C.S. Lewis. Od Narnii do Ewangelii

Tłumaczenie: Joanna Skoczylas
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W drodze

Tolkien

Alegoria i wiara

Krętacz

My, szczęśliwa drużyna

Rzeczy nie z tego świata

Mythopoeia

źródło opisu: www.wdrodze.pl

źródło okładki: Wydawnictwo W drodze

Kinga | 2013-02-24
Przeczytana: 07 lutego 2013

Ostatnimi czasy moje czytelnicze (i nie tylko) życie zostało całkowicie zdominowane przez dwóch bardzo sympatycznych angielskich dżentelmenów. Słowem, mój nieco sfatygowany umysł i rozedrgane serce przyjmuje do siebie jedynie prozę (lub poezję, lecz w niewielkim stopniu) wielce poważanych profesorów, przyjaciół – Lewisa i Tolkiena. I choć próbuję przemawiać do samej siebie (Kingo droga, zobacz jak ładnie ten Myśliwski wygląda. O, widzisz? Uśmiecha się do ciebie z półeczki. A tu pani Musierowicz… Zobacz, jakie urocze frywolitki. Tak, Kingo, to coś dla ciebie. Miłe, przyjemne, o książkach. A jak się na Anglię uparłaś, to może siostry Bronte? „Wichrowe wzgórza”, „Profesor” – same wspaniałe powieści!) na nic się to jednak nie zdaje. Mam gdzieś wszystkie inne książki! Liczy się tylko Tolkien i mój już „stary przyjaciel” Lewis. I tu na pomoc przybyło wydawnictwo „W drodze” i włoski autor Paolo Gulisano. Żądna historii o Inklingach, angielskim dwudziestym wieku i Dwóch Ulubionych Autorach...

Marta | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Pozycja absolutnie warta przeczytania! Twórczość C.S. Lewisa ( dla wtajemniczonych po prostu Jacka) nie jest mi obca. Czytanie jego książek dostarcza sporej dawki przyjemności. Biorąc pod uwagę sposób pisania, formułowania myśli i tematy, które porusza - czuje się szczerze ukontentowna. Dlatego ostatnimi czasy silnie szukając autorytetow sięgam po biografie, po to żeby sprawdzić co tak naprawdę działo się w życiu ludzi, którzy w jakiś sposób mnie zaciekawili. Lewis był szalenie intrygującym człowiek, z pewnością przyczynił się do tego, że lepiej poznałam Boga. Dzięki przedstawieniu historii jego życia oraz skrotowemu przeglądowi jego myśli możemy spojrzeć na świat z jego perspektywy, a przede wszystkim zobaczyć w tym wszystkim działanie Boga.

Zbyszek | 2012-02-27

Po książce "O modlitwie. Listy do Malkolma" jest to w niedługim czasie już drugie moje spotkanie z twórczością C.S. Lewisa. Tym razem zainteresowała mnie jego biografia "C.S. Lewis. Od Narnii do Ewangelii" napisana przez Paolo Gulisano. C.S. Lewis był fascynującą postacią, a jego życie w nierozerwalny sposób wiąże się z dziełami, które nam pozostawił. Poznając historię życia pisarza lepiej rozumiemy prezentowane przez niego w wielu utworach poglądy i możemy spojrzeć na rzeczywistość jego oczami.

Autora "Opowieści z Narnii" jako pisarza i człowieka ukształtowało wiele różnorodnych czynników: rodzina (wybitnie purytańska) oraz miejsce urodzenia (Belfast, prowincja Ulster), traumatyczne przeżycia z czasów nauki w angielskich college'ach, okropności I Wojny Światowej, których doświadczył na własnej skórze, porzucenie wiary i przejście na ateizm, wiara w racjonalizm zaszczepiona przez prywatnego nauczyciela Kirckpatricka. Wszystko to spowodowało, że młody Lewis stał się zniechęconym...

Bardzo dobrze napisana biografia autora Narnii. Podaje fakty, a nie domniemania. Świetnie ukazuje też sylwetkę autora poprzez jego działa. Polecam każdemu kto chce lepiej poznać C.S.Lewisa

Krzysztof Iwanicki | 2018-01-14
gp_ | 2015-04-06