. Przy tej jednak miałam pewien niedosyt jego poglądów, jakie mogłabym przygarnąć do moich.
Tu zdałam sobie sprawę, jak ciekawe życie miał. Wiele podróżował i świetnie się odnajdywał w różnych miejscach. Pisał i żył jak wolny człowiek.
Pisał, mając cel. Chciał wpływać na ludzi, dzieląc się swoim odbiorem rzeczywistości. Jego słowa mają ładunek naprawczy, skłaniający do przepakowania ludzkiego myślenia.

wicher_Lab | 2010-11-24

Trochę spowiedź tego wielkoluda indywidualizmu. Bardzo celne spostrzeżenia świetnie wyłożone.

zzMoskwa | 2013-03-16

Dobre, dobre, świetne. Czytałam kilkakrotnie. Dzienniki uczłowieczają nam Gombrowicza. Nie wiem czy widzimy tu prawdziwego człowieka ale bez wątpienia człowieka,z jego troskami i słabościami.
Napisane to jest to wszystko - jak przystało na mistrza- z wyjątkowym kunsztem literackim ale takim nonszalanckim, ot mamy genialnego poete który postanowił coś zapisać, nie sili się na dobry styl, piękne zdania , ale inaczej pewnie nie umie.

Polecam.
Jedyna relaksująca książka Gombrowicza.

panna_lovegood | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Czytam nie po kolei z musu. Podsumuję po skończeniu wszystkich tomów, ale na razie mogę stwierdzić na pewno, że Gombrowicz ma coś z geniusza, nawet jeśli bywa irytujący.

Tessa | 2012-05-15

Między innymi o tym jak przeżyć bez kasy, żywiąc się na stypach :)

Kamil Kopacewicz | 2013-09-27
Przeczytana: 25 września 2013

Fatalny bełkot! Lubiłem Gombro po Ferdydurke, ale Dzienniki przekraczają jakiekolwiek normy bełkotliwości i perswazyjności. Treść - albo nijaka, albo zupełnie lunatyczna. Forma - męcząca i nieposkładana. Są miłe momenty, głównie opisy życia w Argentynie, ale większość to wojenki z krytykami, albo furiackie polemiki zupełnie nieciekawe w naszych czasach.
Najlepszy fragment książki - "Zjadłem dzisiaj smaczną rybę."
Przykro mi Gombro, jesteś frajerem.

izi_96 | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Podtrzymuję opinię, że Gombrowicz to trochę taki Diogenes z Synopy na miarę XX wieku. Z jednej strony ten jego cynizm mnie denerwował, ale z drugiej trzeba przyznać, że niekiedy Gombrowicz mówił bardzo mądre rzeczy. Cóż można powiedzieć więcej po przeczytaniu jego ,,Dzienników"?

jkesil | 2017-01-03

Excellence.

Sport 2
Sto lat, Gombro!

Nikt tak jak on nie bawił się w polskiej literaturze formą. Długo był niedoceniony przez krytyków literackich, niepotrafiących zrozumieć jego zabaw z konwencją, tradycją i językiem. Przez współczesnych literaturoznawców (i wielu czytelników) uznawany jest za geniusza. 4 sierpnia przypada 112. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Sto lat, Gombro, gdziekolwiek się błąkasz!