Sokrates i inni święci. O postawie starożytnych chrześcijan wobec rozumu i filozofii

Wydawnictwo: Fronda, Ośrodek Myśli Politycznej
Tertulian, Justyn Męczennik
religia
Andrzej

Co mają wspólnego ze sobą Ateny i Jerozolima, Akademia i Kościół, filozof i chrześcijanin, wychowanek Grecji i uczeń nieba Oto pytanie, które zadaje Dariusz Karłowicz w książce "Sokrates i inni święci ", na nowo odczytując ten słynny dylemat apologetów łacińskich i greckich wczesnego Kościoła. I chociaż wołanie o zbawienie brzmi u nich jak dysonans wobec racjonalności i filozofii to jednak Karłowicz, wbrew przyjętym opiniom i ze swoim rewelacyjnym wyczuciem kontrastów ducha greckiego i chrześcijańskiego dowodzi, że Ojcowie nie wykopują nieprzekraczalnej przepaści między wiarą objawioną i naturalnym rozumem, między mądrością Bożą i filozofią, a grecka droga do bogupodobieństwa nie traci i u nich swojej uwodzicielskiej mocy.
Maria Dzielska

"Trzeba świat zbawić! " – napisał Dariusz Karłowicz w zakończeniu tej książki. Słowo to pokazuje sedno rozmowy, która się w niej toczy. I nie chodzi o postawę wyższości wobec świata, ani wobec kogokolwiek czy czegokolwiek w nim, ale o zrozumienie tego, co jest, i o uczestnictwo w wielkiej rozmowie, w której ten świat zostaje zarazem trzeźwo osądzony, porzucony i na nowo przyjęty. Karłowicz wprowadził do niej bohaterów, o których wielu dziś nie pamięta i nie myśli – pierwszych filozofów chrześcijaństwa – pokazując, jak bardzo ich pytania mogą być naszymi.
ks. Tomasz Węcławski

de_Montfort_3 | 2016-02-11